ცნობილი ქართველი რეჟისორი ბუბა ხოტივარი გარდაიცვალა
ცნობილი ქართველი რეჟისორი ბუბა ხოტივარი გარდაიცვალა. გავრცელებული ინფორმაციით, ის კოვიდ 19 -ს ებრძოდა.
"ბუბა ხოტივარმაც დაგვტოვა", - წერს "ფეისბუქის" პირად გვერდზე პარლამენტარი ქეთი დუმბაძე.
ბუბა ხოტივარი 1946 წის 13 ივნისს, თბილისში დაიბადა.
დაამთავრა საქართველოს შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო თეატრალური ინსტიტუტის თეატრმცოდნეობის ფაკულტეტი; მოსკოვის კინემატოგრაფიის საკავშირო ინსტიტუტის(ВГИК) კინოსარეჟისორო ფაკულტეტი.
სხვადასხვა დროს მუშაობდა საქართველოს ტელეფილმების სტუდიისა და კინოსტუდია "ქართული ფილმის" კინორეჟისორად. 1986-1991წწ. ხელმძღვანელობდა "ქართული ფილმის" ახალგაზრდულ შემოქმედებით გაერთიანება "ადამ და ევას". 1988-1992წწ. იყო საქართველო-ინგლისის ერთობლივი ფირმა "მთვარის გლობუსის" გამგეობის წევრი და დირექტორი, ხოლო 2004-2006წწ. კინოსტუდია "მემატიანეს" დირექტორი. როგორც დამდგმელ რეჟისორს, გადაღებული აქვს დოკუმენტური და მხატვრული ფილმები: "ისლამი საქართველოში", "ლეხაიმ!", "მარკოზის სახარება", "ლაზარეს თავგადასავალი"(ქართლოს ხოტივართან ერთად), "დიმიტრი II", "ჩირიკი და ჩიკოტელა". იყო საქართველოს შოთა რუსთაველის სახელობის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის სრული პროფესორი.
კიდევ ერთი შესანიშნავი კაცი წავიდა ჩვენგან... ნათელი დაადგეს მის სულს. ფარავდეს უფალი... ზეციურ საქართველოში ბევრი მეგობარი დახვდება ბუბას!!! მოზიარე ვარ ოჯახის მწუხარების...
საწყენია. ღმერთმა მისცეს წყალობა და დაუმკვიდროს სასუფეველი.