საოკუპაციო ზოლს მიღმა დარჩენილ ქართველებს რუსი სამხედროები არჩევნებში მონაწილეობის საშუალებას არ აძლევენ
საოკუპაციო ზოლს მიღმა მყოფ ქართველებს რუსეთის საოკუპაციო ჯარი არჩევნებში მონაწილეობის შესაძლებლობას არ აძლევს. ამის შესახებ არასამთავრობო ორგანიზაცია "საზოგადოებრივი დამცველის" თავმჯდომარემ ირინა ფუტკარაძემ საარჩევნო მედიაცენტრში გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
მისი თქმით, "საზოგადოებრივი დამცველი" არჩევნებზე დაკვირვებას კონფლიქტის ზონაში აწარმოებს. როგორც ირინა ფუტკარაძემ აღნიშნა, დღეს დილიდან, საოკუპაციო ზოლს მიღმა მყოფი ქართველები, რომლებსაც არჩევნებში მონაწილეობის მიღება სურდათ, სოფელ გუგუტიანთკარიდან, დიციდან და თამარაშენიდან საოკუპაციო ზოლის გადმოლახვას ვერ ახერხებენ, რადგან რუსეთის ჯარმა საოკუპაციო ზოლი გადაკეტა.
"ჩვენ გვინდა მივმართოთ ხელისუფლებას, მაქსიმალურად გამოიყენოს ყველა ბერკეტი, რომელიც მათ ხელთ არსებობს, რადაგან როგორმე მოახდინონ გარღვევა და მოქალაქეებმა მეორე მხარეს გადმოსვლა მოახერხონ, რათა არჩევანი გააკეთონ", - განაცხადა ირინა ფუტკარაძემ.
მისივე ინფორმაციით, გუშინ ახალგორში რუსეთის საოკუპაციო ჯარმა ტერიტორია გადაკეტა და მოსახლეობას გადმოსვლა შეუზღუდა.
რაც შეეხება კონკრეტულ დარღვევებს, მისი ინფორმაციით, ქარელის №33 საარჩევნო ოლქში # 41 საარჩევნო უბანში (მოხისი) დამკვირვებელს საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე საარჩევნო უბანზე არ უშვებდა. ასევე, გორის № 32 საარჩევნო ოლქში, მეჯვრისხევის # 54 უბანზე დამკვირვებელმა დააფიქსირა, რომ მცდელობა იყო მართვის მოწმობის მეშვეობით ხმის მიცემის, დამკვირვებელმა გააპროტესტა და სიტყვიერი გაფრთხილების შემდეგ აღმოიფხრვა პრობლემა.
გორის № 32 საარჩევნო ოლქის № 66 საარჩევნო უბანზე მარკირების პროცედურის გარეშე იყო მცდელობა ამომრჩევლის გატარების, თუმცა დამკვირვებლის სიტყვიერი შენიშვნის შემდეგ დარღვევა აღმოიფხვრა.