ბინ ლადენმა ჩანაფიქრი განუხორციელებლად მიიჩნია და დაიწუნა, თუმცა სამი წლის შემდეგ გადაიფიქრა და მოჰამედი ყანდაღარში მიიწვია ამ გეგმის მცირემასშტაბიანი ვერსიის შესამუშავებლად. სწორედ ამგვარად დაიგეგმა 2001 წლის 11 სექტემბრის ტერაქტი...
სანამ ტერორისტი გახდებოდა, “წინა ცხოვრებაში” ხალიდ შეიხ მოჰამედმა აშშ-ში ჩრდილოეთ კაროლინის სასოფლო-სამეურნეო და ტექნოლოგიური უნივერსიტეტი დაამთავრა. სავსებით შესაძლებელია, თვითმფრინავების ცათამბჯენებისთვის შეჯახების იდეა სწორედ 1945 წლის ინციდენტიდან განევითარებინა...
1945 წლის 28 ივლისს დილის 9 საათსა და 40 წუთზე, სქელ ნისლში, ბომბდამშენი B-25 “მიტჩელი” ნიუ-იორკის ცათამბჯენ "ემპაიერ სტეიტ ბილდინგს" დაეჯახა. შეჯახება მოხდა 78-ე და მე-80 სართულებს შორის, სადაც ეროვნული კათოლიკური საბჭოს ოფისები იყო განლაგებული. ავარიის შედეგად შენობაში გაჩნდა 5,5X6,1 მეტრი ზომის ხვრელი. შენობის სტრუქტურული მთლიანობა შეჯახებას არ დაურღვევია, თუმცა დაიღუპა 14 ადამიანი - ეკიპაჟის 3 წევრი და 11 შენობაში მყოფი.
ერთ-ერთმა ძრავამ გამჭოლად გაიარა ცათამბჯენში, გახვრიტა მოპირდაპირე კედელი, იფრინა კიდევ 270 მეტრი და ახლომდებარე შენობას დაეცა, სადაც ცეცხლში განადგურდა პენტჰაუსში განლაგებული სამხატვრო სტუდია. მეორე ძრავა და შასის ნაწილი ლიფტის შახტში ჩაცვივდა. წარმოქმნილი ხანძარი 40 წუთში ჩააქრეს - ეს ერთადერთი ხანძარია ასეთ სიმაღლეზე, რომლის გაკონტროლებაც მოხერხდა.
პილოტ უილიამ სმითის ნეშტი მხოლოდ ორი დღის შემდეგ იპოვეს ლიფტის შახტის ფსკერზე. შენობის დაზიანებისა და მსხვერპლის მიუხედავად, "ემპაიერ სტეიტ ბილდინგი" მომდევნო ორშაბათს გაიხსნა.
სხვათა შორის, 1960-იან წლებში, როცა პროექტდებოდა მსოფლიოს სავაჭრო ცენტრის ტყუპი ცათამბჯენი, ამ ინციდენტის გათვალისწინებით განიხილეს სცენარი, თუ ერთ-ერთ შენობას შემთხვევით ბოინგი-707 შეეჯახებოდა. თუმცა, 2001 წელს ტყუპი ცათამბჯენი ბოინგ-767-მა იმსხვერპლა...
P.S. ცათამბჯენზე კიდევ ერთი შეჯახება 2006 წლის 11 ოქტომბერს, საღამოს 18:42 საათზე მოხდა - ნიუ-იორკში, მანჰეტენის უბან ზემო ისტ-საიდში ერთძრავიანი მსუბუქი თვითმფრინავი (Cirrus SR20) მრავალბინიანი ცათამბჯენის (Belaire) ჩრდილოეთ მხარეს შეეჯახა.