ტრაგედია დატრიალდა ინდოეთში, გუჯარათის შტატში, სადაც ქალაქ მორბიში, მდინარე მაჩეხუზე გადებული ფეხით მოსიარულეთა 230-მეტრიანი ხიდი ჩაინგრა. მომხდარის შედეგად დაღუპულთა რაოდენობა 141-მდე გაიზარდა. პოლიციის ინფორმაციის, 170 ადამიანის გადარჩენა მოხერხდა, დაშავებულები გადაყვანილია კლინიკაში, გარდაცვლილთა შორის ბევრი ბავშვიცაა, რომლებიც, მშობლებთან ერთად, ერთ-ერთ მთავარ ინდუსურ დღესასწაულს - დივალის აღნიშნავდნენ.
ხიდი 30 ოქტომბერს საღამოს ჩაინგრა, რამდენიმე დღის წინ -26 ოქტომბერს კი, ნახევარწლიანი სარეაბილიტაციო სამუშაოს შემდეგ, საზეიმოდ გახსნეს.
30 ოქტომბერს, ხიდზე და მიმდებარედ დღესასწაულის საზეიმოდ 500-მდე ადამიანი იყო შეკრებილი. სიმძიმისგან ბაგირები, რომლებზეც ხიდი ეკიდა, გაწყდა. თვითმხილველთა გადაღებულ ფოტოებზე ჩანს, ათობით ადამიანი, როგორ ეჭიდებიან ბაგირებსა და ხიდის გადარჩენილ ნაწილებს და ასე ცდილობენ გადარჩენას, მაშველების გამოჩენამდე.
მდინარე მაჩეხუს დაკიდებული ხიდი მიიჩნეოდა მნიშვნელოვან ტურისტულ ღირსშესანიშნაობად. ის ააშენეს დიდი ბრიტანეთის მმართველობის დროს, მე-19 საუკუნეში.
ხიდი იმისია რომ მაქსიმალურ დატვირთვას გაუძლოს. აქ ზოგიერთი "ინჟინერ-ექსპერტი", შეშფოთებულ-აღშფოთებული კითხულობს, რა უნდოდა ხიდზე 500 კაცსო? და ვინ და როგორ უნდა აკონტროლოს ხიდზე ხალხის მიმოსვლა? პოლიციელები დააყენონ თავში და ბოლოში? ჩინელებს ააქვთ კარგი ტრადიცია. ხიდის მშენებლობის დასრულების შემდეგ, ხიდის ქვეშ აყენებენ ყველას, დაწყებული დამპროექტებელი ინჟინრიდან დამთავრებული სამუშაოთა ზედამხველამდე და ამ ხიდზე მიდის სრული მაქსიმალური დატვირთვა. ასე ეს. უბრალოდ, მაგ ხიდის მშენებლობაზე გამიზნული თანხის ნახევარზე მეტი, ვიღაცეების ჯიბეებში ჩავიდა. ამიტომაც მშენებლობაზე გამოიყენეს მაქსიმალურად იაფი მასალა. ჰოდა აქსიომაა, "იაფი და კარგი არ არსებობს".
ერთდროულად ამდენი ადამიანი ერთ ადგილას არ უნდა იყოს. სეულში რამდენი გაიჭყლიტა ხომ ვნახეთ? როცა ასეთი ხალხმრავლობაა, დავეტიოთ შინ უსაფრთხოდ