ცნობილი მევიოლინე ლიანა ისაკაძე 78 წლის ასაკში გარდაიცვალა. ოჯახს, ახლობლებსა და სრულიად საქართველოს სამძიმარს უცხადებს თბილისის მერი კახა კალაძე.
“გარდაიცვალა მსოფლიოში ცნობილი მუსიკოსი, თანამედროვეობის გამორჩეული მევიოლინე, თბილისის საპატიო მოქალაქე ლიანა ისაკაძე.
ქალბატონი ლიანა იყო ქართული კულტურისა და ხელოვნების დიდი ქომაგი. მან უდიდესი წვლილი შეიტანა მუსიკალური ხელოვნების განვითარებასა და ქართული კულტურის პოპულარიზაციაში.
ვწუხვარ და ვიზიარებ ლიანა ისაკაძის ოჯახის, მუსიკალური საზოგადოების და სრულიად საქართველოს გულისტკივილს“, - წერს კახა კალაძე.
ლიანა ისაკაძემ 1970 წელს დაამთავრა პეტრე ჩაიკოვსკის სახელობის მოსკოვის კონსერვატორია. 1970-1992 წლებში იყო მოსკოვის ფილარმონიის სოლისტი; 1981–1995 წლებში საქართველოს სახელმწიფო კამერული ორკესტრის მხატვრული ხელმძღვანელი.
ლიანა ისაკაძე ვუნდერკინდებს ეკუთვნოდა - 3 წლის ასაკში გახდა მუსიკოსი. ლიანა ისაკაძე მსოფლიოს ყველა გამოცემაშია შეყვანილი, სადაც საუკუნის საუკეთესო მევიოლინეების შემოქმედება განიხილება.
ის თბილისისა და ბათუმის საპატიო მოქალაქე იყო. დაჯილდოებულია საპატიო ნიშნის ორდენით.
ვახმე რას არ გათქმევინებს ეს ოხერი თანამდებობა და რაში შეგაყოფიებს თავს. კახი რა მოგისმენია ისაკაძის.. სარასატე თუ მენდელსონი!?? ვიცი არ არის ლამაზი ადამიანის უვიცობის გამო დამცირება მაგრამ კალაძეზე თავს ვერ ვიკავებ.
ვაა,კახა,შენ კლასიკურ მუსიკაშიც გარკვეული ხარ?