უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყების შემდეგ სულ მცირე 484 ბავშვი დაიღუპა და 992 დაშავდა, - ამის შესახებ ქვეყნის გენერალურმა პროკურატურამ დღეს განაცხადა.
"გენერალური პროკურატურა აწვდის პროცედურულ მითითებებს ომთან დაკავშირებით ბავშვების წინააღმდეგ ჩადენილ 2900-ზე მეტ დანაშაულზე მიმდინარე სამართალწარმოებაზე, მათ შორის: მკვლელობასა და დაზიანებაზე, სექსუალურ ძალადობაზე, ბავშვებისთვის განკუთვნილ დაწესებულებებზე, დეპორტაციაზე, იძულებით გადაადგილებასა და გატაცებაზე“, - ნათქვამია განცხადებაში.
უწყების ცნობით, რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ დაზიანდა 2500-ზე მეტი სასწავლო დაწესებულება, მათ შორის 256 მთლიანად განადგურდა.
"რუსეთში ან დროებით ოკუპირებულ ტერიტორიებზე 19 500-ზე მეტი უკრაინელი ბავშვის იძულებითი დეპორტაცია განხორციელდა. მაგრამ ეს მხოლოდ ის შემთხვევებია, რომლებიც ოფიციალურად არის რეგისტრირებული“, - აცხადებენ უწყებაში და განმარტავენ, რომ რეალური რიცხვი შეიძლება უფრო დიდი იყოს.
ჩეჩნეთის ორივე ომშიც, უამრავი ბავშვები და ქალები დახოცეს, რუსული ურდოს ჯარისკაცებმა. არაფრად უღირთ, უმწეო ხალხის სიცოცხლე.
მატი ცოდვა ომის ლიდერებს ქონდეტ ბავშვების სული კი ზეცაში და იქედან დაინახავენ აყვავებულ უკრაინას.