"ჩემი შვილები ჩემი მაყურებლები არ არიან, ქართულ კონტენტს არ უყურებენ... სხვა რაღაც აინტერესებთ" - რა რეაქცია აქვთ პოლიტიკოსებს თამუნა ლეკვეიშვილის პაროდიებზე
"ყოველთვის, სეზონის დაწყების წინ, არაჩვეულებრივი განწყობა მაქვს, ველოდები რაღაც ახალს, რაც უნდა დაიწყოს. ამიტომ არც ეს სეზონია გამონაკლისი და მე და მთელი გუნდი კარგ განწყობაზე ვართ," - გვეუბნება იუმორისტი, მსახიობი, მუსიკოსი, ბენდის ხელმძღვანელი, პაროდისტი თამუნა ლეკვეიშვილი.
ისეთი მრავალმხრივია, მისი წარდგენისას შეუძლებელია, ყველა უნარი, რაც მას აქვს და რასაც მაყურებელის წინაშე წარმოჩენს, არ დაასახელო... თამუნა ლეკვეიშვილის მიერ შექმნილი პერსონაჟები, პოლიტიკოსი თუ არაპოლიტიკოსი ქალბატონები, ყოველთვის, მაყურებლის ყურადღების ცენტრში ექცევიან. პოლიტიკოსებიდან პირველი ეკა ბესელიას პაროდია იყო, შემდეგ პრეზიდენტ ზურაბიშვილის, ახლა კი უკვე ჩამონათვალს ნინო წილოსანის მუსიკალური პაროდიაც შეემატა. დიდი გამოხმაურება მოჰყვა და ვიდეოსაც ინტერნეტში დიდი ნახვა აქვს.
რას ამბობს თავის ახალ პერსონაჟზე თამუნა, ასევე საქმეზე, რასაც წლებია, ემსახურება, ამას ინტერვიუდან შეიტყობთ:
- "ვანოს შოუს" სეზონის პირველ გადაცემაში მაყურებელს პოლიტიკოს ნინო წილოსანის პერსონაჟი შესთავაზეთ, რომელსაც დიდი გამოხმაურება მოჰყვა. პოლიტიკოსის როლი თავად შეასრულე... როგორ შეიქმნა ეს პერსონაჟი?
- ჯერ კიდევ ახალ სეზონამდე შეიქმნა. თავიდან რიგით პერსონაჟად გვქონდა ჩაფირებული, მაშინ პერფორმანსი არ გვქონია, თუმცა მაყურებლის ყურადღება ვიზუალურად მიიქცია.
საკმაოდ დიდი ნახვა ჰქონდა და ნომერი სეზონის ბოლო გადაცემაში წარვადგინეთ. შემდეგ მივხვდით, რომ ამ პერსონაჟის მონაწილეობით ერთი მთლიანი ნომერი უნდა გაგვეკეთებინა და უკვე სეზონის პირველი გადაცემისთვის შევქმენით. ნომერს "მუსიკალური ინტერვიუ" დავარქვით.
- საერთოდ ნომრის შექმნაში მთელი გუნდი მონაწილეობთ და როგორ იყო ამ შემთხვევაში?
- საერთოდ ამა თუ იმ პერსონაჟის შექმნისას დიდი როლი აქვთ სტილისტს და ვიზაჟისტს. ჩვენი სტილისტია თეა რაზმაძე, ხოლო ვიზაჟისტი - ნინი ჩოჩიშვილი. ორივეს კარგი ხედვა და ხელი აქვთ. ეს პერსონაჟიც გარეგნულად ზუსტად "დასვეს". სიმღერების ტექსტებს მე და ნიკა კაკაბაძე (ბიძინა ივანიშვილის პაროდისტი) ვწერთ. ამ სიმღერის ტექსტი მე და ნიკა კაკაბაძემ დავწერეთ და ასევე ვანოს კითხვებიც, მაგრამ ჩაწერის დროს ვანოს ჩაკითხებების პროცესში იქვე რაღაც ახალს ვიფიქრებდით. თვითონ ვანო იყო ჩართული. მუსიკასაც ერთად ვარჩევთ ხოლმე. რამდენიმე ვერსიას ვასახელებთ, მერე მოვუსმენთ, რომელი უკეთ გადაკეთდება. ამ შემთხვევაში ვახსენე, „პაროლეზე“ კარგი იქნება-მეთქი. შემდეგ „ვანოს შოუს“ დაგეგმვისას ვანომ თქვა, „პაროლე“ ხომ არ გავაკეთოთ, მე ვიქნები ნომერში და მუსიკალური ინტერვიუ ჩავწეროთო. ეს ფორმა უკვე ვანომ მოიფიქრა.
- რამდენად კომფორტულად გრძნობდი თავს ქალბატონი ნინოს ამპლუაში?
