"ნაციონალური მოძრაობის" ერთ-ერთი ლიდერი გიორგი ვაშაძე ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის მოწმის სახით პროკურატურაში დაბარებას სააკაშვილის უკრაინასა და საერთაშორისო ასპარეზზე აქტიურობას უკავშირებს.
როგორც გიორგი ვაშაძემ "მაესტროსთან" საუბარში განაცხადა, სააკაშვილი დღეს არსებულ გეოპოლიტიკურ ვითარებაში საკმაოდ მნიშვნელოვანი ფიგურაა, რომელსაც პირდაპირი კონტაქტი აქვს მსოფლიო ლიდერებთან და, "რომლის აზრსაც იზიარებენ მსოფლიო ლიდერები".
"როგორც ჩანს, ეს დღევანდელი ხელისუფლებისთვის მიუღებელია. სამწუხაროდ, ეს მიუღებელია ისევე დღევანდელი ხელისუფლებისთვის, როგორც მიუღებელია პუტინისთვის", -განაცხადა ვაშაძემ.
მისი თქმით, დღევანდელი ხელისუფლების მიზანია, მიხეილ სააკაშვილს რამენაირად თავისუფალი გადაადგილება შეუზღუდოს. "მათი მიზანია, როგორმე წითელ ცირკულარში ჩასვან, რომ ის ვერ გადაადგილდეს ერთი ქვეყნიდან მეორე ქვეყანაში. დანარჩენს რაც შეეხება, რა იქნება მიხეილ სააკაშვილის გადაწყვეტილება, ამას დრო გვიჩვენებს", - აღნიშნა ვაშაძემ.
გამოცხადდება თუ არა მიხეილ სააკაშვილი დაკითხვაზე, ამასთან დაკავშირებით ვაშაძე ფიქრობს, რომ თუ გამოძიებას ძალიან უნდა მისი დაკითხვა, შეუძლიათ თვითონ ჩავიდნენ იქ, სადაც მიხეილ სააკაშვილია.
"ბევრი სხვადასხვა ვარიანტია და ამაზე ვიმსჯელებთ, მაგრამ გეტყვით, რომ ეს ყველაფერი პირდაპირ კავშირშია მიხეილ სააკაშვილის აქტივობასთან, განსაკუთრებით უკრაინაში და მათი მიზანია, ეს პროცესი შეაჩერონ. ეს პირდაპირ შედის პუტინის ინტერესში", - განაცხადა ვაშაძემ.
როგორც მან აღნიშნა, ბოლო ერთი კვირის განმავლობაში პროკურატურის გააქტიურება და დაკითხვების კასკადი მიანიშნებს, რომ ხელისუფლებამ რაღაც დავალება მიიღო.
"ვწუხვარ, რომ ეს დავალება შეიძლება ჩვენი ჩრდილოელი მეზობლის ინტერესებთან იყოს კავშირში", - დასძინა "ნაციონალური მოძრაობის" წევრმა.
საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი რამდენიმე საქმეზე პროკურატურაში, მოწმის სახით 27 მარტისთვის არის დაბარებული.