გავრცელებული ინფორმაციით, თავდაცვის ყოფილი მინისტრი დავით კეზერაშვილი ფრანგმა სამართალდამცველებმა ნიცასა და მონაკოს შორის ტერიტორიაზე იმ დროს დააკავეს, როდესაც იგი ტირანაში (ალბანეთი) ჩასვლას აპირებდა. რა კავშირები აქვს კეზერაშვილს ალბანეთთან? - ამ თემაზე საკუთარ ვარაუდს გამოთქვამს ექსპერტი ვახტანგ მაისაია:
- ალბანეთი მაფიის დედასამშობლოა. კეზერაშვილი ალბანეთში ჩადიოდა, სადაც ფულის გათეთრების იდეალური საშუალებები არსებობს. ასევე, ალბანური მაფია კურირებდა იარაღით უკანონო ვაჭრობის სქემებსაც, რასაც თავის დროზე, რუსი იარაღით მოვაჭრე ვიქტორ ბუტი ავითარებდა - იარაღი ბულგარეთიდან ალბანეთში, ალბანეთიდან კი ბელგიაში გადიოდა და შემდგომ სხვადასხვა მიმართულებით ნაწილდებოდა. ცნობილია, რომ კეზერაშვილმა დიდძალი უკანონო თანხა გაიტანა საქართველოდან და ალბათ "ნაციონალების" შავი სალაროს გათეთრებას ცდილობდა. ასევე, სწორედ თემურ ალასანია და კეზერაშვილის დაჯგუფებები ხელმძღვანელობდნენ იარაღის უკანონო ბრუნვას. ქართული იარაღი და საბრძოლო მასალები რატომღაც უგანდაში მიდიოდა, არ გამოვრიცხავ, კეზერაშვილის სახელთან იყოს დაკავშირებული რუსების მიერ სენაკის ბაზის დაკავებისა და მათ მიერ ამერიკული M-4-ის და სხვა ტიპის იარაღის, ასევე, ისრაელის იარაღის პარტიის ხელში ჩაგდება. ყველაფერი ძალზე საეჭვოდ დაემთხვა... ეს სქემა რუსეთის თავდაცვის მინისტრ ანატოლი სერდიუკოვის დროს ამოვარდა და მის მიმართ აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე (თანამდებობის ბოროტად გამოყენებისა და იარაღით უკანონო ვაჭრობის კუთხით იყო დიდი მაქინაციები). უბრალოდ, მას იმიტომ ვერ იჭერენ, რომ ეს პუტინის იმიჯს დააზარალებს.
- რა შუაშია ამასთან დავით კეზერაშვილი?
- სენაკის ბაზაში, უეცრად, საეჭვო ვითარებაში მთელი შეიარაღება რუსებს ჩაუვარდათ ხელში. მერე ის იარაღი სად წავიდა, კაცმა არ იცის. ამ საკითხს რუსეთის პროკურატურაც კი იძიებს. სერდიუკოვს ედავებიან ამ კუთხითაც, რომ ის გარეული იყო კორუფციულ სქემებში. კოდორსა და სენაკში დიდძალი უცხოური წარმოების იარაღის პარტიები რუსების ხელში აქაური მაღალჩინოსნის ხელშეწყობის გარეშე არ მოხვდებოდა.