"მივიღე ბევრი მუქარა თუ შეურაცხყოფა პირად თუ ღია სივრცეში.... არანაირ პროპაგანდას არ ვეწევით არც მე, არც მითუმეტეს, მამაჩემი" - ე.წ. "მაკდონალდსის" სკანდალს სოფო ჭყონია ეხმაურება
"მივიღე ბევრი მუქარა თუ შეურაცხყოფა პირად თუ ღია სივრცეში.... არანაირ პროპაგანდას არ ვეწევით არც მე, არც მითუმეტეს, მამაჩემი" -  ე.წ. "მაკდონალდსის" სკანდალს სოფო ჭყონია ეხმაურება
"მაკდონალდს ჯორჯიას" ირგვლივ ატეხილ აჟიოტაჟს კომპანიის მფლობელი თემურ ჭყონიას ქალიშვილი სოფო ჭყონია ეხმაურება.
მისი თქმით, ეს ტალღა ხელოვნურად არის აგორებული და ქვეყანაში არსებული მნიშვნელოვანი პრობლემებიდან ყურადღების გადატანას ემსახურება.
"მინდა გამოვეხმაურო ბოლო დღეებში ატეხილ და ახლაც მიმდინარე, დაუსრულებელ ამბავს, რომელიც უკვე გასცდა "მაკდონალდსის" თემას და პირდაპირ ეხება ჩემს ოჯახს. მივიღე ბევრი მუქარა თუ შეურაცხყოფა პირად თუ ღია სივრცეში. არ მაინტერესებს, ვინ დაგეგმა, რა დაგეგმა და რისთვის, თუმცა ყველაფერი ნათელია. არანაირ პროპაგანდას არ ვეწევით არც მე, არც მით უმეტეს, მამაჩემი. თუმცა კატეგორიულად ვგმობ ჰომოფობიას და ადამიანის არჩევანის შეზღუდვის ან წართმევის უფლებას!
დღესდღეობით პროპაგანდა რუსული ვიცი მარტო, რომელმაც საქართველო მოიცვა.
სამწუხარო რეალობაში ვცხოვრობთ, როდესაც ბნელი ძალები და გაუნათლებლობა უფრო მეტია, ვიდრე საღი აზრი! ქვეყანაში ბევრად უფრო მეტი პრობლემაა, ვიდრე ეს შემოგდებული, ხელოვნურად ატეხილი აჟიოტაჟია და მცდელობა ყურადღების გადატანის იმ თემებიდან, რომლებიც ალბათ, ყველაზე მეტად უნდა აწუხებდეს თითოეულ საქართველოს მოქალაქეს. იმედი მაქვს, მალე ისეთ საქართველოში ვიცხოვრებთ, სადაც ყველაზე დიდი პრობლემა ან განხილვის თემა ელტონ ჯონის ქორწინება იქნება" - წერს სოფო ჭყონია სოციალურ ქსელში.
ცნობისთვის, "მაკდონალდსმა" თავისი მომხმარებლებისთვის დაბეჭდილი სერიის წიგნებიდან, რომლებიც ცნობილი ადამიანების ცხოვრებას შეეხება, ერთ-ერთი ცნობილ მომღერალ ელტონ ჯონს მიუძღვნა, რომელშიც ვკითხულობთ: "დაქორწინდა და მეუღლესთან, დევიდთან და ორ ვაჟთან ერთად შექმნა ოჯახი, რომელზეც ყოველთვის ოცნებობდა". ბროშურა საქართველოში სკანდალური გამოდგა.
ამის შემდეგ განცხადება გაავრცელა "მაკდონალდსმა" და ელტონ ჯონზე გამოშვებულ ბროშურას შეცდომა უწოდა.
კომპანიის განცხადება:
"მაკდონალდს საქართველოს ადმინისტრაციის გუნდის განცხადება: ბოლო დღეების განმავლობაში ზოგიერთ მედიასაშუალებაში ვრცელდება ინფორმაცია, თითქოს მაკდონალდს საქართველო ეწევა რაიმე სახის პროპაგანდას. გვსურს აღვნიშნოთ, რომ მსგავსი განცხადებები საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას ემსახურება.
ხაზგასმით განვმარტავთ, რომ მაკდონალდს გლობალის შემეცნებით-საგანმანათლებლო პროგრამა Happy Meal Readers ემსახურება ერთადერთ მიზანს - ჩვენს პატარა მომხმარებელს საინტერესო ისტორიებითა და ცნობილი ადამიანების წარმატების მაგალითებით გავუღვივოთ ცოდნის შეძენის სურვილი და მივცეთ მოტივაცია, თავადაც გახდნენ წარმატებულები.
