''ბოდიშებით'' დაწყებული სიყვარული და ''ქართული ხმების'' მეუღლეების სიურპრიზი ქმრებს
"ქართული ხმების" წევრ კახა გრიგალაშვილსა და მის მეუღლეს, ნინო კახიძეს, შინ ვესტუმრეთ. კახა მომღერალია, მის მეუღლეს ტურისტული სააგენტო აქვს. კახა თითქმის ყოველთვის შინ ხვდება ახალ წელს და შემდეგ ნინოსა და შვილებთან: 10 წლის გიორგისთან, 8 წლის ანასა და 2 წლის კესარიასთან ერთად მეკვლეებად მიდიან ჯერ ნინოს მშობლებთან და შემდეგ მისიანებთან. უპირველესად მასპინძლებს ლამაზად მორთული ნაძვის ხე შევუქე...
- ბავშვებზე მეტად, მგონი, მე მიხარია ნაძვის ხის დადგმა. კახასაც ძალიან უყვარს, მაგრამ მორთვის პროცესი არ მოსწონს. მთელ დღეს ვანდომებ ამ საქმეს. მომზადებას დაახლოებით ორი თვით ადრე ვიწყებ. ყოველწლიურად აუცილებლად ვამატებ რამდენიმე ახალ სათამაშოს. გამორჩეულად მიყვარს ეს დღესასწაული. არ ვიცოდი და შარშანწინ მამაოსგან შევიტყვე, რომ არ არის აუცილებელი, ნათლისღებამდე ავიღოთ ნაძვის ხე.
კახა:
- და 26 მაისს დავშალეთ ნაძვის ხე, დამოუკიდებლობის დღის აღსანიშნავად და ისიც სულ ძალით, რადგან ამხელა ხის გამო, სახლში მგელი გაჩნდა.
- (იღიმის) არა, არა, 6 თებერვალს ჩემი დაბადების დღეა. ჩაფიქრებული მქონდა, ნაძვის ხე ჩემს დაბადების დღეზე ყოფილიყო და მეორე დღეს ამეღო. ასეც მოვიქეცი.
- და როდის აწყობთ ხოლმე, აგვისტოში?
- (იცინის) აგვისტოში არა, მაგრამ საკმაოდ ადრე. საზღვარგარეთ გახლდით, თბილისში 22 დეკემბერს ჩამოვედი და მეორე დღესვე დავდგი, თორემ ამ დროს უკვე გვიდგას ხოლმე ნაძვის ხე.
- კახა, საავტორო გადაცემა გქონდათ და საქართველოს სხვადასხვა კუთხეში ჩადიოდით. ახალ წელთან დაკავშირებით რამე ხომ არ მოგიმზადებიათ?
- გურიაში კალანდობა გავაკეთეთ, მთელი თავისი რიტუალებით. გადაღებები სოფელ მაკვანეთში, თოიძეების ოჯახში გვქონდა, სადაც შეიკრიბა სოფლის მოსახლეობა და თაფლის არაყზე ძალიან თბილად აღვნიშნეთ კალანდობა. "სიმღერის კვალდაკვალ" ჩემი საავტორო გადაცემა იყო, რომელიც ორი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა. 2011 წლიდან, სამწუხაროდ, აღარ გადის. დასანანია, რადგან საქართველო ამოუწურავი თემაა.
- ეს პროექტი დღესდღეობით რომელიმე ტელევიზიას არ აჩვენეთ?
- შევთავაზე, მაგრამ ეს ყველაფერი სპონსორობას უკავშირდება. ეს გადაცემა პოპულარული ვერ იქნება, რადგან კარგი ყური და გემოვნება სჭირდება, ამას კი ყველას ვერ მოსთხოვ, მაგრამ ეს არ გამორიცხავს მის არსებობას. სიამოვნებით გავაკეთებდი ამ გადაცემას ხელახლა, ახლებურად და ახალი იდეებით.
- თქვენი შვილებიდან მღერის რომელიმე?
- ბიჭი სპორტსმენია, არ მღერის, მომდევნო ცდილობს. ანას საკმაოდ ძლიერი ხმა და ტემბრი აქვს და რომ იმეცადინოს, ალბათ გამოუვა, ძალიან მონდომებულია, აი, პატარა რას იზამს, არ ვიცი, იმედი მაქვს, იმღერებს.
- თქვენი მეუღლე და ანსამბლის წევრების მეუღლეები მღერიან?
- ისევე, როგორც ყველა ქართველი, ნინი თავისთვის ღიღინებს, მაგრამ რომ სთხოვო ან ქვეყანას შეჰპირდე, არ იმღერებს. შესაბამისად, მივიჩნევთ, რომ არ მღერის. დანარჩენებს რაც შეეხება, მღერიან. ლევან ვეშაპიძის მეუღლე ფოლკლორისტია და მშვენივრად მღერის, ძმები ბაკურაძეების მეუღლეებიც მღერიან, უგრელიძის, კიკაბიძის მეუღლეებიც ცოტ-ცოტას ღიღინებენ.
- "ქართულ ხმების" წევრებიდან გიგა აბესაძის გარდა, ყველა დაოჯახდა, ხომ?
- ჰო, გიგას მეუღლე არ მღერის, იმიტომ რომ არ ჰყავს (იღიმის). დათო არჩვაძის პირველი მეუღლე კარგად მღეროდა, მეორე რას იზამს, არ ვიცი. ერთად იყვნენ და ნუ იმღერებს, კაცო.
''ქართული ხმების'' წევრ კახა გრიგალაშვილსა და მის მეუღლეს, ნინო კახიძეს, შინ ვესტუმრეთ. კახა მომღერალია, მის მეუღლეს ტურისტული სააგენტო აქვს. კახა თითქმის ყოველთვის შინ ხვდება ახალ წელს და შემდეგ ნინოსა და შვილებთან: 10 წლის გიორგისთან, 8 წლის ანასა და 2 წლის კესარიასთან ერთად მეკვლეებად მიდიან ჯერ ნინოს მშობლებთან და შემდეგ მისიანებთან. უპირველესად მასპინძლებს ლამაზად მორთული ნაძვის ხე შევუქე...
- გურიაში კალანდობა გავაკეთეთ, მთელი თავისი რიტუალებით. გადაღებები სოფელ მაკვანეთში, თოიძეების ოჯახში გვქონდა, სადაც შეიკრიბა სოფლის მოსახლეობა და თაფლის არაყზე ძალიან თბილად აღვნიშნეთ კალანდობა. ''სიმღერის კვალდაკვალ'' ჩემი საავტორო გადაცემა იყო, რომელიც ორი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა. 2011 წლიდან, სამწუხაროდ, აღარ გადის. დასანანია, რადგან საქართველო ამოუწურავი თემაა.
- ''ქართულ ხმების'' წევრებიდან გიგა აბესაძის გარდა, ყველა დაოჯახდა, ხომ?