გიორგი მარგველაშვილი - ჩვენ ვართ ცოცხალი ისტორიის ერი და ამ ერს ვერ გააჩერებს ვერც ერთი მომხდური
ყვარელში, კომპლექს "გვირაბში", იუნესკო-ს მიერ ქვევრის ღვინის დაყენების მეთოდის არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ნუსხაში შეტანასთან დაკავშირებით, საზეიმო მიღება მიმდინარეობს. ღონისძიებაში საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი, ასევე ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლები მონაწილეობენ. მას ასევე ესწრებიან ბიზნეს-სექტორის, დიპლომატიური კორპუსისა და ქართული ღვინის მწარმოებელი კომპანიებიდან მოწვეული სტუმრები.
როგორც გიორგი მარგველაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა, დღეს ქვეყანა ზეიმობს იმ წვლილს, რომელიც ქართველებს მსოფლიო ცივილიზაციაში შეგვაქვს.
"დღეს მართლაც მნიშვნელოვან დღეს აღვნიშნავთ. ჩემთვის საამაყოა, რომ ვზეიმობთ იმ წვლილს, რომელიც ქართველებს მსოფლიო ცივილიზაციაში შეგვაქვს - დღეს ჩვენ ვზეიმობთ სიცოცხლეს, ჩვენი კულტურის ცოცხლად შენახვას", - მიმართა ღონისძიებაში მონაწილე სტუმრებს პრეზიდენტმა.
მისივე თქმით, "ეს არის ის იდენტობა, რომლითაც ვამაყობთ, რომლითაც შევდივართ ევროპაში და რომლითაც ვამდიდრებთ მსოფლიო ცივილაზიას".
"დღეს ხაზი ესმება იმას, რომ ჩვენ ვართ ცოცხალი ისტორიის ერი და ამ ერს ვერ გააჩერებს ვერც ერთი მომხდური, ვერ აჩერებდა და ვერც მომავალში გააჩერებს", - დასძინა მარგველაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ ღონისძიების ფარგლებში მოეწყობა ქართული ქვევრის ღვინოების დეგუსტაცია, გაიმართება ძველი წელთაღრიცხვის ქართული ღვინის მასალის ჭურჭლების გამოფენა და არქივში დაცული ისტორიული ფოტომასალის დემონსტრირება, ასევე, მერაბ კოკოჩაშვილის დოკუმენტური ფილმის ჩვენება ქვევრის ღვინის წარმოების შესახებ.
როგორც გიორგი მარგველაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას განაცხადა, დღეს ქვეყანა ზეიმობს იმ წვლილს, რომელიც ქართველებს მსოფლიო ცივილიზაციაში  შეგვაქვს.