ჰელოუინის საღამოს, როცა ტოკიოს მაცხოვრებლები წვეულებაზე მიდიოდნენ, 24 წლის კიოტა ჰატორი მატარებლის მგზავრებს ჯოკერის ფორმაში გადაცმული დაესხა თავს.
მამაკაცი პოლიციამ ადგილზევე დააკავა და ის გამოძიებასთან თანამშრომლობს. კიოტა დანით იყო შეიარაღებული. მან მატარებელში ცეცხლიც გააჩინა.
კიოტამ 17 ადამიანი დაჭრა, მათ შორისაა 70 წელს გადაცილებული მამაკაციც, რომლის მდგომარეობა მძიმეა. დანარჩენებს მძიმე დაზიანებები არ აქვთ და ფიზიკურ დაზიანებებზე მეტად, კვამლის ჩაყლაპვის გამო იმყოფებოდნენ საავადმყოფოში.
როგორც ირკვევა, კიოტა ჰატორი ფილმ "ბეტმენის“ პერსონაჟ ჯოკერის თაყვანისმცემელია და თავდასხმას თვეების მანძილზე გეგმავდა.
ჯოკერის ფორმაში გადაცმული 24 წლის კიოტა ჰატორი შემთხვევამდე რამდენიმე წუთით ადრე მატარებლის სათვალთვალო კამერამ დააფიქსირა, როგორ ზის ვაგონში მშვიდად.
ახალგაზრდა მამაკაცი ადგილზევე დააპატიმრა პოლიციამ. დაკითხვაზე თქვა, რომ მგზავრებს დასასჯელად დაესხა თავს : "ბევრის დახოცვა მინდოდა, მათ სიკვდილით დასჯას ვაპირებდი“.
ის მოტივზეც ალაპარაკდა და თქვა, რომ ამგვარი გადაწყვეტილების მამოტივირებელი პირადული პრობლემები გახდა - "სამსახურში და მეგობრებთან პრობლემები მქონდა“.
კიოტა ჰატორიმ ივნისში დატოვა სამსახური და ფუკუოკას სამხრეთ-დასავლეთით მდებარე ქალაქიდან აღმოავლეთით გაემგზავრა.
ჰატორიმ ჰელოუინის დღესასწაულის დღე თავდასხმის მოსაწყობად იმიტომ აირჩია, რომ იცოდა, ამ დღეს ტოკიოს ტრანსპორტი ხალხით იქნებოდა გადატვირთული. კიოტამ სასტუმრო შუადღეს დატოვა და მატარებლით შიბუიას უბნისკენ დაიძრა, რომელიც ახალგაზრდებში ჰელოუინის წვეულებებითაა განთქმული.
ინციდენტის შემდეგ, იაპონიის ტრანსპორტის მინისტრმა ტეცუო საიტომ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ მეტი სიფხიზლეა საჭირო შემდგომი თავდასხმების თავიდან ასაცილებლად.