უკრაინელებმა მარიუპოლში რუსების სამხედრო ბაზას დაარტყეს - რით მისწვდნენ ფრონტის ხაზიდან 90 კმ-მდე დაშორებულ ოკუპანტებს?
უკრაინელებმა მარიუპოლში რუსების სამხედრო ბაზას დაარტყეს -  რით მისწვდნენ ფრონტის ხაზიდან 90 კმ-მდე დაშორებულ ოკუპანტებს?
რითი მისწვდნენ უკრაინელები ოკუპირებულ მარიუპოლში რუსების ბაზას?
უკრაინის ცაში ასეთი ფორმის მფრინავი ობიექტების - GLSDB-ების გამოჩენა იმის მაუწყებელი გახდება, რომ ფრონტის ხაზიდან არანაკლებ 120-130 კმ-ის დაშორებით, ღრმა ზურგშიც, რუს ოკუპანტებს უზუსტესი დარტყმები ელით...
21-22 თებერვლის ღამეს უკრაინელებმა ერთ-ერთი ყველაზე მასშტაბური საარტილერიო-სარაკეტო შეტევა განახორციელეს რუსი ოკუპანტების ბაზებზე, ფრონტის ხაზის სიღრმეში.
დაბომბილი იქნა ოკუპირებულ დონეცკის ოლქში მდებარე დონეცკის, მაკეევკის, ხარციზსკის, დებალცევოსა და ილოვაისკის ის კონკრეტული ადგილები, სადაც რუს ოკუპანტებს დროებითი დისლოცირების პუნქტები, შტაბები და იარაღის საწყობები აქვთ მოწყობილი.
მასშტაბური და, ამასთანავე, ზუსტი დარტყმები დროში სწრაფად და თითქმის ერთდროულად განხორცილდა, რაც აჩენს იმის მტკიცების საშუალებას, რომ უკრაინელმა არტილერისტებმა ამისთვის "ჰაიმარსის“ მართვადი რაკეტები გამოიყენეს, მით უმეტეს, რომ ზემოთ ჩამოთვლილი სამიზნეები ფრონტის ხაზიდან არაუმეტეს 50-55 კმ-ით არიან დაშორებულნი და 86 კმ-ით, მაქსიმალურ სიშორეზე მფრენი "ჰაიმარსის“ "ჭკვიანი“ რაკეტებისთვის ამ მიზნებამდე მიღწევა დიდ პრობლემას არ წარმოადგენდა.
მაგრამ, გარდა ამისა, უკრაინელებმა იმავე დროს ზუსტი დარტყმები მიაყენეს, ასევე, ფრონტიდან საკმაოდ დაშორებულ მარიუპოლის აეროდრომსაც, სადაც რუსი ოკუპანტების სამხედრო ბაზაა განთავსებული, არადა, ფრონტის ხაზიდან ამ აეროდრომამდე პირდაპირი ხაზით თითქმის 90 კმ-ია და უკრაინელებიც არ გარისკავდნენ "ჰაიმარსის“ მობილური გასაშვები დანადგარების ზედ ფრონტის ხაზთან მიყენებას და იქიდან რაკეტების გაშვებას, რადგან მაშინვე მოწინააღმდეგის საპასუხო ცეცხლის მსხვერპლნი გახდებოდნენ.
• მაშინ, რით მისწვდნენ უკრაინელები ფრონტის ხაზიდან 90 კმ-მდე დაშორებულ რუსი ოკუოპანტების ბაზას მარიუპოლის აეროდრომზე?