"ისრაელის ტანკები ქალაქ ღაზის გარეუბანში გამოჩნდა, შეწყვეტილია კომუნიკაცია, გათიშულია სატელეფონო კავშირი და ინტერნეტი" - რა ინფორმაცია ვრცელდება ღაზის სექტორიდან?
ისრაელის ტანკები ქალაქ ღაზას გარეუბანში შენიშნეს. ამის შესახებ სააგენტო France-Presse თვითმხილველებზე დაყრდნობით იტყობინება. ამ ცოტა ხნის წინ, ეს "ჰამასის" სპიკერმა ღაზაში, ჰაზემ ქასემმაც დაადასტურა. ”პალესტინის წინააღმდეგობა თავს დაესხა ისრაელის ტანკებს სალაჰ ალ-დინის ქუჩაზე”, - განუცხადა მან "ალ ჯაზირას". მისივე თქმით, ისრაელის ტანკები ღაზის სამხრეთ-აღმოსავლეთ ნაწილშიც შეიჭრნენ.
"ტანკები მიდიან ქალაქ ღაზას მიმართულებით, შეწყვეტილია კომუნიკაცია, გათიშულია სატელეფონო კავშირები და ინტერნეტი", - იუწყება კატარული ტელეარხი.
მისივე ცნობით, ისრაელელები ცდილობენ ანკლავის ჩრდილოეთსა და სამხრეთს შორის საკვანძო გზების გადაკეტვას.
ორშაბათს დილით ისრაელის თავდაცვის უწყებაში განაცხადეს, რომ ღაზის სექტორში დამატებითი ძალები შევიდა. ისრაელის თავდაცვის ძალების "ტელეგრამის" არხზე ნათქვამია: "ღამით IDF-მა განაგრძო სახმელეთო ოპერაცია ღაზის სექტორში".
მათ ასევე განაცხადეს, რომ "ათობით ტერორისტი, რომლებიც შენობებსა და გვირაბებში იყვნენ გამაგრებული, ლიკვიდირებულია.
IDF აცხადებს, რომ არმიამ ბოლო რამდენიმე დღის განმავლობაში დაარტყა "600-ზე მეტ ტერორისტულ ობიექტს".
შეგახსენებთ, 27 ოქტომბერს ისრაელმა ღაზის სექტორში სამხედრო მოქმედებების გაფართოების თაობაზე განაცხადა, ანკლავში, საიდანაც 7 ოქტომბერს ისრაელის სამხრეთით მდებარე დასახლებულ პუნქტებს "ჰამასის" ტერორისტები დაესხნენ თავს და 1400-მდე კაცი მოკლეს, 220-ზე მეტი კი გაიტაცეს, სახმელეთო ოპერაცია დაიწყო, თუმცა, როგორც ისრაელი აცხადებს, ეს არ არის სრულმასშტაბიანი ოპერაცია. წყარო
??
70
UNICEF-ის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით, ღაზაში საშუალოდ 420 ბავშვი კვდება ყოველდღიურად! ტერორიზმი მიუღებელი დასაგმობი და დასამარცხებელია, მაგრამ ისრაელმა უკვე 5 ჯერ მეტი ადამიანი მოკლა ღაზაში ვიდრე ჰამაზელმა ტერორისტებმა ისრაელში და ამ მოცემულობაში სამწუხაროდ უკვე ძნელია ისრაელის მორალური უპირატესობის დანახვა.
ქაოსის ეპოქა
ისრაელმა დაიჭირა კვერნა, რომელიც მართვადი ქაოსის შემოქმედებმა შეუგდეს.