ცესკო-მ საიას, “ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობის” და  “ძლიერი საქართველოს” საჩივრები არ დააკმაყოფილა
ცესკო-ს კომისიამ “საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის”, “ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობის” და “ძლიერი საქართველო - ლელო, ხალხისთვის, თავისუფლებისთვის!” საჩივრები საოლქო საარჩევნო კომისიის შემაჯამებელ ოქმების გაბათილებასთან დაკავშირებით არ დააკმაყოფილა.
ცესკოს თავმჯდომარის, გიორგი კალანდარიშვილის განმარტებით, საჩივრები უსაფუძვლოა.
კოალიცია “ძლიერი საქართველო” მოითხოვდა ყველა საოლქო საარჩევნო კომისიის შედეგების ბათილად ცნობას. “ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობა”ყველა საოლქო საარჩევნო კომისიის კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების ბათილად ცნობას და ხელახალი არჩევნების ჩატარებას მოითხოვდა. საია კი ყველა ოლქის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის ბათილობას და არჩევნების შედეგების ბათილად ცნობას.
შეგახსენებთ, სხდომა დღეს დილიდან ხმაურის ფონზე მიმდინარეობდა, ცესკო-ს თავმჯდომარე, გიორგი კალანდარიშვილმა “ერთიანობა - ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი ლაშა ფარულავა სხდომიდან გააძევა.
ამასთან, ლაშა ფარულავამ ცესკო-ს წარმომადგენლებს არჩევნების გამყალბებლები უწოდა.
• საიას იურისტის განცხადებით, ცესკო-ს გადაწყვეტილებას დიდი ალბათობით გაასაჩივრებენ.
“ცესკო-ს კომისიის გადაწყვეტილებას დიდი ალბათობით გავასაჩივრებთ, იმ სამართლებრივი პროცედურის ფარგლებში, რომელიც კანონმდებლობით არის დადგენილი“, - განაცხადა საიას იურისტმა, ტატა ჭანკვეტაძემ სხდომის დასრულების შემდეგ.
მისივე თქმით, სხდომის მიმდინარეობისას ცესკო-ს კომისიის მხრიდან კითხვები იყო დეტალური და ვრცელი.
“რაც შეეხება “ქოლ-ცენტრებს”, ეს იყო ტერმინი, რომელიც კომისიის წევრებმა გამოიყენეს და არავითარი სხვა კონტექსტი ამას, ჩემი შეფასებით, არ უნდა ჰქონოდა. იმიტომ, რომ ჩვენ გვქონდა სტანდარტული პირადი ნომრების გამოყენებით კონსულტაცია და კომუნიკაცია ჩვენს დამკვირვებლებთან [26 ოქტომბერს]. იქ არავითარი “ქოლ-ცენტრით” და შესაბამისი ოპერატორებით მოწყობილი არ ყოფილა. შესაბამისად, მგონია, რომ ტერმინების აღრევის საკითხი იყო. ჩვენი როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციის ყველა ქმედება გამომდინარეობს სამართლებრივი ნორმებიდან. შესაბამისად, ვახორციელებთ მხოლოდ სამართლებრივ პროცედურებს და ეს სამართლებრივი პროცედურები თავის მხრივ დაკავშირებულია მხოლოდ სარჩევნო გარემოსთან და იმ დარღვევებთან, რომლებიც კონკრეტული საარჩევნო პროცესების მიმდინარეობის დროს გამოვლინდა.
ის, რომ ერთი შემთხვევა მაინც არსებობს ფარულობის პრინციპის დარღვევის იძლევა შესაძლებლობას, ჩვენი შეფასებით იმისა, რომ ამ პრინციპის დარღვევის გამო ვიდავოთ, ზოგადად შემაჯამებელი ოქმებისა და შედეგების ბათილად ცნობასთან დაკავშირებით, რადგან სარჩევნო პროცესი ერთგვაროვანი იყო ყველა იმ უბანზე, სადაც ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით ტარდებოდა არჩევნები”, - განაცხადა ტატა ჭანკვეტაძემ.