"ვვარაუდობთ, რომ წლის ბოლომდე გვექნება ეროვნული წარმოების დრონები" - რას აცხადებს თავდაცვის მინისტრი?
თანამედროვე ომის ტენდენციების გათვალისწინებით, მნიშვნელოვან ნაბიჯებს ვდგამთ სადაზვერვო შესაძლებლობების გაძლიერების კუთხით, - ამის შესახებ საქართველოს თავდაცვის მინისტრმა პარლამენტში "მინისტრის საათის“ ფორმატში ანგარიშის წარდგენისას განაცხადა.
ჯუანშერ ბურჭულაძემ სადაზვერვო შესაძლებლობების გაძლიერებისა და დრონების ადგილობრივი წარმოების განვითარების კუთხით განხორციელებულ ღონისძიებებზე ისაუბრა.
"ამ მიმართულებების გაძლიერების მიზნით არაერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება გავატარეთ და ვგეგმავთ უახლოეს მომავალში შესყიდული და შემოტანილი მრავალფუნქციური სარადარო სისტემების შეძენას. ასევე, გაფორმებულია ხელშეკრულებები რადიოელექტრონული დაზვერვის სისტემების შეძენაზე,“ - განცხადა მან და აღნიშნა, რომ კრიტიკულად მნიშვნელოვანია, თავდაცვის ძალებს ეფექტიანი და საკმარისი უპილოტო საფრენი აპარატები და ანტიდრონული საშუალებები გააჩნდეს.
მინისტრმა დრონების ადგილობრივი წარმოების განვითარების პროექტზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ერთ-ერთი ამბიციური პროექტია დრონების ადგილობრივი წარმოების განვითარება.
"თქვენ იცით, რომ ჩვენ პოლონურ კომპანიასთან ერთად შევქმენით ერთობლივი საწარმო. ჩვენ მივყვებით გეგმა-გრაფიკს, რაც დავისახეთ მიზნად. წლის ბოლომდე ვვარაუდობთ, რომ გვექნება ეროვნული წარმოების დრონები, შექმნილი "დელტას“ მიერ, "დელტა-ვებეს“ ბაზაზე. დამატებით მინდა გითხრათ, რომ დრონების ეროვნული წარმოების განვითარებასთან ერთად, ჩვენ ვაგრძელებთ წამყვანი ქვეყნების მწარმოებლებიდან მაღალტექნოლოგიური საშუალებების შეძენას“, - განაცხადა მინისტრმა.
თავდაცვის მინისტრმა საინჟინრო საშუალებების გაძლიერების მნიშვნელობაზეც ისაუბრა. მისი განცხადებით, გერმანული გრანტისა და ევროპის სამშვიდობო მექანიზმის (EPF) დახმარების ფარგლებში, დაწყებულია ღონისძიებები მსუბუქი, მაღალი გამავლობის, სატვირთო და სპეციალური დანიშნულების ტექნიკის შეძენაზე.
099.
ვეტანხმები. არცერტი არაფერს აკეტებს ხალხისტვის. მარტო ერტმანეთში. კინკლაობას უნდებიან. ხელფასები???? ცვივა ზევიდან.
ლუარსაბი
რა დრონი, რის დრონი, თავდაცვის სამინისტრო საერთოდ გასაუქმებელია. ბიუჯეტიდან მილიონობით ლარი იხარჯება და საქართველოს არაფერში არ ეტყობა. ჯარი დაშალეთ და სახლში გაუშვით. საზღვარიც მოარღვიეთ, რუსეთი, თურქეთი, აზერბაიჯანი, როგორც გაუხარდებათ ისე გადმოსწევენ საზღვრებს და მთავრობა ვერაფერს მოიმოქმედებს. ამიტომ გვეყო ბჟუტური და საქმეს მიხედეთ, თავდაცვის სამინისტრო გააუქმეთ და მთელი ეგ ფული სოციალურ დახმარებებში გაუშვით! უფასო ოპერაციები და უფასო საჭმელ სასმელი სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ პირებისთვის.