ბევრი მითქმა-მოთქმაა ექსპრემიერ გიორგი გახარიას შემდგომ პოლიტიკურ ბედზე. რამდენად აქვს მას პოტენციალი, რესურსი და ამბიცია, რომ შემობრუნდეს პოლიტიკურ ასპარეზზე და მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგას? გვესაუბრებიან ექსპერტები: მამუკა არეშიძე და გია ხუხაშვილი:
მამუკა არეშიძე:
- ამბიციაზე ვერაფერს გეტყვით - მას არ ვიცნობ, თუმცა პოლიტიკური პოტენციალი ნამდვილად აქვს, მაგრამ რაც მეტი დრო გავა და გახანგრძლივდება პაუზა მის პოლიტიკურ საქმიანობაში, მით უფრო შემცირდება მისი პოტენციალიც, რესურსიც და პერსპექტივაც, ამიტომ თუ ის აპირებს პოლიტიკური ნაბიჯების გადადგმას, უახლოეს მომავალში მისგან ამის მინიშნება მაინც უნდა დავინახოთ, რომ საზოგადოებას გაუჩნდეს მოლოდინი და განწყობა, მერე კი დროულად უნდა დაიწყოს მოქმედება.
გია ხუხაშვილი:
- ჩემი აზრით, გიორგი გახარიას პოლიტიკაში დრჩენის სურვილი რომ ჰქონოდა, არ გადადგებოდა. ფაქტია, "ქართული ოცნების" "პოლიტბიურო" მას ვერ გადააყენებდა. ვფიქრობ, პოლიტიკური თვალსაზრისით, ყველაზე გამართლებული ნაბიჯი იქნებდა, თუ ის აუკრძალავდა შს მინისტრს მელიას დაკავების სპეცოპერაციის ჩატარებას, საჯაროდ ახსნიდა ამის მიზეზებს და თუ შს მინისტრი არ დაემორჩილებოდა, გადააყენებდა. ამის შემდეგ შეეძლო დაენიშნა მოვალეობის შემსრულებელად, მაგალითად, საბანაძე, რომელთანაც ტკბილ ურთიერთობებს გახარიას აბრალებენ. ხელისუფლებას მოუწევდა გახარია პარლამენტის გავლით გადაეყენებინა. კიდევ საკითხავია, გახარიას პარლამენტის გავლით გადაყენებას შეძლებდნენ თუ არა. და თუ შეძლებდნენ, რა პოლიტიკური ფასი დაუჯდებოდათ. შესაბამისად, გახარიას ჰქონდა ძლიერი პოლიტიკური სვლა, მას რომ ნდომოდა პოლიტიკაში დარჩენა. ჩემთვის რომ ეკითხა, ვეტყოდი, რომ როდესაც ხედავ, ჩხუბია გარდაუვალი, ჯობია, პირველმა დაარტყა. ეს არის სწორი პოლიტიკაში და თუ ამის თავი არ გაქვს, ე.ი. შენ ვერ ხარ პოლიტიკოსი. მას ჰქონდა უკეთესი სვლები, ახლა მან გააკეთა ნახევრად სვლები, თუმცა ეს არ ნიშნავს, რომ მას პოტენციალი არ აქვს... ჩემი აზრით, გახარიამ გაუშვა თავისი ჭეშმარიტების წამი...
რატომ უნდა დათმოს ოცნებამ რამე ნაცებო? თქვენს ბელადს ასე აწყობს და ამიტომ? აგიჩემებიათ პატარა ბავშვივით არჩევნები გაყალბდაო და შესაბამისი არგუმენტები არ გაგაჩნიათ! ძლივს მართლა დემოკრატიულ ქვეყანას ვეღირსეთ და გინდათ ხელოვნურად არიოთ! დემოკრატია რომაა ეს ფაქტია. პარლამენტში მოხვდა საკმაოდ დიდი რაოდენობით ოპოზიცია(9 პარტია),მეორე, მედია სრულად თავისუფალია, მესამე, სასამართლო თავისიფალია(თქვენ სპეციალურად ლანძღავთ იმის გამო რომ თქვენი ლიდერები გაასამართლა),ციხეებში ხალხს არ აწამებენ, ხალხს ნორმალური ჯანდაცვა ეღირსა, საქართვრლოში თითქმის ყველა სოფელში დაიგო გზა ,ხიდები,( ნუ ოღღობეები ყველა არა ჯერ),ყველა სოფელში არის წყალი მიყვანილი,ყველგან მიდის გაზი,ყველაგან გამოიცვალა ელექტო გაყავნილობა,ყველა რაიონში მივიდა ინტერნეტი,შემოვიდა ციფრული მაუწყებლობა,სწავლა ბაღებში გახდა უფასო,ღვაწლმოსილ პედაგოგებს მისცეს 2 წლის გასასვლელი(ათასობით ლარი თითოეულს და გააცილეს სკოლიდან) და დაუტოვეს პოლისი,წიგნები ბავშვებისთვის უფასო, შემოიღეს ძალიან კარგი მთის კანონი,7 თვე დენი და გაზი უფასოდ,პროკურატურამ ასობით ადამიანს დაუბრუნა უკანონოდ ჩამორთმეული ქონება(ბიზნესები,სახლები,მანქანები ,მიწები)!1 მილიარდის გაუსტუმრეს ბანკის ვალი გაშავებულებს, ევროპასთან და ჩინეთთან თავისუფალი ვაჭრობა,ევროპასთან უვიზო მიმოსვლა,აშენდა და გარემონტდა(მაგ ვარძია) უამრავი კულტურული და სამედიცინო ცენტრი( ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი ქუთაისში,რუხის საავადმყოფო და უამრავი აქ ვერ ჩამოვთლი),აუშენდათ დევნილებს სახლები ათასობით,აშნდა 26 ჰესი(კიდევ შენდება),ბევრი საწარმო(ტექსტილი და სხვა). რაც მთავარია მშვიდობაა და ვისაც მუშაობა უნდა ყველა მუშაობს! ასე რომ ნაცებო თქვენი პროპაგადა არ გავა ხალხი ბრძენია და ევროპაც ბრძენია ვეღარ მოატყუებთ!