რუსეთის დუმამ ე.წ. “ნებაყოფლობითი უშვილობის პროპაგანდა” აკრძალა. ამის შესახებ ინფორმაციას რუსული სახელმწიფო გამოცემა “ტასი” ავრცელებს.
კანონი ითვალისწინებს ინტერნეტში, მედიაში, ფილმებსა და რეკლამაში “ჩაილდფრის” შესახებ ინფორმაციის გავრცელებაზე აკრძალვას. სოციალურ ქსელებს დაევალებათ კონტენტის მოდელირება, რომელიც ნებაყოფლობით უშვილობაზე პროპაგანდას უკავშირდება. დარღვევის შემთხვევაში რესურსები, რომლებიც მსგავს ინფორმაციას შეიცავენ, “როსკომნადზორის” მიერ აკრძალული გვერდიგვერდ სიაში მოხვდებიან. ფილმებს, რომლებშიც “ჩაილდფრი” იდეოლოგიასთან დაკავშირებული სცენები ან რეპლიკები იქნება, კინოთეატრებში ჩვენების ლიცენზია ჩამოერთმევათ.
ასევე, მიღებულ იქნა შესწორება, რომლის თანახმადაც ინფორმაცია სამონასტრო ცხოვრების წესზე, მათ შორის უქორწინებლობასა და უშვილობაზე, კანონის აკრძალვის ქვეშ არ მოჰყვება.
აკრძალვის დარღვევის შემთხვევაში გათვალისწინებულია ჯარიმები 100 ათასი რუბლიდან 4 მილიონ რუბლამდე (1,000 - 40,000 აშშ დოლარი). უცხო ქვეყნების მოქალაქეებისთვის იგივე ჯარიმებია გათვალისწინებული, როგორც რუსეთის მოქალაქეებისთვის, თუმცა ამასთან ერთად რუსეთიდან შემდგომი ადმინისტრაციული გაძევებით.
შვილო რაც არ იცი არ უნდა დაწერო. რუსეთში სათამაშო ბიზნესი 15 წელია აკრძალულია და ნარკოტიკებთან დაკავშირებით ძალოან გამკაცრებულია კანონი, საჭესთან რომ დაგიჭირონ 300 დოლარი ჯარიმა და 1.5 ჩამორთმევა"პარავის", მეორე შემთხვევაში ორმაგი ხდება. თუ დაინტერესდები კიდე უფრო დაწვრილებით მოგწერ.
რაოდენ პარადოქსულიც არ უნდა იყოს, დღეს რუსეთი მეტად გონიერია, ვიდრე ევროპა!