უცნაური აფრიკული ტომი, სადაც მამაკაცები ქალების მოხიბვლას მაკიაჟითა და ვარცხნილობით ცდილობენ
ვოდაბე (Wodaabe) პატარა აფრიკული ტომია, რომელიც ფულანის ეთნიკურ ჯგუფს მიეკუთვნება. მათი რაოდენობა 100 000-ს არ აღემატება და ძირითადად ნიგერიის, ნიგერის, კამერუნის, ჩადისა და ცენტრალური აფრიკის რესპუბლიკის ტერიტორიებზე ცხოვრობენ.
ტომის წარმომადგენლები ძირითადად გარე სამყაროსგან იზოლირებულები არიან, რამაც მათი საუკუნეების წინანდელი კულტურა და ტრადიციები შემოუნახა.
ვოდაბეს ტომის წევრები ძირითადად მესაქონლეობას მისდევენ. ისინი ადგილობრივ აფრიკულ მსხვილფეხა საქონელს- ზებუს უვლიან და საძოვრების სიმცირის გამო მომთაბარე ცხოვრებას ეწევიან. პირუტყვს ტომის ცხოვრებაში განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს.
რელიგია და კულტურა
ტომის წარმომადგენელთა უმრავლესობა მუსლიმები არიან. მათ ისლამი მე-16 საუკუნეში მიიღეს. აუცილებელია აღნიშნოს, რომ ისლამი მათ ტრადიციულ წარმართულ რიტუალებს შეერწყა და მათ დღევანდელი რელიგია ერთგვარ ნაზავს წარმოადგენს.
ვოდაბეს ტრადიციების მიხედვით, მშობლებს მცირეწლოვან ბავშვებთან ურთიერთობის უფლება არ აქვთ და მათ ძირითადად ბებია-ბაბუა ზრდიან. ამასთან შეუღლებულ წყვილებს სხვების თანდასწრებით ერთმანეთთან საუბრისა და ხელით შეხების უფლება არ აქვთ...წაიკითხეთ სრულად
ფერადი და მაკიაჟიანი კაცები არც აქ გვაკლია ოღონდ ერთმანეთს აწონებენ თავს ქალების ნაცვლად.
როგორი ფერადები და სანნტერესოები არიან.
"ვეღარ ჩავისუნთქე და ამოვისუნთქე... ვეღარ ვგრძნობდი ვერაფერს, გაბუჟებული ვიყავი" - რას ამბობს ლექსო ლაშქარავა უკანასკნელ ინტერვიუში