მისი პროგნოზების ფორმულირება ბუნდოვანი იყო, რაც ნიშნავს, რომ მათი ინტერპრეტაცია ნებისმიერი გზით შეიძლებოდა. გარდა ამისა, დღემდე ვანგას სახელით ინტერნეტში ჩნდება ჰოროსკოპები და ოცნების წიგნები, თუმცა ქალი არასოდეს ყოფილა ჩართული ასტროლოგიური პროგნოზების გაკეთებაში.
რა ვიცით იდუმალი წინასწარმეტყველის შესახებ, რომლის პირადი ცხოვრება სავსე იყო ტრაგედიებით
მედიუმის ბიოგრაფია საიდუმლოებით არის მოცული და სავსეა წინააღმდეგობებით. ისტორიკოსები კამათობენ იმაზე, თუ სად დაიბადა ნათელმხილველი: სტრუმიცაში, ჩრდილოეთ მაკედონიაში თუ ბულგარულ პეტრიჩში. გოგონა ძალიან სუსტი დაიბადა, დედა და მამა არ იყვნენ დარწმუნებული, რომ ის გადარჩებოდა. ორი თვის შემდეგ ბავშვმა პირველად იტირა. მას შემდეგ დაარქვეს სიმბოლური სახელი ვანგელია, რაც "კეთილ ამბავს" ნიშნავს.
სამი წლის იყო, როდესაც დედა გარდაეცვალა, მამა კი ფრონტზე წავიდა და ბავშვი მეზობელთან დატოვა. დაბრუნების შემდეგ ქალიშვილთან ერთად ნოვო-სელოში გადავიდა და კვლავ დაქორწინდა. დედინაცვალს არ უყვარდა გერი, ცუდად ექცეოდა.
ბავშვობაში ვანგელიას უცნაური გართობა უყვარდა: სახეს იფარავდა და ისე ეძებდა ნივთებს ოთახში. როდესაც 12 წლის გახდა, თამაში საშინელი გზით გაცოცხლდა. ერთ-ერთი ვერსიით, გოგონა საძოვარზე იყო, როდესაც ტორნადომ გაიტაცა. როდესაც იპოვეს, თვალები ქვიშით ჰქონდა სავსე. მშობლებს ოპერაციისთვის ფული არ ჰქონდათ და ოთხი წლის შემდეგ ვანგა სრულიად დაბრმავდა.
მრავალი წლის შემდეგ, ბულგარელმა ჟურნალისტმა სვიატოსლავა თოდორკოვამ ჩაატარა საკუთარი გამოძიება და მეტეოროლოგიური სამსახურისგან გაარკვია, რომ 20-იან წლებში ნოვო სელოს რაიონში არ ყოფილა ტორნადო ან ძლიერი ქარი. არსებობს ვერსია, რომ 1923 წელს ვანგელია უცნობებმა გაიტაცეს, სასტიკად სცემეს და დაასახიჩრეს. ამ ვერსიას არ ადასტურებდნენ წინასწარმეტყველის ახლობლები...
ამ ვერსიას ადასტურებს ის ფაქტი, რომ ნათელმხილველი უშვილო იყო და ეს გახდა მთავარი ტრაგედია მის ცხოვრებაში. გოგონამ ავადმყოფობის შესახებ გაცილებით გვიან გაიგო, მაგრამ, ამ დროისთვის ოჯახმა სერბეთში უსინათლოთა სახლში გაუშვა, სადაც ვანგელიამ ქსოვა, ფორტეპიანოზე დაკვრა, კითხვა და ოჯახური საქმეების კეთება ისწავლა. ეს ძალიან სასარგებლო აღმოჩნდა მისთვის, რადგან სამი წლის შემდეგ მისი დედინაცვალი მშობიარობისას გარდაიცვალა.
ვანგამ საკუთარ თავზე აიღო მამაზე, უმცროს ძმებსა და დებზე ზრუნვა. 40-იანი წლების დასაწყისში კი გავრცელდა ჭორი, რომ ვანგელიამ წინასწარმეტყველების ნიჭი შეიძინა. მედიის ცნობით, მას სიზმარში იოანე ოქროპირი გამოეცხადა და უთხრა, რომ ამიერიდან მომავალი მისთვის ღია იყო.
