"ამნისტიის შესახებ კანონპროექტი არ შეეხება იმ 5 პირს, რომელსაც რადიკალური ოპოზიცია "პოლიპატიმრებს" უწოდებს - ირაკლი კობახიძე
საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერის, ირაკლი კობახიძის განმარტებით, „ამნისტიის შესახებ“ კანონპროექტი არ შეეხება იმ 5 პირს, რომელსაც „რადიკალური ოპოზიციის“ წარმომადგენელები „პოლიპატიმრებს“ უწოდებენ. როგორც მან პარტიის ოფისში გამართულ ბრიფინგზე განაცხადა, ეს კანონპროექტი დაახლოებით 1000-მდე პატიმარს შეეხება. „იმდენად ზედმიწევნით არის ეს კანონპროექტი დამუშავებული, მათ შორის მუხლების დონეზე, რომ ჩვენ მუხლების მიმართულებით ცვლილებას არ ველოდებით. რაც შეეხება კითხვას, თუ ვის შეეხება, მუხლები, ეს არის დაკონკრეტებული და შესაბამისი ინფორმაცია გამოქვეყნებულია. დაახლოებით 1000-მდე პატიმარს შეეხება ეს კანონპროექტი.
რაც შეეხება იმ 5 პირს, რომელსაც რადიკალური ოპოზიციის წარმომადგენლები „პოლიპატიმრებს“ უწოდებენ, მათ ეს კანონპროექტი არავითარი ფორმით არ ეხებათ“,-განაცხადა კობახიძემ.
ჟურნალისტების კითხვაზე, თუ რა საფუძველი აქვს ამ ინიციატივას, ირაკლი კობახიძემ განმარტა, რომ „დღეს დროა, 1000-მდე პატიმარს ამნისტიის შესახებ კანონი შეეხოს“.
„ამნისტია არის პარლამენტის ექსკლუზიური უფლებამისილება. შედარებით ხშირად ხორციელდება ხოლმე სტანდარტულად ამნისტიის აქტი. თუ თქვენ ისტორიას გადახედავთ, პარლამენტში ამნისტიის ათეულობით კანონია მიღებული. საკმაოდ დიდი ინტერვალი გაჩნდა რეალურად და ჩავთვალეთ, რომ დღეს არის დრო იმისთვის, რომ 1000-მდე პატიმარს შეეხოს ამნისტიის შესახებ კანონი.
მუხლებიც არის სათითაოდ განხილული იმისთვის, რომ მაქსიმალურად რაციონალური გადაწყვეტილება მიგვეღო“, - განაცხადა კობახიძემ.
ცნობისთვის, პარლამენტში „ამნისტიის შესახებ“ კანონის პროექტის ინიცირება მოხდა.
შეწყვიტეთ ყველა საგადასახადო დევნა, სადაც დევნილი იძახის მართალი ვარო , მიეცით ფული რათა დამოუკიდებელმა აუდიტმა , ძლიერმა, არიან ეგეთები, და პირუთვნელებმა, ეგეთებიც არიან, დიახ , დადონ დასკვნა ტყუის , თუ არა გადასახადის გადამხდელი, თუ ინსპირაციასთან გვაქვს საქმე ! სხვათაშორის საგადასახადო სასამართლოს ასეთი დამოუკიდებელი არასახელმწიფო, ოღონდ სახელმწიფო დაკვეთის შემსრულებელი, დიახ , აუდიტორული ინსტიტუტი არ აწყენს, ვიცი ჩვენთან ყველაფერი უკუღმაა , მაგრამ ეს ინსტიტუტი სასარგებლო გამოდგება ! მოსამრთლემ საგადასახადო ინსპექტორის ვერაგობები არ იცის , ვერ ეცოდინება , აი გადამხდელმა და აუდიტმა კი იციან, ამ უკანსკნლემა სასამართლო წარმოების ნიუანსებიც იცის და მიეცით ფული , არა აქვს ამ გადასახადის გადამხდელს ფული, რომ თავისი სიმართლე დაამტკიცოს ! ათეულობით მილიარდიანი ჯარიმის შემოწმების აქტები აქვს დადებული 25 წლის განმავლობაში საგადასახადოს, ნახევარი გამოგონილია, მეორე ნახევარი კანონის უვარგისობითაა გამოწვეული და ორივე ნახევარი ერთად გამოსაძალად , კი, თეთრადაც, შავადაც , არაო არა თქვათ , კი , კი და კი , სისტემა საექსპროპრიაციო რეპრესიულია , მრავალი ვილაა აშენებული და მრავალი ჯიპი დაიარება ამ არამი ფულით !