2022 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პირველადი პროექტის მიხედვით, სტატუსის მქონე მასწავლებლებისთვის 2022 წლის იანვრიდან, სახელფასო დანამატის 100 ლარით ზრდა არის გათვალისწინებული, ამისთვის კი პროექტით 79.4 მლნ ლარია განსაზღვრული.
ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით,ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების დაფინანსება სწორედ 79.4 მლნ ლარითაა გაზრდილი და 975.0 მლნ ლარს შეადგენს.
რაც შეეხება განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსებას, ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, 2022 წელს 1 637.5 მლნ ლარითაა განსაზღვრული, რაც 2021 წლის დამტკიცებულ ასიგნებას 112.7 მლნ ლარით აღემატება.
ამასთან, ბიუჯეტის პირველადი ვერსიით, 88.7 მლნ ლარით გაზრდილია სკოლამდელი და ზოგადი განათლების დაფინანსება და 1 145.0 მლნ ლარითაა განსაზღვრული.
კარგია რომ გაეზრდებათ ხელფასები მასწავლებლებს. მაინტერესებს ერთი რამ. ყველა სკოლის მოსწავლე დარბის რეპეტიტორთან და სკოლაში რა ხდება? თუ კარგი სწავლებაა მაშინ რატომ ჭირდებათ რეპეტიტორები? რაღაც ისე არაა სკოლებში. საზღვარგარეთ ვის ჰყავს რეპეტიტორი? არავის. სკოლა არის მოწოდების დონეზე.
რეპეტიტორებთან საქართველოში კი არა იაპონიაში და ჩინეთშიც კი დაყავთ ბავშვები. სკოლაში ის დისციპლინა აღარ არის რაც ჩვენ გვახსოვს. მასწავლებელს წართმეული აქვს ყველანაირი უფლება დაიცვას დისციპლინა გაკვეთილზე. ამიტომ სანამ ამ კუთხით არ გამოსწორდება მდგომარეობა გირჩევიათ ატაროთ რეპეტიტორთან.