საქმე N: გირგვლიანი 2 - "უამრავი მოწმეა, რომლებმაც მოდულიდან გამოსული ნაცემი ბიჭები ნახეს"
თბილისის საქალაქო სასამართლოში კუდ-ის ყოფილ მაღალჩინოსანს, ოლეგ მელნიკოვს ასამართლებენ. პროკურატურამ მას ორი სხვადასხვა ბრალდება წაუყენა - სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის საქმეში მელნიკოვის ბრალეულობაც გამოიკვეთა და ადამიანის თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთაში დახმარებაც ედება ბრალად. რაც შეეხება მეორე საქმეს, რომლის განხილვაც მიმდინარეობს, 2005 წლის 5 იანვარს თბილისში მოხდა. მოდულში, დათა ახალაიას კაბინეტში, პოლიციის ორ მაღალჩინოსანს სასტიკად სცემეს. დანაშაული წლების შემდეგ გაიხსნა და ამაში ლომის წილი გაზეთ "კვირის პალიტრას" უძევს. 2012 წლის ბოლოს ჩემმა კოლეგამ თავის სტატიაში გაახმაურა, თუ როგორ სცემეს მალხაზ აზარაშვილს და საქმის გამოძიება დაიწყო.
გამოიკვეთნენ სხვა დაზარალებულებიც. მალხაზ აზარაშვილისა და ზაზა მესხის ცემისთვის პასუხისგებაში მიეცნენ ოლეგ მელნიკოვი, დათა ახალაია, გია ალანია და სოსო თოფურიძე. მათ სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებაში ედებათ ბრალი. დათო კურცხალია, რომელიც ასევე პოლიციის მაღალჩინოსანი იყო, ცემას გარკვეული მიზეზების გამო გადაურჩა. ამ საქმეს "გირგვლიანი 2" უწოდეს. ალბათ, იკითხავთ, რა შუაშია გირგვლიანი ამ დანაშაულთანო? ორივე დანაშაულის ხელწერა, მასში მონაწილე პირები ერთი და იგივენი არიან და რაც მთავარია, ორივე საქმეში ვანო მერაბიშვილის მეუღლე, თაკო სალაყაია ფიგურირებს.
რადგან დათა ახალაია და კუდ-ის მაღალჩინოსნები იძებნებიან, მათ დაუსწრებლად ასამართლებენ. განსასჯელის სკამზე მხოლოდ უკრაინიდან ექსტრადირებული ოლეგ მელნიკოვი ზის. იგი თავს დამნაშავედ არ ცნობს. უკრაინის ციხეში მელნიკოვი თითქმის წელიწადი იჯდა. "პოლიციელებმა 25-გრადუსიან ყინვაში 12 საათი მამყოფეს. დილის 11 საათზე დამაკავეს და საღამოს 11 საათზე მიმიყვანეს კა-პე-ზეში... იქ სულ სხვანაირი ციხეა. ფანჯარას შუშა არ ჰქონდა. არც სკამი იყო, არც მაგიდა, მთელი დღე წყალს კეტავდნენ. დამნაშავეების საკანში შემიყვანეს... ერთხელ ვიღაც შემოვიდა და გამაფრთხილა, ჭკვიანად იყავიო. ჩემი ცოლისა და შვილის სურათი მაჩვენა, რომლებიც გზაზე გადასვლის დროს იყო გადაღებული. ვუთხარი, კი ბატონო, ჭკვიანად ვიქნები-მეთქი... მერე ჩამოვიდნენ ქართველი პროკურორები, დამკითხეს და მითხრეს, დედასთან რამეს ხომ არ დაგვაბარებთო. ახლა გავიგე, თურმე ჩემს 75 წლის დედისთვის უთქვამთ, თუ ჭკვიანად არ იქნება შენი შვილი, დიდი "სროკი" ელოდებაო. ჩემს მეუღლესთან კი ქურდები მივიდნენ, ქართველი ქურდები ვართო და შეაშინეს", - განაცხადა პროცესზე მელნიკოვმა და მოსამართლეს მეუღლისა და დედის დაკითხვა სთხოვა.
ოლეგ მელნიკოვის ადვოკატ მალხაზ ველიჯანაშვილის თქმით, მისი დასაცავი პირი უდანაშაულოა: - "ეს უსაფუძვლო ბრალდებაა. გარდა აზარაშვილის ჩვენებისა, საქმეში არ მოიპოვება არანაირი სამხილი. ისიც არ მიუთითებს, რომ მას მელნიკოვი სცემდა".
