"რუს ოკუპანტებს საერთაშორისო ტრიბუნალი ელოდებათ - ისინი პასუხს აგებენ" - ვოლოდიმირ ზელენსკი
საერთაშორისო სისხლის სამართლის სასამართლოს პროკურორი კარიმ ხანი უკვე უკრაინაშია, ამიტომ რუსი ოკუპანტები პასუხს აგებენ უკრაინელების წინააღმდეგ ჩადენილი ყველა ომის დანაშაულისთვის. ამის შესახებ პრეზიდენტმა ვლადიმირ ზელენსკიმ ვიდეომიმართვაში განაცხადა.
"დღეს ვესაუბრე ჰააგის სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს პროკურორ კარიმ ხანს. ის უკვე უკრაინაშია, უკვე დაიწყო მუშაობა. ასე რომ, ოკუპანტები პასუხისმგებელნი იქნებიან უკრაინელების წინააღმდეგ ჩადენილი ყველა ომის დანაშაულზე“, - განაცხადა ზელენსკიმ.
გარდა ამისა, ვიდეომიმართვაში პრეზიდენტმა მოუწოდა მოქალაქეებს, რომ არ გაამჟღავნონ უკრაინის საჰაერო თავდაცვის ძალების მუშაობის დეტალები ან ოკუპანტების რუკები.
"თუ იცით, სად არის მტერი და სად დატოვეს ტანკები და სხვა ჯავშანტექნიკა თუ იარაღი, გთხოვთ, შეატყობინოთ უკრაინულ ძალებს. მოდით, ყველაფერი ჩვენი გამარჯვებისთვის გამოვიყენოთ. გამარჯვებისთვის კი ბრძენი იყავით. არ გამოაქვეყნოთ დეტალები ჩვენი საჰაერო თავდაცვის შესახებ, როცა დაინახავთ როგორ მუშაობენ ჩვენი ბიჭები“, - განაცხადა პრეზიდენტმა.
მან ასევე მოუწოდა უკრაინელებს, არ გამოაქვეყნონ რუკები , რომლებსაც აღმოაჩენენ მიტოვებულ რუსულ მანქანებში და ოკუპანტების მიერ გატეხილ სამეთაურო პუნქტებში.
მანამდე თავდაცვის სამინისტრომ მოუწოდა უკრაინელებს, არ გაავრცელონ ინფორმაცია იარაღისა და აღჭურვილობის შესახებ, რომელთა გადაცემაც იგეგმება ან უკვე გადაცემულია უკრაინისთვის.
ვლადიმირ ზელენსკი ასევე აღნიშნავს, რომ რუს ოკუპანტებს საერთაშორისო ტრიბუნალი ელოდებათ.
"ჩვენ გავაძლიერებთ მუშაობას ოკუპანტების პასუხისგებაში მიცემისთვის. უნდა არსებობდეს საერთაშორისო ტრიბუნალი და იქნება კიდეც ასეთი, ყველაფრისთვის, რაც მათ გააკეთეს უკრაინის, ჩვენი ხალხის წინააღმდეგ, რუსეთის ჯარების ყოველი ტერორისტული აქტისთვის ჩვენი სახელმწიფოს ტერიტორიაზე“, - განაცხადა მან.
ზელენსკიმ დასძინა, რომ სამართალდამცავებმა და უკრაინის პროკურატურამ ერთად მუშაობა უკვე დაიწყეს.
„მნიშვნელოვანია, რომ სისხლის სამართლის საერთაშორისო სასამართლოს საგამოძიებო ჯგუფი იწყებს მუშაობას უკრაინაში. ისინი ჩვენს სამართალდამცავ თანამშრომლებთან ერთად უკვე აგროვებენ ყველა მტკიცებულებას ტერიტორიაზე დამპყრობლების სამხედრო დანაშაულების ფაქტების შესახებ, რათა მათ მიიღონ იურიდიული პასუხი - სამართლებრივი და კონკრეტული“, - აღნიშნა პრეზიდენტმა
ამასთან, ზელენსკიმ ხელი მოაწერა განკარგულებას, რომელიც ყოველ დილით ქვეყნის მასშტაბით დაღუპულების ხსოვნის პატივსაცემად წუთიერი დუმილის გამოცხადებას გულისხმობს. ამის შესახებ უკრაინის პრეზიდენტმა საკუთარ ვიდეომიმართვაში განაცხადა.
მისი თქმით, ყოველ დილით ადგილობრივი დროით 09:00 საათზე წუთიერი დუმილით პატივს მიაგებენ გარდაცვლილი უკრაინელების ხსოვნას, რომლებიც სამამულო ომში დაიღუპნენ.
"ყოველ დილით, 9 საათზე ჩვენი სახელმწიფოს ტერიტორიაზე გავიხსენებთ უკრაინელებს, ვინც სიცოცხლე გაწირეს, ვინც იბრძოდნენ, სამხედრო და მშვიდობიან მოქალაქეებს, ზრდასრულებსა და ბავშვებს. მოვიგონებთ ყველას, ვინც იცოცხლებდა, რუსეთს რომ არ დაეწყო ომი. მარადიული ხსოვნა უკრაინისთვის დაღუპულებს “, - განაცხადა მან.