ბჟანია ისევ მოსკოვში მკურნალობს...
ე.წ. სამუშაო ვიზიტით რუსეთში ყოფნისას, ოკუპირებული აფხაზეთის ლიდერი, ასლან ბჟანია შეუძლოდ გახდა და მოსკოვის სამედიცინო დაწესებულებაში გადაიყვანეს, სადაც საჭირო კვლევებს უტარებენ. აფხაზური მედიის ცნობით, "პრეზიდენტის" ე.წ. ადმინისტრაცია იტყობინება, რომ ბჟანიას სიცოცხლეს საფრთხე არ ემუქრება.
rbc.ru-ს ცნობით, ბჟანია 60 წლის არის და მას შემდეგ, რაც ის "პრეზიდენტის" პოსტზეა, მესამედ აღმოჩნდა სამედიცინო დაწესებულებაში და სამივეჯერ რუსეთში.გამოცემის ცნობით, სამედიცინო დაწესებულებაში ის არჩევნების დროსაც მოხვდა.
"2020 წლის მარტში, ვიდრე პრეზიდენტი გახდებოდა, საარჩევნო კამპანიაში იყო ჩართული, რა დროსაც ცუდად გახდა. მისი მომხრეები ვარაუდობდნენ, რომ ის მოწამლეს. გამოკვლევებისთვის ბჟანია კრასნოდარში გადაიყვანეს...
მაშინდელმა პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა, ვალერი ბგანბამ რუსეთის პროკურატურას, პოლიტიკოსის მოწამვლის მცდელობის ფაქტზე, სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის მოთხოვნით მიმართა, თუმცა კრასნოდარის სამედიცინო დაწესებულების ადმინისტრაციამ განაცხადა, რომ ის მოწამლული კი არ იყოს, რესპირატორული გაციება, ორმხრივი პმევმონია ჰქონდა. შესაბამისად, საქმე არ აღძრულა"< - წერს გამოცემა.
მისივე ცნობით, 2019 წელს, ბჟანია, დაცვის ორ წევრთან ერთად, სოხუმის ერთ-ერთ კაფეში, დაცვის ორ წევრთან ერთად მოწამლეს. კაფეში მჟანიამ ყავა დალია. სამივე მათგანი მოსკოვში, სავადმყოფოში გადაიყვანეს. ბჟანიამ "არჩევნებში" მონაწილეობის მიღება ვერ შეძლო. თუმცა, ეს საქმეც მალე ჩაიფარცხა...
"2022 წელს, ასლან ბჟანიას რუსეთის ერთ-ერთ კლინიკაში თირკმლის ოპერაცია გაუკეთეს, თუმცა ამის შესახებ პრეზიდენტის ადმინისტრაცია დუმდა და მხოლოდ გაკვრით განაცხადა, რომ რეაბილიტაციის მიზნით, ის რუსეთის ერთ-ერთი კლინიკაში მკურნალობდა", - წერს აფხაზური მედია.
ადგილობრივების თქმით, "ბჟანია რაღაცას მალავს და სინამდვილეში, ძალიან მძიმე დაავადებას ებრძვის, რადგან წელიწადში რამდენჯერმე მოსკოვის ან სოჭის კლინიკაში მკურნალობს".
"ეს არ არის მხოლოდ თირკმლების ამბავი. გასაგებია, რომ დიალეზით მკურნალობა სჭირდება, მისი გარემოცვა ამბობს, რომ პრეზიდენტი ძველებურად ენერგიული არ არის და მაშინაც, როდესაც ამბობენ, რომ მოსკოვში სამუშაო ვიზიტით ჩავიდა, სინამდვილეში, მხოლოდ სიმბოლურ შეხვედრებს ატარებს, რომელსაც ხშირად მეგობრული მოკითხვის ხასიათი აქვს. მოსკოვში ის სამკურნალოდ ჩადის, მაგრამ ამის აფიშირება არ სურს, რათა ოპოზიციამ პოლიტიკური მიზნებისთვის არ გამოიყენოს", - მიაჩნია იასონ აფხაზს.