გავრცელებული ვერსიით ყველაფერი 2005 წლის 2 იანვარს ერთ-ერთ რესტორანში დაიწყო. ერთ მაგიდასთან მთაწმინდა-კრწანისის პოლიციის მაღალჩინოსნები მეუღლეებთან ერთად ქეიფობდნენ, ხოლო მეორე სუფრასთან საზოგადოებისთვის ცნობილი პირები, მათ შორის თაკო სალაყაია, ისხდნენ. თურმე ქალბატონი თაკო ძალიან აქტიურობდა, შეზარხოშებული სცენაზეც კი ავიდა და იმღერა. ცოტა ხანში გვერდით სუფრაზე მყოფების ქცევა არ მოეწონა, აიხირა, შეურაცხყოფა მომაყენესო და ტელეფონზე დაიწყო რეკვა. ამბობენ, რესტორანში ამ ამბავს გაგრძელება არ მოჰყოლიაო, სალაყაია მალე წასულა. თუმცა, როგორც ჩანს, შს მინისტრის მეუღლემ ამ ბიჭებისთვის ჭკუის სწავლება გადაწყვიტა და ეს ამბავი დათა ახალაიას აცნობა. თაკო აღწერდა სუფრაზე მყოფების გარეგნობას. განსაკუთრებით ერთ მელოტ პოლიციელზე იყო გაბრაზებული. მეზობელ სუფრასთან მსხდომებზე მხოლოდ ის იცოდა, რომ მთაწმინდა-კრწანისის პოლიციელები იყვნენ. დათა ახალაიამ იმის გარკვევა დაიწყო, ვინ "შეხედა უდიერად" მინისტრის ცოლს.
ეჭვი მელოტ პოლიციელზე, მალხაზ აზარაშვილზე მიიტანეს და 5 იანვარს მოდულში კუდ-ის ხელმძღვანელის, დათა ახალაიას კაბინეტში დაიბარეს. აზარაშვილი მათ არწმუნებდა, რომ რესტორანში იმ დღეს არ ყოფილა, მაგრამ არ დაუჯერეს. გამოძიების მტკიცებით, პოლიციელების განსაკუთრებით სისასტიკით ცემაში დათა ახალაია, გია ალანია, ოლეგ მელნიკოვი და სოსო თოფურიძე მონაწილეობდნენ.
ლევან ბაჩიაშვილი, პროკურორი: "მ.ა.-ს მაშინ მთაწმინდა-კრწანისის პოლიციაში მაღალი თანამდებობა ჰქონდა, 4-მა ბრალდებულმა და მათთან ერთად მყოფმა ჯერჯერობით დაუდგენელმა პირებმა ის სასტიკად სცემეს. 6-7 კაცი გამეტებით ურტყამდა წიხლებს. სთხოვდნენ დეტალების გახსენებას. ის კი უარყოფდა. მიიჩნიეს, რომ ტყუოდა და უფრო გამეტებით სცემეს. ბოლოს გაარკვიეს, რომ არაფერ შუაში იყო და უბრალოდ ჰგავდა მთაწმინდა-კრწანისის განყოფილების მელოტ უფროსს, რომელიც იმ სუფრაზე მართლაც ყოფილა. საათ-ნახევრის შემდეგ მოდულში დ.კ. დაიბარეს. იგი შს სამინისტროს მაღალჩინოსნის ახლობელი აღმოჩნდა. როცა ახალაიას კაბინეტში შეჰყავდათ, ახალაიას ეს ინფორმაციაც მიაწოდეს და ამიტომ დ.კ. ცემას გადაურჩა, მაგრამ სამსახურიდან წასვლაზე განცხადება დააწერინეს. მისგან განსხვავებით სასტიკად სცემეს და უწყებიდან გააგდეს პოლიციელი ზ.მ. - სკამზე მიაბეს, ხელ-ფეხი შეუკრეს და სცემეს. რაც შეეხება შეცდომით ნაცემ პოლიციელს, დუმილის სანაცვლოდ დაწინაურებას დაჰპირდნენ. თუმცა შეურაცხყოფილმა დატოვა სისტემა.
რესტორანში კამათი არ ყოფილა, სალაყაია იმან გაანაწყენა, რომ მას ტაში არ დაუკრეს და მოეჩვენა, შეურაცხყოფაც მიაყენეს. მოწმეები ამბობენ, რომ ანერვიულებული სალაყაია ისტერიულად რეკავდა ვიღაცებთან.