"3 დღე წინ რომ მიდიხარ და მესამე ღამეს იძულებული ხდები, უკან დაიხიო, ეს უმძიმესია..." - გენერალი ზაზა გოგავა აგვისტოს ომის ურთულეს დღეებს იხსენებს
"3 დღე წინ რომ მიდიხარ და მესამე ღამეს იძულებული ხდები, უკან დაიხიო, ეს უმძიმესია..." -  გენერალი ზაზა გოგავა აგვისტოს ომის ურთულეს დღეებს იხსენებს
დღეს ჩვენი რესპონდენტია ადამიანი, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის ყველაზე მძიმე მომენტების უშუალო მონაწილე იყო, როგორც მეთაური. 2006-2008 წლებში, ის ჯერ გენშტაბის და შემდეგ გაერთიანებული შტაბის უფროსი იყო. გენერალ ზაზა გოგავასთვის ამ ომში ერთ-ერთი უმძიმესი მომენტი საკუთარი მამიდაშვილის გარდაცვლილი შვილის ამოცნობა იყო... მისთვის ასევე უმძიმესი იყო შინდისის გმირების და 42-ე ბატალიონის ბიჭების გმირულად დაღუპვა. ამ და სხვა ამბებზე, თავად გენერალს მოვუსმინოთ:
- ფაქტია, რომ ვითარება თავიდანვე ძალიან რთული იყო. 2006-2008 წლებში არაერთხელ შექმნილა დაძაბული ვითარება. ხდებოდა ქართულ საგუშაგოებზე თავდასხმები და ა.შ. 2008 წლის 1-ლ აგვისტოს ისეთი ინტენსივობით დაიწყო შეტევები, რომ შეჩერება უკვე შეუძლებელი იყო, ეს შემდეგში გადაიზარდა იმაში, რომ შეიქმნა გამოუვალი სიტუაცია. ამ დროს მეორე მხრიდან კავშირზე გამოდიოდა მთლიანი სამშვიდობო კონტიგენტის სარდალი, რუსი გენერალი კულახმეტოვი. ჩვენ ჩვენი მხრიდან, ყველაფერს ვაკეთებდით იმისათვის, რომ როგორმე დაძაბულობა მოგვეხსნა, მაგალითად, როცა ნიქოზის საგუშაგოზე მოხდებოდა თავდასხმა, რაღაცნაირად მაშინვე ვანეიტრალებდით. მაგრამ უკვე 5 აგვისტოს, როდესაც ორი კაპრალი ტრაპაიძე და თაყაიძე დაგვეღუპა, კულახმეტოვთან დაკავშირება შეუძლებელი გახდა. საქმე იმაშია, რომ როცა ასეთი ვითარება იქმნებოდა, კულახმეტოვი გამოდიოდა კავშირზე, კორიდორს გვიქმნიდა, რომ დაჭრილი ადამიანი გაგვეყანა. მოდიოდა ინფორმაცია, რომ ტრაპაიძე ჯერ კიდევ ცოცხალი იყო, მაგრამ მძიმედ დაჭრილი. და სწორედ იმ დღეს, როცა ჩვენი ბიჭის გამო ვცდილობდით რუსებთან ურთიერთობას, მათ გაწყვიტეს ჩვენთან ყველანაირი კავშირი და ეს მეორე ბიჭიც დაგვეღუპა. 6 აგვისტოს, კულახმეტოვი ისევ გამოვიდა კონტაქტზე და 7 რიცხვშიც, როცა ჩვენ უკვე მეორე დონე გვქონდა გამოცხადებული. იმავე 7 აგვისტოს, არ შეუშვეს დიპკორპუსის წევრები, ამასობაში გახშირდა ინტენსიური თავდასხმები. სამშვიდობო საგუშაგო მთლიანად მიწასთან გაასწორეს... 7 რიცხის საღამომდე, ჩვენ ჯერ კიდევ გვქონდა საგუშაგოები. აბსოლუტურად, ყველა საერთაშორისო ორგანიზაცია მოდიოდა და ამოწმებდა კონტროლირებად ტერიტორიას.
7 აგვისტოს ღამეა, დაახლოებით 23:45 წუთია, როდესაც ჩემთან პირად კავშირზე გამოდის უმაღლესი მთავარსარდალი მიხეილ სააკაშვილი და მეუბნება, - შევეცადოთ, ჩავახშოთ ის საცეცხლე პოზიციები, საიდანაც თავს ესხმიან, როგორც სამშვიდობოებს, ისე მშვიდობიან მოსახლეობასო, ზუსტად იმ 15 წუთმა გადაწყვიტა ყველაფერი. შემდეგ მოვლენები ფორსმაჟორულ რეჟიმში განვითარდა. ბევრი მითქმა-მოთქმა გამოიწვია ამანაც, მაგრამ მე ფაქტებით გესუბრებით - ჩვენ ომისთვის არ ვემზადებოდით... ომისათვის როცა ემზადები, სულ ცოტა, ბრიგადის მეთაურები შვებულებაში მაინც არ უნდა გაუშვა... აუცილებლად ხაზი უნდა გაუსვა იმას, რომ სწორედ 7 რიცხვის საღამოს, უკვე სრულიად გაწყდა კავშირი კულახმეტოვსა და ჩვენს სამშვიდობოებს შორის. პარალელურად სადაზვერვო ინფორმაციები მოდიოდა იმასთან დაკავშირებით, რომ რუსული ჯარი შემოდიოდა საქართველოს ტერიტორიაზე, მაგრამ ამის დაზუსტება იყო საჭირო, ამიტომ ჩვენ გადავედით მანევრულ თავდაცვაზე. ერთი რამ მინდა გაიგოს ყველამ, ჩვენი შეიარაღებული ძალები იქ არ იბრძოდნენ კლასიკური მეთოდით, ჩვენ, პრაქტიკულად, ვიბრძოდით მძევლის სიტუაციაში, ჩვენსავე ტერიტორიაზე, ჩვენი მოსახლეობის გადასარჩენად. იმ წუთას ჩვენი მთავარი მიზანი იყო, ქართული მოსახლეობისთვის რამენაირად გაგვეხსნა გზა და მშვიდობიანად გამოგვეყვანა. რომ არა ეს ძირითადი მიზანი, მერწმუნეთ, დღეს რასაც ვხედავთ წეროვანსა და სხვადასხვა ადგილებში ჩასახლებულ დევნილებს, მათგან არცერთი ცოცხალი არ იქნებოდა.
- შემდეგ როგორ განვითარდა მოვლენები?
- 7 აგვისტოს ღამიდან 8 რიცხვის დილამდე ვგეგმავდით, როგორ მოგვესწრო ეს ყველაფერი. თითქმის 18 საათში, ყველა ბრიგადა, გარდა სენაკის მე-2 და 1-ლი ბრიგადის, რომელიც იმ მომენტში ერაყში მისიით იმყოფებოდა, აბსოლუტურად, ყველა გადასროლილი იყო კონფლიქტის ზონასთან. ამას მოყვა 8 რიცხვში ომის რატიფიცირება და ოფიციალურადაც გამოცხადდა რუსეთ-საქართველოს ომი, მაგრამ კიდევ ერთხელ ვამბობ, რომ ჩვენი მიზანი იყო საქართველოს მოსახლეობის გადარჩენა მანევრული თავდაცვით.