"დაზარალებულსა და ბრალდებულს ერთმანეთთან შესანიშნავი ურთიერთობა ჰქონდათ" - გაუპატიურებაში ბრალდებული პოლიციელის ადვოკატი
გაუპატიურების ბრალდებით დაკავებული ყოფილი პოლიციელის, ზაზა ალავერდაშვილის ადვოკატის, ბონდო ვათიაშვილის განცხადებით, საქმეში ექსპერტიზის დასკვნა არსებობს, რომლის მიხედვითაც, დაზარალებულს ხელზე მსუბუქი დაზიანება აღენიშნება.
როგორც ვათიაშვილი განმარტავს, დაზიანების წარმოშობის მექანიზმი უნდა დადგინეს.
დღევანდელ სასამართლო პროცესზე ბრალდების მხარე დაკავებულის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენებას მოითხოვს, დაცვის მხარე კი ალავერდაშვილის აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დატოვებას მოითხოვს, ალტერნატივის სახით კი სასამართლოს 5 000 ლარის ოდენობის გირაოს შესთავაზებს.
ადვოკატის განცხადებით, დაზარალებულსა და ბრალდებულს ერთმანეთთან შესანიშნავი ურთიერთობა ჰქონდათ და ისინი ერთმანეთს დიდი ხანია, იცნობენ.
ცნობისთვის, ზაზა ალავერდაშვილს ბრალი გუშინ წარუდგინეს სისხლის სამართლის კოდექსის 137-ე მუხლის პირველი ნაწილით, რაც გაუპატიურებას გულისხმობს. ბრალდებული დუმილის უფლებას იყენებს.
nnns
როგორი ურთიერთობაც არ უნდა ჰქონოდათ, ეს გაუპატიურებას ამართლებს?
თუ რა მოსატანია? რატომ იციან საქართველოში ასეთი დეტალების მოყვანა - როგორ იცნობდა, ადრე რა ურთიერთობა ჰქონდა, რას სვამდა, რა ცხოვრებას ეწეოდა, აბორტი ჰქონდა თუ არა გაკეთებული, რა ეცვა და ასეთი დეტალების გამომზეურება, ვითომ მსხვერპლის დისკრედიტაციის მიზნით? ზუსტად ასეთი დეტალებით ცდილობენ უნამუსო ადვოკატები მსხვერპლს რეპუტაცია შეულახონ და როდის დასრულდება ეს ამბავი? დიახ, სტატისტიკურად ქალების უმეტესობა გაუპატიურების მსხვერპლი ნაცნობისაგან ხდება, ხშირად ისეთი ადამიანისაგან ვისაც ენდობა. ეს რაიმე ახალი არ არის.
"არაფერს ლაპარაკობდა, ალბათ, ის ბიჭი ემუქრებოდა, ვინც გააუპატიურა, ოჯახის მხრიდან ძალადობას გამოვრიცხავ" - რას ყვება ბაბუა 14 წლის გოგოზე, რომელიც ქობულეთში გარდაცვლილი ნახეს
14 წლის გოგონა, რომელიც 2 თვის წინ გააუპატიურეს, ქობულეთში გარდაცვლილი იპოვეს
"ძალიან ცუდად იყო გაგებული, დავით გარეჯი რომ ჩვენია, ამაზე ორი აზრი არ არსებობს" - რაში ადანაშაულებს პროკურატურას ივერი მელაშვილი