"ამაზრზენი და ანტისახელმწიფოებრივი პირდაპირი შეტევა განხორციელდა სახელმწიფოსა და ეკლესიაზე", - ასე შეაფასა თავდაცვის მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა "ტვ პირველის" ეთერში პეტრე ცაავას მიერ გაკეთებული განცხადებები, რომელმაც საპატრიარქო და პატრიარქი კვლავ დაადანაშაულა არაერთ ცოდვაში. მისი მტკიცებით, მასთან დაახლოებულმა პირმა უთხრა, რომ ის საპატრიარქოში სექსუალური ძალადობის მსხვერპლი გახდა.
"მეუფე პეტრემ გუშინ, თავის თავს განაჩენი გამოუტანა", - ცაავას განცახდებები კი ბოდბელმა მთავარეპისკოპოსმა მეუფე იაკობმა შეფასა.
"ის იქნება განკვეთილი და მერე უკვე მღვდელმთავრის ხარისხი რომ არ ექნება, დანარჩენზე, როგორც აგებენ პასუხს ცილისწამებებზე, პირადად მე, ვერსად დამემალება ვერც მაგი და ვერც ის, ვინც ხელშემწყობია“, - განაცხადა მეუფე იაკობმა.
შეგახსენებთ, 2019 წელს მეუფე პეტრე ცაავა დასაჯეს და ჭყონდიდის მიტროპოლიტის თანამდებობიდან გადააყენეს. ბოლო პერიოდის განმავლობაში იყო საუბარი იმაზე, რომ საპატრიარქომ შესაძლოა პეტრე ცაავა განკვეთოს.
ძველი ბიჭები
პეტრე ცაავა გადააყენეს თანამდებობიდან და ეკლესიური წესით საკმაოდ ლმობიერად მოექცნენ. მისცეს მონანიების ვადა. ამ ხნის განმავლობაში მას უნდა ეზრუნა სულზე, ემარხულა და არ უნდა ეკეთებინა საჯარო განცხადებები. მიუხედავად ამისა, ის აგრძელებდა ტელევიზიებში გამოსვლას, უწმაწურ განცხადებებს და ცილისწამებას. მისი ქცევების გამო, არსებული წესით უნდა მოიკვეთოს ეკლესიიდან.