"როინის მკვლელობით დაინტერესებული იყვნენ სააკაშვილი, ახალაიები, მერაბიშვილი... რაღაც იცოდა, რისიც მათ ეშინოდათ" - 2008 წელს მოკლული სამხედროს მეუღლე
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ 2008 წლის აგვისტოში მოკლული ყოფილი სამხედრო მოსამსახურის, როინ შავაძის საქმეზე გადაწყვეტილება გამოაქვეყნა და ევროპული კონვენციის მე-2 მუხლის თანახმად, სიცოცხლის უფლების არსებითი და პროცედურული ნაწილების დარღვევა დაადგინა. როდესაც გადაწყვეტილება ძალაში შევა, დაიწყება აღსრულების პროცედურა, რომელსაც ზედამხედველობას გაუწევს ევროსაბჭოს მინისტრთა კომიტეტის აღსრულების დეპარტამენტი და მას ურთიერთობა ექნება საქართველოს მთავრობასთან.
რადგან ევროსასამართლომ ყურადღება გაამახვილა გამოძიების ეფექტურობაზე, სახელმწიფოს დაევალება, ყველა ზომა მიიღოს სიმართლის დასადგენად და პასუხისმგებაში მისცეს დამნაშავეები. ისიც ცნობილია, რომ მთავრობას შავაძის ოჯახისთვის 40 000 ევროს გადახდა მოუწევს - ეს არის მორალური ზიანის ანაზღაურებისთვის დაწესებული ჯარიმა.
12 წელია, როინ შავაძის ოჯახი სამართალს ითხოვს, მაგრამ ქვეყანაში ამას ვერ მიაღწია, ამიტომ ციცინო შავაძე იძულებული გახდა, ევროსასამართლოსთვის მიემართა. იგი ძალიან წუხს, რომ მისი მეუღლის მკვლელობაში ბრალდებულები ისევ დაუსჯელები არიან.
- ძალიან ძნელია, როდესაც შენი ქვეყნის მოქალაქეს, საქართველოს პატრიოტს პატივს არავინ სცემს და დღემდე არავის გახსენებია ეს საქმე. აუცილებელი იყო, საზღვარგარეთიდან მოსულიყო პასუხი, რომ საქმე გამოეძიათ? მიხარია, რომ ბოლოს და ბოლოს სამართალმა იზეიმა. როინი იყო მებრძოლი, 18 წლიდან ფორმა არ გაუხდია. თუ დამნაშავე იყო, კანონით დაესაჯათ, წამებით რატომ მოკლეს?! კარგი, ის მთავრობა უნამუსო იყო, მაგრამ ახლანდელმა რა გააკეთა? მკვლელების მფარველები არიან! ხელახალი გამოძიებისთვის რამდენჯერ მივმართე, ყოველ მეორე თვეს შემქონდა საჩივარი, ერთი წუთით არ გავჩერებულვართ, მაგრამ არაფერს გვეუბნებოდნენ. ჩემი მეუღლის მკვლელობით დაინტერესებული იყვნენ მიხეილ სააკაშვილი, ახალაიები და მერაბიშვილი. ამით მათ სხვებიც გააფრთხილეს, თუ რამეს იტყვით, ამაზე უარესად მოგექცევითო. ჩემმა მეუღლემ იცოდა ისეთი რაღაც, რისიც მათ ეშინოდათ. ომიდან დაბრუნებული ამბობდა, მიგვატოვეს, დაგვყარეს, გაგვწირესო. აი, ეს არ აპატიეს.
ორჯერ მიბრუნდა, მიცვალებულები გამოიყვანა და მოღალატე იყო? ბიჭებისთვის უთქვამს, ყველა შევიკრიბებით, ყველაფერს ვიტყვი და ვერავინ გამაჩერებსო. ძალიან ცუდად იყო. ომიდან რომ დაბრუნდა, სამხედრო ნიშნები არ ჰქონდათ. ბაზაზე შესვენებაზე გამოვიდა, ძველი ოქროს ბირჟის ტერიტორიაზე, სადაც სამხედროებისთვის ეს ნიშნები იკერებოდა და იქ აუყვანიათ. ვიდრე ამას გავიგებდი, ბაზიდან დამირეკეს, შესვენებაზე გავიდა და არ დაბრუნებულაო. დღეს რომ ვფიქრობ, ეს იცოდნენ და განგებ დამარეკინეს. ჩემი ზარი იყო მასთან ბოლო, ე.ი. ჩემი დახმარებით დაადგინეს მისი ადგილსამყოფელი....წაიკითხეთ სრულად
თვალი გადაავლეთ წარსულს კოდორი,ლიახვის ხეობა,დავით გარეჯის მთელი კომპლექსი. გაყიდვა : ენგურგესი, გაზის ტრანსკავ. მაგისტრალი, ნავსადგური , ჰესები,ყველა სტრატეგიული ობიექტი მიშას დროს გაიყიდა და რუსების ხელში გადავიდა. როინმა იმაზე მეტი იცოდა ვიდრე ეს ერთი შეხედვით ჩანს და მოკლავდნენ აბა რა.