- თვითკრიტიკულიც ყოფილხართ...
- ჩემს ამა თუ იმ როლზე რომ მეუბნებიან, - ვნახეთ და მოგვეწონაო, გულში ვფიქრობ: ან გულწრფელები არ არიან, ან კარგსა და ცუდს ვერ არჩევენ-მეთქი. საკუთარი ნამუშევრით კმაყოფილი იშვიათად ვარ. სულ მგონია, რომ უკეთესი მომავალში უნდა მოხდეს. მიხეილ ივანიჩი გვეუბნებოდა: "სასიამოვნოა, რომ დღეს ხალხმა სპექტაკლზე ტაში დაგიკრათ, მაგრამ ხვალ ეს აღარ უნდა გახსოვდეთ". რატომ არ უნდა მახსოვდეს-მეთქი? - მიკვირდა. - ის, რაც დღეს გააკეთე, უნდა დაივიწყო და ხვალ რას გააკეთებ, იმაზე იფიქრეო. ასეა, - არ უნდა დაკმაყოფილდე იმით, რასაც მიაღწიე...
- სერიალში თამაშს ზოგიერთი ხელოვანი სერიოზულ საქმიანობად არ მიიჩნევს. ამაზე რას იტყვით?
- რა უნდა ვთქვა? ყოველ ოთხშაბათს, "იმედის" მეექვსე პავილიონში პრემიერა მაქვს და ამის ფონზე, ცოტა ხნის წინ ვთქვი კიდეც, - თეატრში პრემიერის წინ წამითაც აღარ ავღელდები-მეთქი... თეატრში სპექტაკლისთვის რეპეტიციები თვეების განმავლობაში მიმდინარეობს და მაყურებლის წინაშე მხოლოდ ამის შემდეგ გიწევს როლის წარდგენა, აქ კი როლს ორ-სამ დღეში ვამზადებთ და არავინ თქვას, რომ ეს ნაკლები პასუხისმგებლობაა. მოსაზრება: "მთავარი თეატრია, სერიალი კი მეორეხარისხოვანი", - არასწორად მიმაჩნია. მაყურებელი ჰყავს ტელეეკრანსაც და თეატრსაც. მეკითხებიან ხოლმე: - კინო თუ თეატრი? ვპასუხობ: - ამ ორ სიტყვას შორის "თუ" ამოიღეთ და ჩასვით "და"... ისე, თეატრში, სცენაზე ყოფნა საინტერესო და ინტიმური რამ არის. თეატრის გარეშე საკუთარი თავი ვერც კი წარმომიდგენია. ვეცდები, საინტერესო როლები ერთმანეთს შევუთავსო და ასეთი არჩევანის წინაშე არასოდეს დავდგე.
"კაცი-ხმა" და მიღებული სიკეთე
- გახმოვანებამ ბევრი რამ შემძინა. რომ არა ეს საქმიანობა, ბევრ ფილმს ვერც ვნახავდი. გახმოვანებული ფილმების დიდი პროცენტი საშუალო ხარისხის ნამუშევრებია, მაგრამ ამის ყურებაც სასარგებლოა თუნდაც იმისთვის, რომ ნახო, როგორ არ უნდა ითამაშო. ჩემზე რომ ამბობენ: "კაცი-ხმააო", ამაზე აბა, რა უნდა ვთქვა? ასეთი ხმა მაქვს და ამისთვის სპეციალურ ვიტამინებს ნამდვილად არ ვიღებ (იღიმის).
- იმიჯი შეცვლილი გაქვთ - ულვაში მოგიშვიათ...
- როცა სერიალის "შუა ქალაქში" გადაღებები დავამთავრეთ, წვერი მოვუშვი. აგვისტოში "ღამის შოუს სტუდიიდან" დამირეკეს. როცა მივედი, მითხრეს, შენთვის ახალ სერიალში როლი გვაქვსო და დასძინეს: ულვაში არ მოიპარსო. სადამდეც შეძლებ, გქონდესო. ერთადერთი, ულვაში დამრჩა, რაც არ გამჭაღარავებია და მეც დავიტოვე (იღიმის).
მზრუნველი მამა და მეუღლე
- საოჯახო საქმიანობა გეხერხებათ?
- მე ოჯახის ბიუჯეტს ვავსებ. ვცდილობ, რაც შეიძლება უკეთ დავაფინანსო მეუღლე და შვილები. თუ შინ "შტეფსელი" გაფუჭდება, მის შეკეთებას შევძლებ. თუ სახლში არავინ არის და ოთახი დასალაგებელია, უსუფთაობას ვერ შევეგუები - სულაც არ მეთაკილება ცოცხისა და აქანდაზის ხელში აღება.
- შვილების მიმართ მკაცრი ხართ?
- მკაცრი კი არა, სამართლიანი ვარ!
- თქვენს გოგონებს, რომლებიც უკვე ზრდასრული ადამიანები არიან, მაინც აკონტროლებთ?
- სიტუაცია, რა თქმა უნდა, კონტროლზე უნდა იყოს (იღიმის). ვიდრე მათი მისვლა-მოსვლა მე მეკითხება, ვიდრე ჩემს სახლში არიან, ჩემი სახლის წესები უნდა დაიცვან, რომელიც არცთუ ისე მკაცრია. ყველა მშობელს აღელვებს შვილის მდგომარეობა. მათთვის საკუთარი მოსაზრება არასდროს მომიხვევია, მაგრამ ხანდახან რჩევა სჭირდებათ... სამწუხაროდ, 17 წლისას არც ერთი მშობელი აღარ მყავდა ცოცხალი: 12 წლის ვიყავი, დედა რომ გარდაიცვალა, მამა კი 17 წლისამ დავკარგე. დამრჩა 2 უფროსი და და ბებია (დედის დედა), რომელიც თავის შვილს გლოვობდა. ჩემი მაკონტროლებელი არავინ იყო. დეიდა და ბიძა კი მყავდა, მაგრამ ისინი კახეთში ცხოვრობდნენ და ჩვენთან იშვიათად ჩამოდიოდნენ. ასე რომ, უფროსების დარიგებას შეჩვეული არ ვარ და თავს უფლებას არ ვაძლევ, სხვებს მივცე რჩევა. მაგრამ თუ ვგრძნობ, რომ ვიღაცას - ახალგაზრდა კოლეგა იქნება თუ ჩემი შვილი, - ეს სჭირდება, ამისთვის შესაფარისი მომენტის შერჩევას ვცდილობ.