- როცა გადავწყვიტეთ, რომ ვაკეთებდით მის პერსონაჟს, მაშინვე დავიწყე ლინზების მოძებნა, რადგან მას აქვს ძალიან ღია ფერის თვალები და შესაბამისი ლინზები ვიპოვე. კამერა ბოლომდე კიდევ კარგად ვერ აღიქვამს ყველაფერს. ლინზებით ლაივში რომ მნახოთ, როცა მიკეთია, აბსოლუტურად ნინო წილოსანის თვალები მაქვს. საერთოდ, როცა ამა თუ იმ პერსონაჟს ვქმნი, როცა უკვე მაცვია მისი კოსტიუმი, მისი მაკიაჟი მაქვს და თმაც შესაფერისად, პაროდიის გაკეთება უკვე ძალიან მიმარტივდება. როლში შევდივარ და ყველაფერს იოლად ვქმნი...
- თუ იცი თავად პაროდიის ადრესატის, ქალბატონი ნინოს აზრი?
- ეთერში რომ გავიდა, დიდი ამბავი იყო ატეხილი, ვიდეოს ბევრი აზიარებდა და მე მთაგავდნენ... ეტყობა, ვიდეო მასაც შეხვდა სოციალურ ქსელში და მერე სტატუსი მოგვიძღვნა - "ჩემმა პერსონაჟმაც ვერ უშველა ამ "ვანოს შოუს" ხომ?"... ჩემთვის ეს ყველაფერი კიდევ ერთი წარმატებაა. კიდევ ერთი ნომერი და ერთი ახალი სახეა, რომელზეც ბევრი ადამიანი ლაპარაკობს. ამიტომ, რა თქმა უნდა, მიხარია.
- უკვე 18 წელია "ვანოს შოუ" ეთერშია. პირველივე გადაცემიდან შენც ამ შოუში ხარ და ბენდს ხელმძღვანელობ. ეს 18 წელიწადი რა არის შენთვის?
- "ვანოს შოუ" ჩემი ცხოვრების ნაწილია. ცხადია, "შაბათის შოუც", მაგრამ "ვანოს შოუ“ უფრო ახლობელია. სულ ვამბობ, ჩემი უფროსი შვილია, ანუ ოთხი შვილი-მეთქი... ძალიან მიყვარს, მოკლედ, მეოთხე შვილს“ ვუწოდებ და ამ სიყვარულს ასე გამოვხატავ.
- ბენდისთვის მუსიკოსებს თავად არჩევ და იმასაც თვითონ წყვეტ, რა უნდა დაუკრათ?
- რა უნდა დავუკრათ, ამაში ჩართული ვარ, ხოლო - მუსიკოსების შეკრება, რეპეტიცია, ამას ეთერს გარეთ კახა ხოშტარია ხელმძღვანელობს. ზოგჯერ ყოფილა, რომ რა უნდა დავუკრათ, მუსიკა იქვე, 10 წუთშიც მოგვიფიქრებია. ზოგადად, ეს პროცესიც თავის მხრივ საინტერესოა.
- ისე, კონსერვატორიის კურსდამთავრებული, მუსიკოსი იუმორის სფეროში როგორ აღმოჩნდი?
- იუმორის სფეროში აღმომაჩინა და მომიყვანა დათო გოგიჩაიშვილმა, როდესაც ვმუშაობდი ჯერ კიდევ „რადიო 105“-ში. რადიოში მუსიკალური კუთხით ვსაქმიანობდი, მუსიკალურ რეკლამებს ვაკეთებდი. ისე, სანამ გოგიჩაიშვილი მნახავდა, მანამდე ამ სფეროში ნიკა ქავთარაძემ აღმომაჩინა. ნიკა ჩემი ბავშვობის მეგობარია... ამასთან, ძალიან მიყვარდა "მანსანკანი" და უნივერსიტეტში თამაშებზე სულ დავდიოდი. ბავშვობის მეგობრები - მე და ნიკა, რადიოს პარალელურად, "მანსანკანის" თამაშებზეც გადავიკვეთეთ და დუეტის „რაფერ მევიქცე მე“ ჩაწერა გადავწყვიტეთ. ამ დუეტმა მაშინ ძალიან „გაისროლა“. დათო მაგ პერიოდში ამერიკიდან ახალი ჩამოსული იყო, ეს სიმღერა რომ მოისმინა, მოეწონა. მერე დამირეკეს, „რუსთავი 2“-ზე ახალ პროექტს, იუმორისტულ შოუს ვიწყებთ, ერთი გოგო გვჭირდება და შენზე ვფიქრობთო. ცოტა შემეშინდა, რადგან მსახიობობა არასდროს მდომებია, არც მიფიქრია, რომ რამე მსგავსი მეკეთებინა. თავიდან ბოლომდე მუსიკოსი ვიყავი. მოკლედ, გავრისკე, მივედი და დავრჩი. უკვე ამდენი წელია, ამ სფეროში და ეკრანზე ვარ.