თანასოფლელებმა თქვეს, რომ ვანგას შეეძლო ღმერთთან და მიცვალებულებთან ურთიერთობა და როდესაც პირველად ტრანსში ჩავარდა, იწინასწარმეტყველა მეორე მსოფლიო ომის დასაწყისი. თავიდან ქალი თავის ხილვებს მხოლოდ მეგობრებს უზიარებდა, იმის შიშით, რომ გიჟად აღიარებდნენ. რელიგიური ვანგელია ასევე შეშინებული იყო იმით, რომ ზებუნებრივი შესაძლებლობების გამო ჯადოქრად ჩაითვლებოდა. შემდგომ გაარკვია, რომ განკურნება და ადამიანებისთვის ცხოვრების გზის პოვნაში დახმარება შეეძლო.
ყველაფერი ჯარისკაცების ნათესავებთან საუბრით დაიწყო: ხალხს აინტერესებდა, დაბრუნდნენ თუ არა ფრონტიდან ჯარისკაცები ცოცხლები. თანდათან, ბულგარელი მედიუმის პოპულარობა მთელ მსოფლიოში გავრცელდა და ვანგელიას დილიდან ღამემდე უწევდა სტუმრებთან ურთიერთობა. ადრე თითოეულ ადამიანს ბალიშის ქვეშ უნდა დაედო შაქრის ნაჭერი და მასზე დაეძინა: ვანგა წინასწარმეტყველებდა შაქრის საფუძველზე, რომელიც გაჯერებული იყო ადამიანის ენერგიით.
თავდაპირველად ვანგა უფასოდ მუშაობდა, სტუმრებისგან მხოლოდ საჩუქრებს იღებდა, 1967 წლიდან კი დარეგისტრირდა. გავრცელდა ჭორები, რომ მედიუმის შესაძლებლობების შესახებ ხმებს სპეციალურად დაუჭირა მხარი კგბ-მ: ქალის სახლში დაამონტაჟეს მოსასმენი აპარატები და დაზვერვის ოფიცრებმა მიიღეს წვდომა გავლენიანი ადამიანების პირად ინფორმაციაზე.
მაგრამ რამდენად ჭეშმარიტი იყო ვანგას ხილვები?
ბუნდოვანი პროგნოზები, მოკლე წინადადებები განსხვავებული ინტერპრეტაციის შესაძლებლობას იძლეოდა, რაც მედიუმის ფენომენის შესახებ ეჭვების მიზეზი გახდა.
მიუხედავად ამისა, მისტიკის სჯეროდათ, უმეტესობას ეჭვი არ ეპარებოდა, რომ ვანგამ იწინასწარმეტყველა მეორე მსოფლიო ომის დასრულება, სტალინის სიკვდილი, ჩინეთის ზესახელმწიფოდ გამოჩენა, ბარაკ ობამას ხელისუფლებაში მოსვლა, კორონავირუსი... როგორც ბულგარელმა ექსტრასენსმა თავის სტუდენტ ვანიას უთხრა: „ამ სამყაროს დასანახად თვალები არ არის საჭირო“.
თვითმხილველები ამბობენ, რომ ვანგა ყველაზე ზუსტ პროგნოზებს კრუნჩხვების დროს ამბობდა, ზოგჯერ არაადამიანური ხმით კიოდა.
პირადი უბედურებები - საყვარელი ადამიანების სიკვდილი
ჭორების თანახმად, ვანგამ პირველი სიყვარული უსინათლოთა სახლის კედლებში გაიცნო, მაგრამ დედინაცვალის გარდაცვალებამ და მამის სახლში იძულებით დაბრუნებამ საყვარელი ადამიანი დააკარგინა. ნათელმხილველის ერთადერთ ქმართან შეხვედრის ისტორია თრილერის სიუჟეტს მოგვაგონებს.
ვანგელიას თქმით, დიმიტარ გუშტეროვი სოფელ კრინჯილიცადან მივიდა მასთან, რათა გაერკვია, ვინ მოკლა მისი ძმა. კაცი ბავშვობის მეგობარზე დაქორწინებას აპირებდა, მაგრამ ერთი კვირის შემდეგ რჩეულს დაშორდა და ცოლობა ვანგას შესთავაზა. თუმცა, მედიუმის დაცვა, პიოტრ კოსტადინოვი ამტკიცებდა, რომ გუშტეროვი არასოდეს ყოფილა მასთან შეხვედრაზე.
