სიდედრის მიერ გამოგზავნილი 68,8 ათასი დოლარი და დედის ნაჩუქარი 100 ათასი... - მოსამართლეების მიხეილ ჩინჩალაძისა და გიორგი მიქაუტაძის ძვირადღირებული საჩუქრები: რა წერია კვლევაში?
"ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა" აქვეყნებს კვლევას, რომელიც თანამდებობის პირების და მათი ოჯახის წევრების მიერ მიღებული საჩუქრების შესახებ დეკლარირებულ ინფორმაციას ასახავს. ამ შემთხვევაში საუბარია ქართველ მოსამართლეებზე და კვლევა ასახავს 2020-2022 წლების მონაცემებს.
• უნდა აღინიშნოს: მიუხედავად იმისა, რომ მოსამართლეები არ წარმოადგენენ "საჯარო სამსახურის შესახებ" საქართველოს კანონით განსაზღვრულ საჯარო მოსამსახურეებს, მათზე ვრცელდება "კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ“ კანონის მოქმედება, მათ შორის საჩუქრის მიღებასთან დაკავშირებული რეგულაციები - მოსამართლეებს ეკრძალება ნებისმიერი საჩუქრის ან მომსახურების მიღება, რომელმაც შეიძლება გავლენა მოახდინოს მისი სამსახურეობრივი მოვალეობის შესრულებაზე. წლის განმავლობაში მიღებული საჩუქრების ჯამური ღირებულება არ უნდა აღემატებოდეს მისი თანამდებობრივი სარგოს წლიური ოდენობის 15%-ს, ხოლო ერთჯერადად მიღებული საჩუქრის ღირებულება 5%-ს. ოჯახის თითოეული წევრის მიერ წლის განმავლობაში მიღებული საჩუქრების ჯამური ღირებულება არ უნდა აღემატებოდეს 1,000 ლარს, ხოლო ერთჯერადად მიღებული საჩუქრის ღირებულება 500 ლარს
კვლევაში წარმოდგენილია მოსამართლეების მიერ 2020-2022 წლებზე შევსებული დეკლარაციების მონიტორინგის შედეგები, რომელიც ერთის მხრივ ავლენს ყველაზე ძვირადღირებული საჩუქრების მიმღებ პირებს, ხოლო მეორეს მხრივ მიმოიხილავს მიღებული საჩუქრების კანონთან შესაბამისობის საეჭვო შემთხვევებს.
• დეკლარაციების მონიტორინგის შედეგების მიხედვით, 2020-2022 წლებში 49 მოსამართლემ ანმათმა ოჯახის წევრმა მიიღო საჩუქარი, რომლის ჯამური ღირებულება შეადგენდა 5 მილიონლარს.
• მოსამართლეების მიერ დეკლარირებული ინფორმაციის მიხედვით, 2020-2022 წლებში 3 მილიონი ლარის ღირებულების საჩუქარი მიღებული აქვთ უშუალოდ დეკლარანტ თანამდებობის პირებს, ხოლო 2 მილიონი ლარის საჩუქარი - მათი ოჯახის რომელიმე წევრს.
მოსამართლეების მიერ მიღებული ყველაზე ძვირადღირებული საჩუქრები
აღსანიშნავია, რომ ერთ-ერთი მოსამართლე, რომელმაც ყველაზე ძვირადღირებული საჩუქარი მიიღო, ამერიკის მიერ სანქცირებული მიხეილ ჩინჩალაძეა. მიხეილ ჩინჩალაძის ოჯახის წევრებს (მეუღლეს და შვილს) 2020-2022 წლებში მეუღლის დედამ უცხოეთიდან საჩუქრის სახით გამოუგზავნა 68,8 ათასი აშშ დოლარიდა 2.3 ათასი ლარი.
რა ვიცით მიხეილ ჩინჩალაძის და მისი ქონების შესახებ?
მიხეილ ჩინჩალაძე ლევან მურუსიძის მსგავსად, თბილისის სააპელაციო სასამართლოს უვადო მოსამართლეა. 2005 წელს მას მიღებული აქვს საქართველოს მესამე პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის მიერ მინიჭებული ღირსების ორდენი.
სტუდია "მონიტორის“ მიერ ადრე გამოქვეყნებული ჟურნალისტური გამოძიებითვე გაირკვა, რომ ინჩალაძეს დეკლარაციაში არ აქვს მითითებული ძვირადღირებული უძრავი ქონება, რომელიც მამიდის სახელზე იყო რეგისტრირებული. ასევე მას დედაზე აქვს გაფორმებული საგურამოში მდიდრული სახლი, რომელიც 1500 კვადრატულ მეტრზეა აშენებული. ორსართულიან სახლს რამდენიმე აივანი და ვერანდა აქვს. მიხეილ ჩინჩალაძეს მამიდის სახელზე აქვს გაფორმებული ბინები ვერაზე და ჯანაშიას ქუჩაზე. ერთ კორპუსში ჩინჩალაძის ოჯახი ორ ბინას და სამ ავტოფარეხს ფლობს.
ასევე საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მოსამართლე, გიორგი მიქაუტაძეს 2022 წელს დედამ აჩუქა ფულადი თანხა 100 ათასი აშშ დოლარი. უნდა აღინიშნოს, რომ ეს თანხა მიქაუტაძეს ქონებრივ დეკლარაციაში მითითებული აქვს.
გიორგი მიქაუტაძეს ქონებრივი დეკლარაცია ბოლოს 2023 წლის 5 თებერვალს შეავსო. მას ჰყავს მეუღლე და სამი შვილი. მის საკუთრებაშია ბინა თბილისში, თამარაშილის ქუჩაზე. ამავე მისამართზე ფიქსირდება ავტოფარეხი, რომელშიც გადახდილია 11 ათასი დოლარი. ასევე მის მფლობელობაშია მიწის ნაკვეთი სოფელ წავკისში, რომელშიც 90 ათასი დოლარია გადახდილი. ხოლო ამბროლაურის რაიონში არსებულ მიწაში მოსამართლემ 10320 ლარი გადაიხადა.
მას ჰყავს toyota land cruiser, რომელიც 2016 წელს 10 000 დოლარად იყიდა, ასევე 13 000 ევროდ შეძენილი კვადროციკლი. ინდივიდუალური საცხოვრებელი სახლის ასაშენებლად გაწეული ხარჯში მიქაუტაძეს მითითებული აქვს 403 500 ლარი.
ყველაზე ძვირადღირებული საჩუქრების მიმღებ მოსამართლეებს შორის არის თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლე ნინო ჭალიძე, რომლის შვილმაც მამისგან მიხეილ ბებიაშვილისგან საჩუქრად მიიღო 80 ათასი აშშ დოლარი ღირებულების ბინა. მიხეილ ბებიაშვილი არის ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე. მის დეკლარაციაში აღნიშნულია რომ, 2022 წელს მისი ყოფილი მეუღლისგან საჩუქრის სახით 31 ათასი ლარი, ხოლო შვილისგან 10.3 ათასი ლარი მიიღო. შესაბამისად, მოსამართლე მიხეილ ბებიაშვილმა 202212 წელს თავის შვილს საჩუქრად გადასცა 80 ათასი აშშ დოლარის ღირებულების ბინა, ხოლო სანაცვლოდ მისი შვილისგან და ყოფილი მეუღლისგან ასევე საჩუქრად მიიღო 41,3 ათასი ლარი.