Happy Meal Readers-ის პროგრამის ფარგლებში გამოიცა ლიცენზირებული წიგნი "პატარა ადამიანები, დიდი მიზნები“ საბავშვო მწერლების სოფი ბიერისა და ემი ბლიქვილის ავტორობით. წიგნი, რომელშიც ცნობილი ბრიტანელი მომღერლის და მუსიკოსის, სერ ელტონ ჯონის ცხოვრება და კარიერაა აღწერილი, ჩინეთში დაიბეჭდა და იდენტური შინაარსით გავრცელდა მსოფლიოს ყველა ქვეყნის მაკდონალდსში, შესაბამისი ქვეყნების ენაზე ნათარგმნი.
აქვე განვმარტავთ, რომ აღნიშნული გამოცემა ლიცენზირებულია, რაც კრძალავს თარგმნისას შინაარსის რაიმე სახით შეცვლას. სწორედ ამ მიზეზით ორიგინალი ვერსიის ქართულად თარგმნისას და რედაქტირებისას, სამწუხაროდ, მაკდონალდს საქართველოს აღმასრულებელი გუნდის შეცდომის შედეგად, ჯეროვნად არ იქნა გათვალისწინებული კონტექსტი და მოხდა შინაარსის პირდაპირ და უხეშად კოპირება.
აქვე, გვინდა ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რომ წიგნის გამოცემის სრულ პროცესზე, მათ შორის თარგმნაზე, რედაქტირებასა და კონტექსტზე მუშაობდა მხოლოდ "მაკდონალდს საქართველოს" ადმინისტრაციის გუნდი. პროცესის შინაარსობრივ ნაწილში არც კომპანია კოკა-კოლას და არც ბატონ თემურ ჭყონიას მონაწილეობა არ მიუღიათ.
მაკდონალდს საქართველოს მენეჯმენტი იზიარებს დაშვებულ შეცდომას და ბოდიშს უხდის საზოგადოებას.
ამასთან, საზოგადოებამ კარგად იცის, რომ მაკდონალდს საქართველო დღიდან მისი დაფუძნებისა, მხარს უჭერს ქვეყანაში წიგნიერების განვითარებას და დღემდე სხვადასხვა შემეცნებითი წიგნებით, პროგრამებითა თუ კამპანიებით ხელს უწყობს პატარებში კითხვის შეყვარებას. ჩვენს მიერ გამოცემული და რეალიზებულია 300 000 შემეცნებითი შინაარსის წიგნი, რომელმაც წაახალისა ბავშვებში კითხვის სიყვარული.
მაკდონალდს საქართველოსთვის ისევე, როგორც მისი დამფუძნებლისთვის, ბატონ თემურ ჭყონიასთვის მთავარი ღირებულება ადამიანია და სწორედ ადამიანის გარშემო აშენებს ბრენდს, რომელიც თითქმის 25 წელია, მილიონობით მომხმარებლის ერთგულია", - ნათქვამი იყო განცხადებაში.
აღსანიშნავია, რომ ეს განცხადება კომპანიამ რამდენიმე წუთში წაშალა.
"მაკდონალდსის" მფლობელი, თემურ ჭყონია ამბობს, რომ ამ კომპანიის მიერ გავრცელებული განცხადება, რომელშიც ბოდიშს იხდიდნენ ცნობილი მომღერლის, ელტონ ჯონის შესახებ ბროშურების გავრცელებისთვის, მასთან შეთანხმებული არ იყო. მან "რადიო თავისუფლებას" უთხრა, რომ ეს არის კომპანიის "დირექტორის კატასტროფული მოქმედება".
გიორგი11-ს
ბრძენი გიორგი გირჩევთ შეეშვით პოლიტიკასო ნეტა იგივე ჩვენ პარლამენტარებს და ბიძოს უთხრას . ბიძოს ერთმა ჭკვიანმა კაცმა კი ურჩია დაანებე თავი პოლიტიკასო ბოლოს სასაცილო გახდებიო!! აღარ გახსოვთ ეს ინტერვიუ!!! რაც არ გაწყობთ არ გახსოვთ მოკლედ ჯერ პოლიტიკოსებს შუძახე დამერე ბიზნესმენებს.
ლაშა
რა კახპაც ხარ კარგად გიცნობ.