- გარეთ, დავით მჭედლიშვილთან ერთად. ფილა შოკოლადი ვუყიდე და ტკბილი წელი ვუსურვე. დავითი მიუსაფარია, არც სახლი აქვს, არც კარი, არც პასპორტი. ქუჩაა მისი სახლი. აბაშიძის 22-ში შეხვდებით. გაუქმებული შეკვეთები მასთან მიმაქვს ხოლმე და ვახარებ. მოწყალებით ირჩენს თავს. ერთხელ ერთმა სწრაფი კვების კომპანიამ 60 ლარის შეკვეთა გამიუქმა და წარმოიდგინეთ, როგორ გავახარებდი... დავსხდებით ხოლმე, ვმუსაიფობთ... ნაკითხი ადამიანია, საინტერესო მოსაუბრე...
- დავიბადე ზესტაფონში. სოფელ ალავერდიდან ვარ. თბილისში 2016 წელს, სტუდენტი რომ გავხდი, მაშინ ჩამოვედი. მიმასპინძლა ვაჟა არეშიძემ.რომ არა ეს ადამიანი, სწავლას ვერ გავაგრძელებდი. ბებიაჩემის მამიდაშვილი იყო, თუმცა 20 წელი არ ენახათ ერთმანეთი. მას დავურეკე, ჩემი ამბავი ვუამბე და მითხრა, ჩემთან იცხოვრეო. წამიყვანა "თბილისი მოლში", პირველი სასწავლო დღისთვის რაღაცები მიყიდა, კარგად ჩამაცვა. ცოტა ხნის შემდეგ მას სიმსივნე დაუდგინეს და გარდაიცვალა, მე კი მის დედას, 92 წლის მარიამ ბებოს ვუვლიდი, ვაჭმევდი, ვასმევდი, ვუცვლიდი, ვბანდი, რომ ამ ოჯახის სიკეთისთვის სიკეთით მეპასუხა.მერე ბინა ვიქირავე. კარგი დიასახლისი შემხვდა - ფაქტობრივად, მიზერულ თანხას მახდევინებს, ყველაფერს მიკეთებს, მივლის ოჯახის წევრივით და მისი მადლიერი ვარ. ამ ინტერვიუთიც მინდა მადლობა გადავუხადო... თვალთმაქცობა არ მიყვარს, ასეთ ადამიანებს გავურბივარ, ჩემისთანა ბუნების ადამიანებს ვეძებ...
- იურიდიულზე რატომ ჩააბარეთ?
- სიმართლეს ვიტყვი - 80% ჩემი მშობლების გადაწყვეტილება იყო, 20% - ჩემი. მინდოდა კანონები მცოდნოდა, არავის დავეჩაგრე - ეს იყო ჩემი მოტივაცია. რეპეტიტორები არ მყოლია, თვითონ და ახლობლების დახმარებით მოვემზადე გამოცდებისთვის. ინგლისურმა ენამ შემიშალა ხელი და დამტოვა დაფინანსების გარეშე, მაგრამ მოვხვდი ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში. თავიდან ერთ-ერთ ბენზინგასამართ სადგურზე ვმუშაობდი ჩამსხმელ ოპერატორად, მაგრამ 300 ლარი იყო ხელფასი და სწავლის საფასურს ვერ ავუდიოდი, ამიტომ ვაჟა ბიძიას შვილმა მიყიდა მოტოციკლეტი და დავიწყე "გლოვოში" მუშაობა. უკვე ერთი წელია, ვმუშაობ. ხელფასის ნახევარს მშობლებს ვუგზავნი, ნაწილს ქირაში ვიხდი. ცოტას ვაგროვებდი, რომ სწავლის საფასური გადამეხადა, რადგან ახლა სტატუსი მქონდა შეჩერებული, მაგრამ ამ საფულის ამბით იმდენმა ადამიანმა გამიცნო და დახმარების ხელი გამომიწოდა, ვერც წარმოვიდგენდი. მათი წყალობით დავალიანებაც დავფარე და ზედმეტი ერთი წლის სწავლის საფასური - 2.250 ლარიც შემიგროვდა. ახლა მუშაობას შევწყვეტ და სწავლას მივხედავ. ბედნიერი ვარ. ბედნიერი და გახარებული არიან ჩემი მშობლები და ჩემი ქალაქიც, რომ ჩემი კეთილი საქციელით ვასახელე. ყველაზე მეტად ის მიხარია, რომ ჩემებს მგზავრობის ფულს აღარ ახდევინებენ და ბაზარსა თუ მაღაზიაში ყველგან თბილ სიტყვებს ეუბნებიან. ამ საფულის ამბის შემდეგ ზესტაფონში რომ ჩამოვედი, არ იცით, როგორ შემხვდნენ! დედიკო ამას რომ უყურებდა, ცრემლები წამოსცვივდა. ყველა მაჩერებს და მეფერება... წაიკითხეთ სრულად
კაი კაცი ხარ ! წარმატებები !
თსუ
შენც კაი მოლაპარაკე ყოფილხარ.
"ერთი წელი მოგვიწევს უარის თქმა ქორწილებზე, დიდ ღონისძიებებზე" - ამირან გამყრელიძე
თბილისის რომელ უბნებს შეუწყდება დღეს ელექტროენერგია?