"მიღებულია გადაწყვეტილება მთიანი ყარაბაღის რესპუბლიკის არსებობის შეწყვეტის შესახებ" - არაღიარებული ყარაბაღის ე.წ. ხელისუფლება
არაღიარებული მთიანი ყარაბაღის რესპუბლიკის ე.წ. პრეზიდენტმა, სამველ შაჰრამანიანმა ხელი მოაწერა განკარგულებას, რომლის თანახმადაც, მთიანი ყარაბაღი 2024 წლის 1 იანვრიდან არსებობს შეწყვეტს, - მედიის ინფორმაციით, ამის შესახებ ყარაბაღის საინფორმაციო შტაბი იუწყება.
"ყარაბაღის ხალხის ფიზიკური უსაფრთხოებისა და სასიცოცხლო ინტერესების უზრუნველყოფის პრიორიტეტიდან გამომდინარე, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის წარმომადგენლებთან რუსეთის სამშვიდობო კონტინგენტის სარდლობის შუამავლობით მიღწეული შეთანხმების გათვალისწინებით იმასთან დაკავშირებით, რომ მთიანი ყარაბაღის მაცხოვრებლებმა, მათ შორის, სამხედრო მოსამსახურეებმა, რომლებმაც იარაღი დაყარეს, შეძლონ ლაჩინის დერეფნის გავლით თავისუფალი, ნებაყოფლობითი და შეუფერხებელი გადაადგილება და მთიანი ყარაბაღის კონსტიტუციის 93-ე მუხლით ხელმძღვანელობით მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება: 2024 წლის 1 იანვრამდე დათხოვნილ იქნას უწყებრივ დაქვემდებარებაში მყოფი ყველა სახელმწიფო დაწესებულება და ორგანიზაცია და მთიანი ყარაბაღის (არცახის) რესპუბლიკის არსებობა შეწყვიტოს", - აღნიშნულია განკარგულებაში.
დოკუმენტის თანახმად, მთიანი ყარაბაღის მოსახლეობა, განკარგულების ძალაში შესვლის შემდეგ, მიწვეულია გაეცნოს აზერბაიჯანის მიერ წარდგენილ რეინტეგრაციის პირობებს, მთიან ყარაბაღში დარჩენის (დაბრუნების) შესაძლებლობის შესახებ მომავალში დამოუკიდებელი და ინდივიდუალური გადაწყვეტილების მიღების მიზნით.
ყარაბაღის საინფორმაციო შტაბის ცნობით, განკარგულება ძალაში შედის გამოქვეყნებისთანავე.
ანუ დასავლეთის ნაკვებმა ფაშინიანმა სულ რაღაც ორ წელში ჩარეცხა რაც მაგ ყარაბაღში 30 სომხებმა სისხლი ღვარეს? არა და სომხხეთი დღემდე რასაც ატ... ა, აღმოჩნდა თურმე რუსეთის ტ...ით ატ..ბა . პრინციპში რუსები რომ არა სომხეთით არ იქნებოდა და მაქსიმუმ ისევ ირანის ფარჩაკი სახანო ყოფილიყო როგორც რუსებამდე, არ მეგონა ეგეთი მოკლე მეხიერება თუ ექნებოდათ, და ვერც ქართველების ან უკრაინელების მაგალითზე ისწავლეს თურმე რამე.
777
დამოუკიდებელი აფხაზეთის არსებობა როდის შეწყდება???