"ხვალინდელი ვიზიტით ქვეყნის პირველი პირი უზენაეს კანონს არღვევს და იმპიჩმენტის რისკზე მიდის. კაბინეტმა დღეს ამაზე უკვე მიანიშნა კიდეც" - რას წერს ვახუშტი მენაბდე
კონსტიტუციონალისტი ვახუშტი მენაბდე პრეზიდენტის გერმანიაში ვიიზიტთან დაკავშირებით განმარტებას აკეთებს. მისი თქმით, აღნიშნული ნაბიჯით პრეზიდენტი იმპიჩმენტის რისკზე მიდის.
"სალომე ზურაბიშვილი ხვალ ბერლინში მიდის გერმანიის პრეზიდენტთან შესახვედრად. კონსტიტუციის 52-ე მუხლის პირველი პუნქტის “ა” ქვეპუნქტის მიხედვით საგარეო ურთიერთობებში პრეზიდენს მთავრობის თანხმობა სჭირდება. როგორც ირკვევა მან მიმართა მთავრობას, მაგრამ უარი მიიღო. ამდენად ხვალინდელი ვიზიტით ქვეყნის პირველი პირი უზენაეს კანონს არღვევს და იმპიჩმენტის რისკზე მიდის. კაბინეტმა დღეს განცხადება გაავრცელა და ამაზე უკვე მიანიშნა კიდეც.იმპიჩმენტისთვის საჭიროა 100 ხმა. ეს ასი ხმა ოცნებას არ აქვს, მაგრამ არც 90 ჰქონდა რამდენიმე თვის წინ და როცა იუსტიციის საბჭოს წევრების დასანიშნად დასჭირდა, კენჭისყრის შემდეგ ტაბლომ 94 მომხრე დათვალა." - წერს ვახუშტი მენაბდე.
ცნობისთვის, სალომე ზურაბიშვილი საქართველოსთვის სტატუსის მინიჭების მხარდასაჭერად ევროპელ ლიდერებთან შეხვედრებს იწყებს. საქართველოს პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი 31 აგვისტოს გერმანიაში გაემგზავრება. როგორც პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი, სალომე ზურაბიშვილი, ბერლინში, გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის პრეზიდენტთან, ფრანკ-ვალტერ შტაინმაიერთან გამართავს შეხვედრას.
საქართველოს მთავრობის განცხადებით, სალომე ზურაბიშვილის აღნიშნული ვიზიტი განხორციელებაზე უარი ეთქვა."შევახსენებთ პრეზიდენტ სალომე ზურაბიშვილს, რომ საქართველოს კონსტიტუციის 52-ე მუხლის პირველი პუნქტის "ა" ქვეპუნქტის შესაბამისად, საქართველოს პრეზიდენტი მხოლოდ საქართველოს მთავრობის თანხმობით ახორციელებს წარმომადგენლობით უფლებამოსილებებს საგარეო ურთიერთობებში, ვინაიდან კონსტიტუციის 54-ე მუხლის პირველი პუნქტის შესაბამისად, ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის განხორციელება საქართველოს მთავრობის უფლებამოსილებაა." - ნათქვამია მთავრობის განცხადებაში.
ვ100კო
ეხლა ვინც ზურაბიშვილს მავნედ და უტვინოდ მოიხსენიებთ, ნუთუ არ გაქვთ იმის განცდა რომ ბრბო ხართ? ხომ დარწმუნდით რომ ბიძინას შეუძლია უტვინო, სულელი, ან თუნდაც ცხენი ან ჯოხი აგარჩევინოთ? არ გიტყდებათ? 12-წელი რო ყველაფერს უპრავებთ ოცნებას ბოლო რა არის იცით? ბერას ან იმ პატარას (თეთრი როა, სახელი არ ვიცი) პრემიერობა... მიდით, თქვენ ყველაფერს შეძლებთ!!!
ურო
იმპიჩმენტი იქით იყოს და გვინდა კონსტიტუციის დამრღვევი "კონსტიტუციის გარანტი?"