"საქართველო არ არის ამერიკა, რომ სუპერ კომპიუტერული სისტემები ჰქონდეს, როგორიც ნასა-ს ან პენტაგონს აქვს - გუშინ იყო 500 000 მცდელობა" - ცერცვაძე
საქართველო არ არის ამერიკა, რომ რაღაც სუპერ კომპიუტერული სისტემები ჰქონდეს როგორიც აქვს ნასა-ს ან პენტაგონს - თვითმფრინავი, რომელიც გათვლილია 200 მგზავრზე ერთ დღეს, რომ მოინდომოს მგზავრობა ათასმა ადამიანმა ხომ ვერ შეძლებს?!, - ამის შესახებ ინფექციური საავადმყოფოს დირექტორმა თენგიზ ცერცვაძემ, ვაქცინებზე რეგისტრაციის პორტალზე შეფერხებასთან დაკავშირებით განაცხადა.
მისი თქმით, მაქსიმალური ზომები იყო მიღებული იმისთვის, რომ ვაქცინაციაზე ყველას თანაბარი წვდომა ჰქონოდა.
„რაღაც საზღვრები აქვს მომზადებას. საქართველო არ არის ამერიკა, რომ რაღაც სუპერ კომპიუტერული სისტემები ჰქონდეს როგორიც აქვს ნასას ან პენტაგონს. საქართველოს ჰქონდა ის რესურსი, რომელიც მოსალოდნელ დატვირთვებს გაუძლებდა, მაგრამ გუშინ იყო 500 000 მცდელობა. ქვეყნის მოზრდილი მოსახლეობის 1/5 თუ ერთ დღეს მოინდომებს შეღწევას მონაცემთა ბაზაში, ვერ მოხერხდება ეს. თვითმფრინავით, რომელიც გათვლილია 200 მგზავრზე ერთ დღეს, რომ მოინდომოს მგზავრობა 1000-მა ადამიანმა ხომ ვერ შეძლებს?! რა თქმა უნდა, მაქსიმალურად უნდა იყოს ამის პრევენცია და ყველაფერს აკეთებს სამინისტრო, ქვეყნის ხელმძღვანელობა და IT სამსახურები, მაგრამ მთლიანად დაზღვეულები ვერ ვიქნებით. ჩამოსული იყო 28 000 დოზა „ფაიზერი“, ანუ 14 000 ადამიანისთვის და სწრაფად დარეგისტრირდა ეს 14 000 და შემდეგ დანარჩენები ვერ შედიოდნენ.
ვაქცინაციაზე რეგისტრაციაზე პრიორიტიზების არც ერთი შემთხვევა არ ვიცი. ჩემი ახლობლები, ჩემი ოჯახის წევრები ვერ დარეგისტრირდნენ, მე არ შემიმჩნევია მოსახლეობის პრიორიტიზება. რაღაც ერთეული გამონაკლისები შესაძლოა არის და ეს ალბათ, იქნება მთელ მსოფლიოში ყველგან, მაგრამ მასობრივად, მაქსიმალურად იყო დამცავი ზომები მიღებული, რომ თანაბარი წვდომა ჰქონოდა ყველას“, - განაცხადა ცერცვაძემ.
მაშინ შეიმუშავე ალტერნატივა, ამერიკაში აფთიაქში ან მოლში შეგიძლია შეხვიდე და გაიკეთო, დიდ ბრიტანეთში ვესტმისტერის სააბატოში იყო და ა.შ. იმაზე არაფერს ვამბობ რომ ჩვენს ქვეყანაში ყველამ არ იცის კომპიუტერი, არც ინტერნეტი აქვს, ამიტომაც არის ხალხი აუცრელია. მარტო შეზღუდვების დაწესებაში ხართ მაგრები. მაგ შეზღუდვასაც როგორ დაიცავთ ჩამოწერილი ჯარიმების ფონზე საკითხავია.