მინისტრის ძმა ირაკლი ნარმანია - "კობა თოდუა უდანაშაულოა და მას არავინ უწამებია"
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის დავით ნარმანიას ძმა, ირაკლი ნარმანია პროკურატურაში არსებულ მანკიერ თვისებებზე საუბრობს. როგორც უკვე ცნობილია, სამეგრელოში აღმოჩენილი სამალავების საქმეზე დაკავებული სამხედრო პოლიციის ყოფილი თანამშრომელი, კობა თოდუა რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის დავით ნარმანიას ბიძაშვილია. თუმცა, მინისტრი ამბობს, რომ ბოლო დროს ბიძაშვილთან არანაირი კონტაქტი არ ჰქონია. "ვადასტურებ, რომ კობა თოდუა ჩემი ბიძაშვილია, მაგრამ მე ვერაფერს გეტყვით იმასთან დაკავშირებით, ნამდვილად აქვს თუ არა, მას ამ საქმესთან კავშირი. უფლება არ მაქვს რამეში ჩავერიო და არც მისი მონახულების უფლება გამაჩნია", - აღნიშნა მან. კობა თოდუა თავდაცვის სამინისტროს მოქმედი თანამშრომელი იყო. მას მაღალი თანამდებობები ეკავა, როგორც შევარდნაძის, ისე სააკაშვილის მთავრობის პერიოდში. სულ ცოტა ხნის წინ ცნობილი გახდა, რომ კობა თოდუას ადვოკატი მინისტრის ძმა, ირაკლი ნარმანია გახლავთ. შევეცადეთ გაგვერკვია, იღებს თუ არა მორალურ პასუხისმგებლობას ადამიანების წამებაში ბრალდებულის დაცვის გამო მინისტრის ძმა და რა არგუმენტები აქვს მის დასაცავად.
- ბატონო ირაკლი, გჯერათ, რომ კობა თოდუა უდანაშაულოა?
- დიახ, ხმამაღლა მინდა განვაცხადო, რომ მე მჯერა, კობა უდანაშაულოა და მას არავინ უწამებია, რადგან არსებობს მტკიცებულებები, რომლებიც მის უდანაშაულობას ამტკიცებს.
- იმას, რომ კობა დანაშაულის ადგილზე არ ყოფილა იმ დროს, როდესაც იქ დანაშაული ხდებოდა.
- ბრალდება რას ეფუძნება?
- სამი თუ ოთხი პოლიციელის ჩვენებას, რომლებიც გამოძიებასთან თანამშრომლობენ. მათგან ერთ-ერთი დღესაც მოწმის სტატუსით იკითხება. სხვა მტკიცებულება კობა თოდუას წინააღმდეგ ბუნებაში არ არსებობს. იმ ვიდეომასალაში არც კობა ჩანს, არც მისი ხმა ისმის და არც დაზარალებულები ასახელებენ მის სახელსა და გვარს.
- მაშინ პოლიციელები რატომ ადებენ ხელს?
- მხოლოდ იმ მანკიერი თვისების გამო, რასაც საპროცესო გარიგება ჰქვია. ეს ადამიანები საკუთარი თავისუფლების სანაცვლოდ კობა თოდუას ადებენ ხელს. თავად განსაჯეთ, ადამიანი თავისი პირით ამბობს, რომ ის უკანონოდ დაპატიმრებულ ხალხს დარაჯობდა სანგარში თუ სამალავში, მაგრამ დღეს მაინც თავისუფალია და მხოლოდ მოწმის სტატუსით იკითხება. სამწუხაროა, მაგრამ ფაქტია, რომ პროკურატურა ძველ მეთოდებზე უარს არ ამბობს.
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის დავით ნარმანიას ძმა, ირაკლი ნარმანია პროკურატურაში არსებულ მანკიერ თვისებებზე საუბრობს. როგორც უკვე ცნობილია, სამეგრელოში აღმოჩენილი სამალავების საქმეზე დაკავებული სამხედრო პოლიციის ყოფილი თანამშრომელი, კობა თოდუა რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის დავით ნარმანიას ბიძაშვილია. თუმცა, მინისტრი ამბობს, რომ ბოლო დროს ბიძაშვილთან არანაირი კონტაქტი არ ჰქონია. ”ვადასტურებ, რომ კობა თოდუა ჩემი ბიძაშვილია, მაგრამ მე ვერაფერს გეტყვით იმასთან დაკავშირებით, ნამდვილად აქვს თუ არა, მას ამ საქმესთან კავშირი. უფლება არ მაქვს რამეში ჩავერიო და არც მისი მონახულების უფლება გამაჩნია”, - აღნიშნა მან. კობა თოდუა თავდაცვის სამინისტროს მოქმედი თანამშრომელი იყო. მას მაღალი თანამდებობები ეკავა, როგორც შევარდნაძის, ისე სააკაშვილის მთავრობის პერიოდში. სულ ცოტა ხნის წინ ცნობილი გახდა, რომ კობა თოდუას ადვოკატი მინისტრის ძმა, ირაკლი ნარმანია გახლავთ. შევეცადეთ გაგვერკვია, იღებს თუ არა მორალურ პასუხისმგებლობას ადამიანების წამებაში ბრალდებულის დაცვის გამო მინისტრის ძმა და რა არგუმენტები აქვს მის დასაცავად.