"სამართალდამცავები იყენებენ წყლის ჭავლს, სადაც გარეულია ცრემლსადენი გაზი" - "დემოკრატიის კვლევის ცენტრი"
სამართალდამცავებმა კვლავ გამოიყენეს არაპროპორციული ძალა მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ, - ამის შესახებ „დემოკრატიის კვლევის ცენტრის“ მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი.
• განცხადების თანახმად, საპოლიციო ძალები მეოთხე დღეა იყენებს არაპროპორციულ ძალას და ორგანიზებული დანაშაულის ჩადენით, ცდილობს დანერგოს შიში მშვიდობიან აქციის მონაწილეებში.
"1-ელ დეკემბერს, დაახლოებით, 21:00 საათიდან სამართალდამცავები პერიოდულად, შესაბამისი გაფრთხილების გარეშე, იყენებენ წყლის ჭავლს აქციის მონაწილეთა წინააღმდეგ. თავდაპირველად, სპეციალურ საშუალებებს იყენებდნენ ჭიჭინაძის ქუჩიდან და პარლამენტის შენობიდან. ამის პარალელურად, დემონსტრანტთა მცირე ჯგუფი საკანონმდებლო ორგანოსა და სპეციალური დანიშნულების რაზმის მისამართით პიროტექნიკას იყენებდა. საერთაშორისო სტანდარტებისა და შსს-ს სახელმძღვანელო ინსტრუქციის მიხედვით, სამართალდამცავები ვალდებულნი არიან არ დაარბიონ მშვიდობიანი ხასიათის აქცია, მცირე ჯგუფთა მხრიდან, შესაძლო გადაცდომის ფაქტების გამო.
სპეციალური საშუალებების გამოყენების პარალელურად, მედია საშუალებების მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, საპოლიციო ძალები იყენებენ ქვებს, შუშის ბოთლებსა და კანონით აკრძალულ სხვადასხვა საგნებს, რაც აქციის მონაწილეთა ჯანმრთელობის მდგომარეობას აზიანებს.
სამართალდამცავები კვლავ საერთაშორისო სტანდარტების უხეში დარღვევით იყენებენ წყლის ჭავლს, სადაც გარეულია ცრემლსადენი გაზი“, - ნათქვამია განცხადებაში.
დემოკრატიის კვლევის ცენტრი მოუწოდებს:
შინაგან საქმეთა სამინისტროს - სამედიცინო მიზნებიდან გამომდინარე, გაასაჯაროოს იმ სპეციალური საშუალებების ქიმიური შემადგენლობის შესახებ ინფორმაცია, რასაც ბოლო დღეებია იყენებს მშვიდობიანი დემონსტრანტების წინააღმდეგ.
საპოლიციო ძალებს - გასული დღეების მსგავსად არ უნდა დაემორჩილონ უკანონო ბრძანებას, რაც გამოიხატება აქციის დაშლაში, ფიზიკურ ანგარიშსწორებასა და სასტიკი მეთოდებით დაკავებაში.