ნუგზარ წიკლაური: "ვერ გეტყვით, რა უხარია ხიდაშელს"
კანონპროექტზე "საერთო სასამართლოების შესახებ" ვენეციის კომისიის დასკვნის გამოქვეყნების მერე თინა ხიდაშელმა განაცხადა, რომ "ქართულმა ოცნებამ" ათით ნული მოუგო "ნაციონალურ მოძრაობას". ხიდაშელის თქმით, ვენეციის კომისიამ დაასკვნა, რომ სისტემა, რომელიც საქართველოში არსებობდა, დემოკრატიასთან არ არის თავსებადი და ეწინააღმდეგება კონსტიტუციას. ვენეციის კომისიის დასკვნის შესახებ უმცირესობის წევრს ნუგზარ წიკლაურს ვესაუბრეთ:
- "საერთო სასამართლოების შესახებ" კანონპროექტის შესაბამისად იყო საფრთხე, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრთა შემადგენლობა შეცვლილიყო პოლიტიკური რეალობის შესაბამისად და საკანონმდებლო ორგანოს შესძლებოდა იუსტიციის საბჭოს იმგვარად დაკომპლექტება, როგორც მას სურდა. ეს გამოიწვევდა იმას, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს შემადგენლობა შეიცვლებოდა საპარლამენტო უმრავლესობის სურვილის შესაბამისად. თუ ეს პრეცედენტი დაიშვებოდა, ნებისმიერი გამარჯვებული პოლიტიკური ძალა შეძლებდა იუსტიციის საბჭოს ახლებურად დაკომპლექტებას და შესაბამისად, სასამართლოზე ზეგავლენას. ამ მთავარ კომპონენტზე ვენეციის კომისიის დასკვნაში განმარტებულია, რომ იუსტიციის საბჭოს გადახალისება არ უნდა მიებას პოლიტიკურ პროცესს. ამიტომაც ვერ გეტყვით, რა უხარია ხიდაშელს. მას შემდეგ, რაც "ქართულმა ოცნებამ" იერიში მიიტანა ადგილობრივ თვითმმართველობებზე, პარლამენტარებზე, უზენაესი სასამართლო დარჩა იმ კუნძულად, სადაც პოლიტიკა ასე ძალუმად ვერ ახერხებდა შეღწევას.
ამ კანონპროექტით იყო მცდელობა, უზენაესი სასამართლოსთვის დამოუკიდებლობა ჩამოერთმიათ და ძალიან კარგია, რომ ეს არ მოხდა. ერთია ვენეციის კომისიის დასკვნა და მეორე - მთელი თავისუფალი სამყაროს გამოხმაურება მმართველი ძალის ქმედებებზე. კერძოდ, ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის, ევროპის საბჭოს, ევროკავშირის, ევროპარლამენტის განცხადებები. თუ მართლა გვსურს ვიაროთ ევროპისა და თავისუფალი სამყაროსკენ, უნდა გავითვალისწინოთ ის უპრეცედენტო კრიტიკა, რაც იქიდან მოდის არსებული ხელისუფლების არადემოკრატიულობის გამო.
- საგარეო მიმართულებით პიარისთვის ორი ლობისტრი კომპანია ბიძინა ივანიშვილმაც დაიქირავა, რაც თქვენს გუნდს კარგად აქვს აწყობილი.
- თუ გაგრძელდა პოლიტიკური ნიშნით დევნა, ადგილობრივი თვითმმართველობების შევიწროება, სიძულვილის რიტორიკა, ამას ვერანაირი ლობისტური კომპანია ვერ უშველის.