სალომე ზურაბიშვილი - საიდუმლო იარაღი სააკაშვილთან დაახლოებულმა პირებმა რუსეთში შეიძინეს
ყოფილი საგარეო საქმეთა მინისტრი სალომე ზურაბიშვილი იარაღის საიდუმლო სამალავების შესახებ პრეზიდენტის განცხადებას "ფეისბუქის" საკუთარ გვერდზე ეხმაურება.
"ანუ თვით ბ-ნ სააკაშვილის აღიარებით, მან იცოდა იარაღის სამარხების შესახებ და მეტიც, თვითონ გასცა ბრძანება?????!!!! თუ ეს გადაწყვეტილება ომის შემდეგ იყო მიღებული, რათა ქვეყანას ჰქონოდა დაცვის საშუალება ახალი აგრესიის შემთხვევაში, ამ ინფორმაციის არ გადაბარება ახალი ხელისუფლებისთვის რას უნდა ნიშნავდეს?????? თუ არა ქვეყნის ღალატს??? სააკაშვილის გაგებით, ქვეყანა უნდა იყოს დაცული მხოლოდ, თუ ნაცები მართავენ მას და თუ კი "შენი" პარტია აღარ არის ხელისუფლებაში, მტრის წინაშე გაშიშვლებული უნდა იყოს?????.... თუ ეს იარაღი სხვა მიზნებისთვის იყო განკუთვნილი? შიდა დაპირისპირების პირობების შექმნისთვის, ბანდფორმირებების ხელში გადასაცემად და გადატრიალების სცენარის ამოსაქმედებლად????? აქ ბევრი სხვა საკითხებიც დგას: ეს საიდუმლო იარაღი როდის იყო შეძენილი და ვის მიერ? (ზოგ წყაროებისგან გავიგე რომ თურმე რუსეთში... და სააკაშვილთან ძალიან დაახლოებული პირებისგან!!!!!).... ეს არის ძალიან სერიოზული აღიარებითი ჩვენება პრეზიდენტისგან, რომლისთვისაც იგი უნდა დაბარებული იყოს და დაკითხული: როდის გადაწყდა? ვინ გადაწყვიტა? თანხები სად იქნა მოძიებული? ვინ იყო შემსყიდველი და სად აისახა ეს ხარჯები? და თუ ეს ქვეყნის უსაფრთხოების საკითხი იყო, რატომ უშიშროების საბჭოს დონეზე არ იქნა გაზიარებული ახალ მთავრობის კომპეტენტურ წევრებთან (შინაგან საქმეთა მინისტრი და თავდაცვის მინისტრი როგორც მინიმუმი).... იგივე კითხვებით ბოკერიასაც უნდა მიმართონ... ამას უნდა სწრაფი რეაგირება და არა მოდუნება... და კიდევ ერთხელ მინდა დავაფიქსირო ჩემი პოზიცია, რომ სახელმწიფოს ინტერესებიდან გამომდინარე, იარაღის სამალვების საკითხი ბევრად უფრო დიდ საფრთხეს და სკანდალს წარმოადგენს, ვიდრე ემოციურად მძიმე და მიუღებელი წამების კადრები.... არ შეიძლება ერთმა მეორე გადაფაროს! არ შეიძლება ამ საკითხთან დაკავშირებით სააკაშვილს არ მოეთხოვს პასუხი და პასუხი არ აგოს!!!", - წერს ზურაბიშვილი.
როგორც პრეზიდენტმა ორი დღის წინ განაცხადა, იარაღის საწყობების შექმნაზე ნებართვა მას ჰქონდა გაცემული.
"ნებართვა მაქვს მიცემული გაგვეკეთებინა, იმიტომ, რომ ხელახალი აგრესიის განახლების პირობებში ჩვენ არ უნდა ვყოფილიყავით ისეთი დაუცველი, როგორც ჩვენი ინფრასტრუქტურა 2008 წელს იყო, მიუხედავად ჩვენი ჯარის გმირული წინააღმდეგობისა. ამიტომ, თავისთავად, იარაღის საწყობები რომ კეთდებოდა, ამაში ახალი არაფერია არც ჩემთვის, არც ახალი მთავრობისთვის. იარაღის საწყობებში რომ ვიდეოკადრები არ იყო, მემგონი ყველა ვხვდებით", - აღნიშნა სააკაშვილმა.