"ერთი ქვეყნისთვის რომ დავუშვათ გამონაკლისი, სხვებიც მოითხოვენო" - ესპანეთმა კორონავირუსით გარდაცვლილი ცირა ალიხანაშვილის გადმოსვენებაზე უარი თქვა
ესპანეთში კორონავირუსით გარდაცვლილი ცირა ალიხანაშვილის საქართველოში გადმოსვენება ვერ მოხერხდა. გარდაცვლილს მადრიდში, სპეციალურ აკლდამაში დაკრძალავენ. ახალგაზრდა ქალის მული, ხათო ნაჭყებია AMBEBI.GE-თან საუბარში ამბობს, რომ ესპანეთში მოქმედი რეგულაციით, დაკრძალვას გარდაცვლილის ოჯახის წევრები ვერ დაესწრებიან.
"ვცდილობ, მომხდარზე არ ვიფიქრო, მაგრამ მაინც სულ ამაზე მეფიქრება. არ დაგვთანხმდნენ, რადგან ერთი ქვეყნისთვის რომ დავუშვათ გამონაკლისი, სხვებიც მოითხოვენო. თვითონ ესპანეთის ხელისუფლება არის უარზე. მეუფემ დაურეკა ჩემს ძმას და დაარწმუნა, რომ სანამ პანდემია გადაივლის, იქ დაკრძალონ და შემდეგ საპატრიარქო დაეხმარება. სამტრედიაში ოჯახში იყო მისული მეუფე და იქედან დარეკა. გუშინ მოაწერა ხელი ჩემმა ძმამ, რომ მადრიდში აკლდამაში დაკრძალონ. შემდეგ ნომერს მისცემენ და რომ გავა გარკვეული დრო, ჩამოასვენებენ. მიწაში არ კრძალავენ, აკლდამაში დაასვენებენ. ესპანეთის ხელისუფლების თქმით, 5-6 წელში გვექნება გადმოსვენების შესაძლებლობა, მაგრამ მეუფე შეგვპირდა, პანდემია რომ გადაივლის, დაგვეხმარება... რა საშინელებაა. ვერავინ დავესწრებით, არ შეიძლება არავის დასწრება საერთოდო. თვითონ წაიღებენ და დაასვენებენ აკლდამაში", - ამბობს გარდაცვლილის მული.
34 წლის ცირა ალიხანაშვილი კორონავირუსით ესპანეთში რამდენიმე დღის წინ გარდაიცვალა. დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოადგილის, პაატა იმნაძის ინფორმაციით, ახალგაზრდა ქალს ონკოლოგიური დაავადებაც ჰქონდა. ალიხანაშვილს საქართველოში მელანომა დაუდგინეს, რის გამოც საქველმოქმედო ფონდ "დედების ფონდმა" ის სამკურნალოდ ესპანეთში გაუშვა.
"გარდაცვლილს 5 შვილი დარჩა, სოციალურად დაუცველები არიან, სამტრედიაში უკიდურეს გაჭირვებაში ცხოვრობდნენ... ბავშვებს ახლა მამა და მამიდა მიხედავენ" - უყვება AMBEBI.GE-ს ფონდის თანამშრომელი ლიკუნა წიქარიშვილი, რომელსაც უშუალო შეხება ჰქონდა გარდაცვლილი ქალის ოჯახთან.
Nino
დედების ფონდმა თუ ხალხმა გაუშვა? მამიდა ესპანეთში ცხოვრობს და როგორ მოხედავს?
კიდევ ერთხელ: ვერ გაიხარებს ქართველი უცხოეთში. რას მიდიხართ, რომ მიდიხართ? მაინცდამაინც იქ უნდა მოკვდე ისე რომ დამმარხავი არ უნდა გყავდეს და აქ ფერფლი უნდა წამოიღონ? ხომ ხედავთ კაი ცხოვრება იქ შეიძლება ნებისმიერ მომენტში დამთავრდეს
"ნუ დაემუქრებით ბავშვებს: თუ ხელს არ დაიბან, კორონა დაგემართება..." - თამარ გაგოშიძის რჩევები მშობლებს, როგორ ესაუბრონ შვილებს COVID-19-ზე
სწრაფი ტესტების საშუალებით მარნეულში 15 000, ხოლო ბოლნისში 3 400 ადამიანი შემოწმდა - როგორია შედეგები?