11 წამში მოგებული ნახევარფინალი - ილია სულამანიძე ფინალშია
11  წამში მოგებული ნახევარფინალი - ილია სულამანიძე ფინალშია
ილია სულამანიძე (100 კგ) ოლიმპიური თამაშების ნახევარფინალში შვეიცარიელ დანიელ აიხის დაუპირისპირდა და უსწარფესად, იპონით 11 წამი გაიმარჯვა.
"ხომ არ დიღალე?" - მიმართა გამარჯვებულს ხუმრობით მისმა მწვრთნელმა ლაშა გუჯეჯიანმა.
ქართველმა ასპარეზობა მეორე წრიდან დაიწყო - იტალიელ ჯენარო პირელის იპონით სძლია, შემდეგ კი ოლიმპიურ ჩემპიონს, იაპონიის სახელით მოასპარეზე აარონ ვოლფს ვაზარით მოუგო.
ის ფინალში აზერბაიჯანელ ათლეტს, ზელიმ კოცოიევს შეხვდება.
საქართველოს ამ დროისთვის ოლიმპიადაზე ორი მედალი აქვს. ძიუდოისტი ლაშა ბექაური ორგზის ოლიმპიური ჩემპიონი გახდა. მან ფინალში იაპონელი სანშირო მურაო დაამარცხა და საქართველოს ნაკრებს პირველი ოქროს მედალი მოუტანა. საქართველოს ნაკრებს პარიზის ოლიმპიადაზე ვერცხლის მედალი მსოფლიოს სამგზის ჩემპიონმა, ტატო გრიგალაშვილმა მოუტანა.
ზაფხულის 33-ე ოლიმპიურ თამაშებში საქართველოდან სპორტის 10 სახეობაში ( ბატუტზე ხტომა, ბერძნულ-რომაული სტილით ჭიდაობა, თავისუფალი სტილით ჭიდაობა, კრივი, მძლეოსნობა, ტყვიის სროლა, ფარიკაობა, ცურვა, ძალოსნობა, ძიუდო) 28 სპორტსმენი ასპარეზობს.