როდის დაიწყება საყოველთაო ვაქცინაცია საქართველოში - თამარ გაბუნია კონკრეტულ ვადას ასახელებს
ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილის, თამარ გაბუნიას განცხადებით, ვაქცინაციისთვის მოსახლეობის საყოველთაო რეგისტრაცია აპრილიდან დაიწყება. თუმცა, როგორც თამარ გაბუნია აცხადებს, რეგისტრირებულ პირებს ვაქცინის გაკეთება გეგმის მიხედვით, მე-3 -მე-4 კვარტალში შეეძლებათ.
„რაც შეეხება საყოველთაო ვაქცინაციას, დავიწყებთ საყოველთაო რეგისტრაციას, რომ გვქონდეს მსურველების ზუსტი ჩამონათვალი და იმის მოლოდინიც, თუ რამდენი ადამიანი იქნება ვაქცინაციის პროგრამაში ჩართული იქამდე, როცა ვაქცინა შემოვა. მასიური, ფართო ვაქცინაციის ეტაპები, ჩვენი გეგმის მიხედვით, მე-3- მე-4 კვარტალშია დაგეგმილი. თუმცა, სხვა ქვეყნების გამოცდილება მიუთითებს, რომ მოსახლეობის 30% არის ის რაოდენობა, რომელიც მეტად აქტიურია ამ ვაქცინების მიმართ. ჩვენ ჯერჯერობით 30%-ს ვერ ვხედავთ, რომ ამ პროცესში აქტიურად ჩართულია ვერც სამედიცინო პერსონალის მხრიდან. დღეს დავიწყეთ 65 წლის ზემოთ პირების რეგისტრაცია. ამ დილით დაიწყო პროცესი და ჯერ ცოტა ადრეა საუბარი. ვფიქრობთ, აპრილის შუა რიცხვებამდე დავიწყებთ საყოველთაო რეგისტრაციას. თუმცა, ეს არ ნიშნავს, რომ საყოველთაო რეგისტრის სიაში მყოფ ადამიანს ხვალვე შევთავაზოთ ვაქცინაცია. საყოველთაო ვაქცინაცია დაიწყება მე-3, მე-4 კვარტალში“, - განაცხადა გაბუნიამ.
რაც შეეხება სხვადასხვა ვაქცინის საქართველოში შემოსვლის ვადებს, როგორც მინისტრის მოადგილე განმარტავს, „ფაიზერის“ და „ასტრაზენეკას“ დამატებითი დოზების გარდა, საქართველოში აპრილიდან „სინოფარმის“ ვაქცინაც შემოვა, რასაც სხვა ვაქცინებიც დაემატება.
„ამჟამად მიმდინარეობს მოლაპარაკება „ასტრაზენეკას“ ვაქცინის დამატებითი დოზების მობილიზებაზე, ასევე „ფაიზერის“ დამატებითი დოზების მობილიზებაზე. „სინოფარმის“ და „სონოვაკის“ დოზებზე ველოდებით ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის ავტორიზაციას. დღესაც არის ამასთან დაკავშირებით ჩანიშნული დამატებითი კონსულტაცია. ალბათ, ადევნებთ თვალს, რომ ძალიან არის ეს ორი ვაქცინა დაწინაურებული იმისთვის, რომ ავტორიზაცია მიიღოს. ასევე „კოვაქსის“ პლატფორმაზე გამოჩნდა „ნოვავაქსი“ და მეორე კვარტლის ბოლოდან სავარაუდოდ, მისი მოწოდებაც შესაძლებელია დაიწყოს. ასევე „ჯონსონი&ჯონსონი“ მე-3 კვარტლიდან არის მოსალოდნელი, რომ „კოვაქსის“ პლატორფმიდან მივიღოთ. ეს არის სურათი, რომელიც დღეს ჩვენ გვაქვს.
„სინოფარმის“ ქვეყანაში შემოტანა იქნება უფრო მალე, აპრილის თვეშივე. ევროპის ქვეყნებიდან - უნგრეთი, სერბეთი და ბევრი სხვა ქვეყანა „სინოფარმს“ წარმატებით იყენებს და მილიონობით ადამიანია აცრილი. „სინოვაკს“ იყენებენ ჩვენი მეზობლები, თუმცა, ევროპის ქვეყნებში მისი აქტიური გამოყენება და არც მკაცრი მარეგულირებლებისგან მისი ავტორიზაცია, განსხვავებით „სინოფარმისგან“ ჯერჯერობით არ არის. თუმცა, კარგია ის, რომ ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციისგან გვაქვს დამაიმედებელი ინფორმაცია მალე მათი ავტორიზაციის შესახებ და ესეც დაემატება იმ მენიუს, რომელიც ჩვენს მოქალაქეებს შეგვიძლია შევთავაზოთ“, - განაცხადა გაბუნიამ.
რატომ?
რატომ არ დებთ ვაქცინების ანოტაციებს?
რატომ არ ეუბნებით ხალხს ს ი მ ა რ თ ლ ე ს, რომ მიდის ვაქცინის კლინიკური კ ვ ლ ე ვ ა და ხალხი გინდათ ჩართოთ ამ პროცესში ძალდატანებით! ვისაც სურვილი აქვს მონაწილეობა მიიღოს ამ ექსპერიმენტში ეს მისი ნებაა და მისი გადასაწყვეტია. თქვენ ხალხს ატყუებთ და ეჭვი მიჩნდება ყველა იმ პირზე, ვინც ხალხს ამ თემაზე აბულინგებს, აშანტაჟებს და ფსიქოლოგიურ ტერორს უწყობს პრესით გნებავთ თუ ტელევიზიით, რომ მათ თავიანთი თავის დარდი უფრო აქვთ, ვიდრე მოსახლეობის!
ხმა ამოიღონ უფლებადამცველებმა და სახალხო დამცველმა! შეწყდეს ძალადობა ხალხზე და მისცენ ხალხს უ ფ ლ ე ბ ა თვითონ იყვნენ თავიანთი თავის უ ფ ა ლ ნ ი!!!