ვიცე-პრეზიდენტობის კანდიდატმა, ტიმ უოლცმა ერაყში განლაგებამდე ნაციონალური გვარდიის ერთეული მიატოვა? - კამალა ჰარისი ბრალდებებს პასუხობს
ვიცე-პრეზიდენტმა კამალა ჰარისმა თავისი თანაგუნდელი, მინესოტას გუბერნატორი ტიმ უოლცი აქო, როდესაც ნაციონალურ გვარდიაში ვიცე-პრეზიდენტობის კანდიდატის სამსახურის შესახებ ჰკითხეს.
• 59 წლის ჰარისს რეპორტიორმა სთხოვა, ეპასუხა კრიტიკაზე, რომ უოლცმა "საკუთარი ჯარისკაცები, საკუთარი კოლეგები მიატოვა", როდესაც მან გადაწყვიტა, მინესოტას ნაციონალური გვარდიიდან 2005 წლის მაისში გამოსულიყო, როცა მისი ბატალიონი ერაყის საომარ ზონაში წასასვლელად ემზადებოდა.
"მისმინეთ, მე ვაქებ ნებისმიერს, ვინც ჩვენი ქვეყნის სამსახურში ჩადგა", - აღნიშნა ჰარისმა, - "და ვფიქრობ, რომ ყველა ასე უნდა მოვიქცეთ".
60 წლის უოლცმა მინესოტას ნაციონალურ გვარდიაში 24 წელი იმსახურა, სანამ წარმომადგენელთა პალატაში კანდიდატურას წამოაყენებდა. მან რესპუბლიკელი გილ გუტკნეხტი იმ არჩევნებში დაამარცხა, სადაც უოლცმა ერაყის ომის წინააღმდეგ თავისი პოზიცია კამპანიის მთავარ თემად აქცია. მინესოტას გუბერნატორი ნაციონალურ გვარდიაში საშუალო სკოლის დამთავრების შემდეგ შევიდა და 1-ლი ბატალიონის 125-ე საარტილერიო პოლკში მსახურობდა.
ვიცე-პრეზიდენტობის რესპუბლიკელმა კანდიდატმა ჯეი დი ვანსმა ოთხშაბათს უოლცს თავისი სამხედრო სამსახურის გაზვიადებაში დასდო ბრალი.
"მან თქვა, რომ არ უნდა დავუშვათ იმ იარაღების არსებობა ამერიკის ქუჩებში, რომლებსაც ომში ვიყენებდიო. მაინტერესებს. ტიმ უოლც, საერთოდ როდის იყავით ომში? რაც ტიმ უოლცთან დაკავშირებით მაწუხებს, მოპარულ სიმამაცეზე სისულელეებია. ნუ მოაჩვენებთ თავს იმად, რაც არ ხართ", - აღნიშნა ვანსმა, რომელიც საზღვაო ქვეითი კორპუსის ვეტერანია.
ვანსი ახლახან გამოჩენილ უოლცის ვიდეოზე მიუთითებდა 2018 წლიდან, სადაც ვიცე-პრეზიდენტობის კანდიდატი ამტკიცებდა: "შეგვიძლია გამოვიკვლიოთ იარაღით ძალადობის შედეგები. შეგვიძლია დავრწმუნდეთ, რომ ის საომარი იარაღები, რომლებსაც მე ომში ვატარებდი, მხოლოდ ომში იქნება გამოყენებული".