გია მაისაშვილი - "კოჰაბიტაციამ ძველი და ახალი ხელისუფლება ლამის სიამის ტყუპებად აქცია"
"კრეისერის გემბანზე ორი ანჩხლი და უმწიფარი შვილი ერთმანეთს ეკინკლავება - არა მე, არა მეო, მამა კი მშვიდად დგას მათ შორის, ორივეს ტუქსავს და წესრიგისკენ მოუწოდებს. ამის შემდეგ, ამ ორ ანჩხლს ჩაბარებულ ქვეყანას როგორ შეიძლება პატივს სცემდნენ სადმე? როდემდე უნდა გეძინოთ, ხალხო? შვილები არ გიყვართ? ან საკუთარი ქვეყნის ღირსება?" - ასე შეაფასა "ფეისბუქის" თავის გვერდზე ამერიკულ ხომალდზე პრეზიდენტისა და პრემიერ-მინისტრის დაპირისპირება "ლიდერთა სკოლის" ხელმძღვანელმა, ეკონომისტმა გია მაისაშვილმა, რომელიც ქვეყანაში არსებულ ვითარებაზე გვესაუბრება:
- ჩვენ ვართ მოწმე პროცესისა, როდესაც წინა ხელისუფლება ყველანაირად ცდილობს თავი გადაირჩინოს, ამჟამინდელი ხელისუფლება კი სრულიად არაკომპეტენტურია და წარმოდგენა არ აქვს რა მთავარი ამოცანები უნდა დასახოს ორი უმნიშვნელოვანესი მიმართულებით, ესენია: განათლების სფერო და ეკონომიკა, რაც ერთმანეთზეა გადაჯაჭვული. განათლების გარეშე ქვეყანაში ეკონომიკური წინსვლა ვერ მიიღწევა, ჩვენ კი ვხედავთ, რომ წინა უტიფარი და ახალი უმწიფარი ხელისუფალი, პრეზიდენტი და პრემიერ-მინისტრი, ერთმანეთთან მდაბიოდ კინკლაობენ ამერიკის ელჩის თანდასწრებით. ეს არის ჩვენი შეურაცხყოფა, მეცოდება ამის მომსწრე ჩვენი საზოგადოება, ახალი თაობა, ასეთ ერს პატივს არავინ სცემს.
- ბატონო გია, მსგავსი რამ თუ გახსენდებათ უახლესი ისტორიიდან ან მსოფლიო დიპლომატიის ისტორიაში თუ ყოფილა შემთხვევა, როდესაც ელჩს საკუთარი მიმიკის გამო განმარტება გაუკეთებია…
- ძალიან კარგად ვიცნობ უახლესი დიპლომატიის ისტორიას და მსგავსი რამ არ მახსენდება. ახლა იმას კი არა აქვს მნიშვნელობა, ამერიკის ელჩი სად გაიღიმებს ან საელჩო რა განცხადებებს გააკეთებს, არამედ ისაა ფაქტი, რომ მათ წინაშე, ეს ორი უტიფარი ადამიანი ერთმანეთს ეკინკლავება და მათ კინკლაობაში გამშველებელი, ფაქტობრივად, ამერიკის ელჩი გამოდის. ამაზე მეტი სირცხვილი და უბედურება რა უნდა იყოს. ეს ნიშნავს, რომ ქვეყნის გარეთ მუდმივად იფიქრებენ, რომ ჩვენ უნდა ჩავერიოთ ამათ საქმეში და მოვუწესრიგოთ სიტუაციაო. ისინი მოგვიწესრიგებენ სიტუაციას არა ჩვენი ინტერესიდან გამომდინარე, არამედ ამ რეგიონში თავისი ინტერესიდან გამომდინარე.
- ახალი ხელისუფლების წარმომადგენელები ბოლო ხანს ხშირად ამბობენ, რომ ქვეყანაში პრობლემები არ წყდება იმიტომ, რომ სააკაშვილი რჩება ხელისუფლებაში, მისი წასვლის შემდეგ კი - ყველაფერი მნიშვნელოვნად შეიცვლება…
- ეს არის სამარცხვინო ზღაპრები, პატივსაცემი საზოგადოება არ უნდა ცხოვრობდეს ამგავრ ზღაპრებში. ჩვენ რომ ვიტანთ ამგვარ ზღაპრებს, იმიტომ გვყავს ასეთი უნიათო ხელისუფლება. რასაკვირველია წინა ხელისუფლება ცდილობს, რომ ხელი შეუშალოს არსებულ ხელისუფლებას, მაგრამ იმაში ვინ უშლით ხელს, რომ მკაფიო ამოცანები დასახონ ამა თუ იმ სფეროს განვითარებისა?!. ამ ორ უგვან, ძველ და ახალ პოლიტიკურ ძალას აწყობთ ერთმანეთი, სააკაშვილს აწყობს ასეთი არაკომპენტენტური მამრთველობა, რომ თავი გადაირჩინოს და აქტუალობა შეინარჩუნოს, მეორე მხრივ ახალ ხელისუფლებასაც აწყობს სააკაშვილისნაირი ოპოზიცია, რათა თავისი უსუსურობა დაბრალოს მას. მოკლედ, ამ კოჰაბიტაციამ ეგენი ლამის სიამის ტყუპებად აქცია, ეს მაგათ კი აწყობთ, მაგრამ საქართველოს აწყობს?