უნგრეთი რუსულ გაზზე გადასახადის გამო ბულგარეთს შენგენის ზონაში შესვლასთან დაკავშირებით აშანტაჟებს. ამის შესახებ გამოცემა Reuters უნგრეთის საგარეო საქმეთა მინისტრ პეტერ სიიარტოზე დაყრდნობით წერს.
კერძოდ, სიიარტომ აღნიშნა, რომ უნგრეთი ბულგარეთის შენგენის ზონაში შესვლას დაადებს ვეტოს, თუ სოფია რუსულ გაზზე გადასახადს არ გააუქმებს.
“მკაფიოდ გავაგებინეთ ბულგარელებს, რომ თუ დიდხანს გააგრძელებენ ამას, თუ დიდი ხნის განმავლობაში საფრთხის ქვეშ დააყენებენ უნგრეთის ენერგომომარაგების უსაფრთხოებას, მაშინ ვეტოს დავადებთ შენგენის ზონაში მათ შესვლას”, - განაცხადა სიიარტომ.
გამოცემა აღნიშნავს, რომ მაშინ, როდესაც დასავლეთ ევროპის ქვეყნებმა დიდი ძალისხმევა გაიღეს, რათა რუსულ გაზზე აღარ იყვნენ დამოკიდებული, უნგრეთი ყოველწლიურად რუსეთიდან გაზის 4.5 მილიარდ კუბურ მეტრს იღებს 2021 წლის შეთანხმების ფარგლებში, ძირითადად სერბეთისა და ბულგარეთის გავლით.
უნგრეთი არც რუსეთს ესაზღვრება და არც გასასვლელი აქვს ზღვაზე. ასე რომ, თუ ევროპის ქვეყნები უნგრეთს დაასანქცირებენ, მაშინ იქ ისეთი ამბავი ატყდება, რომ უნგრელები ერთ დღეში ჩამოატყავებენ ორბანს და პუტინის ამ ლეკვების ნაცვლად ნორმალურ მთავრობას აირჩევენ.