ილია თოფურიამ ჰოლოუეი დაანოკაუტა და ტიტული დაიცვა - მერაბ დვალიშვილის, სერხიო რამოსის, ოჯახის წევრების და ჯორჯინას ემოციები ისტორიული გამარჯვების შემდეგ
26 ოქტომბერს აბუ-დაბიში დაწყებულ UFC 308-ზე ქართველი ჩემპიონი ილია თოფურია ჩემპიონის ტიტულის დასაცავად მაქს ჰოლოუეის დაუპირისპირდა.
ღონისძიება 18:00 საათზე დაიწყო, დღის მთავარ ორთაბრძოლა კი ყველაზე გვიან გაიმართა.
ქართველმა მებრძოლმა “მატადორმა“ UFC-ს ჩემპიონის ტიტული დაიცვა.
ორთაბრძოლაში ილია თოფურიამ მეტოქე მესამე რაუნდში ნოკაუტით დაამარცხა და პირველი ქართველი მებრძოლი გახდა, რომელმაც UFC-ის საჩემპიონატო ქამარი დაიცვა.
ქართველი ჩემპიონის მრავალრიცხოვან გულშემატკივარს შორის იყვნენ სერხიო რამოსი, მისი პირველი მეტოქე - ალექსნდრ ვოლკანოვსკი, ოჯახის წევრები და სხვები.
“აბუ დაბიში” ილიას საგულშემატკივროდ მერაბ დვალიშვილიც ჩავიდა (18-4), რომელმაც 15 სექტემბერს მეორე ქართული UFC-ის ქამარი მოიპოვა.
მანამდე, ქართველი ჩემპიონი არენაზე თავის მეუღლესთან ერთად მივიდა. ჯორჯინა უზკატეგუიმ ის რინგამდე მიაცილა და მნიშვნელოვანი ბრძოლის წინ, სადაც მას ტიტული უნდა დაეცვა, გამარჯვება უსურვა.
ამ ორიოდე დღის წინ, ყურადღება მაქს ჰოლოუეის კეთილგანწყობამ მიიქცია, რომელიც ქართველ გულშემატკივარს ილიასთან ბრძოლის გამო ბოდიში მოუხადა.
აღსანიშნავია, რომ ქართველი “მატადორი” აცხადებდა, რომ მაქს ჰოლოვეი (26-7) აქამდე არავის “დაუნოკაუტებია” და ის გახდებოდა პირველი მებრძოლი ისტორიაში, რომელიც მაქსის გათიშვას შეძლებდა.
ილია თოფურიამ MMA-ს ყველაზე პრესტიჟული ორგანიზაციის ჩემპიონის ტიტული ავსტრალიელი ალექსანდრ ვოლკანოვსკის დამარცხებით მოიპოვა. MMA-ში ჩატარებული 16 შეხვედრიდან ილია თოფურიამ ყველა ბრძოლა მოიგო.