"ვანგა ეკლესიის წინ მოწყალებას აგროვებდა, როდესაც მისმა მომავალმა ქმარმა დაინახა. ვანგამ უთხრა, რომ მათ შეეძინებოდათ შვილები და ექნებოდათ ბედნიერი ოჯახი.
ქორწილამდე ცოტა ხნით ადრე კაცმა ნათესავებთან აღიარა, რომ ვანგელიამ აიძულა დაქორწინება. ბევრს ეშინოდა ნათელმხილველის და კაცმა გადაწყვიტა ბედს დამორჩილებოდა, რადგან სჯეროდა მისი წინასწარმეტყველებების. მაგრამ ქორწინება კარგად არ დასრულებულა. დაპირებული შვილები არ გაჩნდნენ, გუშტეროვმა სმა დაიწყო და 37 წლის ასაკში ღვიძლის ციროზით გარდაიცვალა.
ვანგას ცხოვრებაში კიდევ ერთი უბედური სიყვარული იყო. მის მიმართ ინტერესი დაქორწინებულმა მეზობელმა ივან ბლაგოიმ გამოხატა. ვანგელიასთან უფრო ახლოს რომ ყოფილიყო, კაცმა დაცვად დაიწყო მუშაობა. თუმცა, ივანე განიცდიდა დევნის მანიას და მისი მდგომარეობა სწრაფად გაუარესდა. შედეგად, ერთ დღეს ბლაგოიმ თავი მოიკლა.
"შვილი"
ვანგა მარტოობამ დათრგუნა, რის გამოც მან არაერთი მეზობლის შვილი მონათლა. ერთ დღეს წარმოუდგენელი რამ მოხდა: ვანგასთან ქალი მივიდა და უთხრა, რომ ახალშობილები ეღუპებოდნენ. მედიუმმა უთხრა, რომ მალე ვაჟი ეყოლებოდა, რომლისთვისაც დიმიტარი უნდა დაერქმია. ასეც მოხდა და ბავშვი ისევ ვანგელიამ მონათლა.
ამბავი შეიძლებოდა ამით დასრულებულიყო, მაგრამ ერთ დღეს ვანგას სახლში მნახველი მივიდა, რომელიც გაზრდილი დიმიტარი აღმოჩნდა და მასთან დარჩენა ითხოვა. სხვა ვერსიით, თავად ვანგამ, დიმიტარის ბედის შესახებ კითხვებზე პასუხად, უთხრა მის ბიოლოგიურ დედას: ”ამიერიდან ბავშვი ჩემთან იცხოვრებს და მე ვიზრუნებ მასზე”.
ვანგელიას ნაშვილებმა შესანიშნავი განათლება მიიღო, ადვოკატი გახდა და სიყვარულით დაქორწინდა. მოგვიანებით ნათელმხილველმა კიდევ ერთი შვილი, ვიოლეტა აიყვანა. მეგობრების თქმით, მედიუმმა ორივე მემკვიდრეს ფეხზე დადგომისა და ცხოვრებაში რეალიზების შესაძლებლობა მისცა. ერთადერთი, რისი გაკეთებაც მათ სთხოვა, არასოდეს ისაუბრონ პრესასთან.
ვანგა ნაშვილებ ვაჟთან ერთად
ვანგამ ბოლო 20 წელი სოფელ რუპიტეში გაატარა, სადაც განაგრძობდა სტუმრების მიღებას. 1996 წლის ივლისში მან იწინასწარმეტყველა საკუთარი სიკვდილი, გააფრთხილა, რომ ის ერთ თვეში გარდაიცვლებოდა და სთხოვა არ ეგლოვათ ამის გამო. მალე გაირკვა, რომ მედიუმს მკერდის კიბო ჰქონდა, მაგრამ მან უარი თქვა ოპერაციასა და მკურნალობაზე. 11 აგვისტოს ნათელმხილველი გარდაიცვალა და მთელი თავისი ქონება სახელმწიფოს უანდერძა.
ვოლფი
1970 წლებში ქალბატონ ევანგელისტას ბინა გაქურდეს ქალბატონმა ევანგელისტამ თვითონ ვერ მიაგნო და პოლიციას მიმართა. ამ ქალბატონს თავისი თავის ნიჭში და შემოქმედებაში ბევრი წუნი ჰქონდაა!
ბულგარელი მატრონა! ბიბლიურ წინასწარმეტყველებს არ გაეცნოთ და ესენი გიშველიან კი როგორ არ გინდათ .)))