"დასამალი არც არის მისი ჯანმრთელობის ამბავი, იმდენჯერ მოწამლეს, გასაკვირი ის იქნებოდა, რომ პრობლემა არ ჰქონდეს. ბოლოს რომ შეხვდა მოსახლეობას, ფეხზე დგომა უჭირდა. მე უფრო ის მაკვირვევს, რომ მაინც რუსეთში გარბის. რატომ არ შეიძლება ევროპის რომელიმე ქვეყნის მედიცინას მიმართოს, თავად თუ ვერ ჩავა, მონაცემები მაინც გაგზავნოს, ახლა ონლაინ ყველაფერს აკეთებენ. რუსულ მედიცინას, თავად რუსები აღარ ენდობიან", - წერს ინესა წუშბა.
არ დამბლოკოთ!!!რას ვერჩით ასლან ბჟანიას და მისი სახით აფხაზებს?ისტორიულად: - 697 - 786 წლებში არსებობდა აფხაზეთის სამთავრო, რომელმაც იარსება 89 წელი; - 786 - 978 წლებში არსებობდა აფხაზეთის სამეფო, რომელმაც იარსება 192 წელი. მის შემადგენლობაში მთელი დასავლეთ საქართველო შედიოდა, დედაქალაქი იყო დღევანდელი ქუთაისი, პირველი მეფე - ლეონ II;- 978 - 1412 წლებში აფხაზთა მეფის ინიციატივით შეიქმნა აფხაზურ-ქართული სახელმწიფო, რომელმაც გააერთიანა დასავლეთ და აღმოსავლეთ საქართველო და რომელმაც იარსება 434 წელი. გაერთიანებული საქართველოს პირველი მეფე იყო ბაგრატ III; - ერთიანი საქართველოს დაშლის შემდეგ კვლავ შეიქმნა აფხაზეთის სამთავრო, რომელიც არსებობდა 1412 -1864 წლებში (სულ იარსება 452 წელი).აქედან: - 1412 -1490 წლებში (სულ 78 წელი) არსებობდა როგორც დამოუკიდებელი სამთავრო;- 1490 - 1810 წლებში (სულ 320 წელი) აფხაზეთი იყო ოსმალეთის იმპერიაში;- 1810 - 1917 წლებში (სულ 107 წელი) აფხაზეთი იყო რუსეთის იმპერიაში;- 1918 - 1921 წლებში (სულ 3 წელი) აფხაზეთი იყო საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის შემადგენლობაში;- 1921- 1990 წლებში (სულ 69 წელი) აფხაზეთი იყო საბჭოთა საქართველოს შემადგენლობაში;- 1990 -1992 წლებში (სულ 2 წელი) აფხაზეთი იყო საქართველოს რესპუბლიკის შემადგენლობაში;- 1992 წლიდან დღემდე (სულ 31 წელი) რუსეთის ფედერაციის მხარდაჭერით არის თვითაღიარებული აფხაზეთის რესპუბლიკა...ჩვენ ვთლით, რომ აფხაზეთი საქართველოს განუყოფელი ნაწილია. აფხაზებს არ ვეკითხებით თუ რა სურთ მათ? პ.ს. ჩემი პირადი აზრით მათ უნდათ რუსეთისა და საქართველოსაგან დამოუკიდებლად არსებობა, მაგრამ მჭიდრო ურთიერთკავშირში, როგორც რუსებთან, ასევე ქართველებთან!პ.პ.ს. სოციალურ ქსელში აფხაზებთან პოლემიკის დროს ერთმა აფხაზმა მომწერა:„ჩვენ ძმები ვართ, მაგრამ არა სისხლით!“
შენი ცოლი მეზობელს რომ შეუერთო როზეტში არგიფიქრია?