"უბნებთან კოორდინატორების, აქტივისტების ყოფნა, დამაშინებელ ეფექტს ქმნიდა" - როგორ აფასებს არჩევნებს საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელი
„ეუთო/ოდირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელის, ჯილიენ სტირკის განცხადებით, საქართველოს საპარლამენტო არჩევნებზე გამოხატვის თავისუფლება ზოგადად დაცული იყო. ამის შესახებ ჯილიენ სტირკმა ბრიფინგზე აღნიშნა, რომელზეც საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიამ საქართველოში საპარლამენტო არჩევნებზე წინასწარ დასკვნები წარმოადგენა.
მისივე თქმით, საარჩევნო უბნებთან ფიქსირდებოდა კოორდინატორების, პარტიის წარმომადგენლების და აქტივისტების ყოფნა, რაც დამაშინებელ ეფექტს ქმნიდა.
„გვქონდა შეხვედრები პოლიტიკურ პარტიებთან, მასმედიასთან, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებთან და ბევრი ბრალდება მოვისმინეთ, რომ სავარაუდოდ ხდებოდა ამომრჩევლებზე ზეწოლა. ჩვენ არჩევნებს დავაკვირდით რამდენიმე უბანზე და შევამჩნიეთ, რომ კოორდინატორები, პარტიის წარმომადგენლები და აქტივისტები იყვნენ გარეთ, რაც დამაშინებელ ეფექტს ქმნიდა და ასევე იყო ბრალდება, რომ მკვეთრი გამიჯვნა არ ხდებოდა სახელმწიფოსა და პარტიას შორის და ნამდვილად დასანანია, რომ ეს ელემენტები არსებობდა, თუმცა მაინც უნდა აღინიშნოს, რომ გამოხატვის თავისუფლება ზოგადად დაცული იყო“, - განაცხადა მან.
ოტო ფ. ბ.
დეპუტატობის კანდიდატების შაშკინისა და ოქრიაშვილის შეიარაღებული ბღენძვა ასევე შეიარაღებულ 50 კაცთან ერთად არ ქმნის შემაშინებელ გარემოს?
ელისო
რაც არჩევნეში ვმონაწილეობ ეს კოორდინატორები სულ მასე ზიან გარეთ საარჩევნო უბნებთან ახლოს,ამის მეტი თუ რ იყო დარღვევები ეს რა მოსატანია შე ქალო
თეორიულად არსებობს შანსი, რომ მეორე ტურში, 16-ვე მაჟორიტარული ოლქის წაგების შემთხვევაში, "ქართული ოცნება“ უმრავლესობის გარეშე დარჩეს