სამხრეთ კორეაში ტყის ხანძრების შედეგად, სულ მცირე 26 ადამიანი დაიღუპა. მედიის ინფორმაციით, მსხვერპლის შესახებ მონაცემები შეიძლება შეიცვალოს.
Reuters-ის ცნობით, ტერიტორია, რომელზედაც ხანძარი მძვინვარებს დღეს, გუშინდელთან შედარებით, გაორმაგდა.
დაიწვა ისტორიული ტაძრები, საცხოვრებელი სახლები, ინფრასტრუქტურა და მთლიანი დასახლებები. განადგურდა გოუნსას ტაძარი, რომელიც 681 წელს აშენდა და სამხ. კორეის ეროვნული საგანძურის ნუსხაში იყო შეტანილი.
ხანძრის შედეგად, რომელიც უისეონგის ოლქში დაიწყო, 33 000 ჰექტარზე მეტი ტერიტორია, სავარაუდოდ ჯერ კიდევ იწვის. მეხანძრეები ძირითად კერასთან მიახლოებას ვერ ახერხებენ.
„ტყის ხანძრების უპრეცედენტო სწრაფი გავრცელების გამო, კრიტიკულ სიტუაციაში ვართ ქვეყნის მასშტაბით“, - განაცხადა პრეზიდენტის მოვალეობის შემსრულებელმა, ჰან დაკ-სუმ.
სამხრეთ კორეა, მთიანი რელიეფის გამო, ტყის ხანძრებს ვერტმფრენების დახმარებით ებრძვის. უსაფრთხოების სამინისტროს ცნობით, ქვეყნის სამ რეგიონში 120-ზე მეტი ვერტმფრენია განლაგებული.