თემა, რომელზეც რუსეთი დუმს: როგორ გახდა ფრონტის ხაზი პატიმართა "თავშესაფარი" - "ამჯერად ქალების დროა... ამბობენ, რომ ომში წასვლით დანაშაულის გამოსყიდვას ცდილობენ"
"ახლა პატიმარი ქალების ჯერი დადგა" - წერს BBC-ის რუსული საინფორმაციო განყოფილება, რომლის ცნობითაც, უამრავი რუსი ქალი აპირებს სასჯელაღსრულებითი დაწესებულება დატოვოს.
"ზოგი მათგანი ფულის გამო, ზოგიც იდეოლოგიური მოტივით აპირებს ციხის დატოვებასა და ომში წასვლას. პირველ ეტაპზე, განსაკუთრებით აქტიურობს კრასნოდარის მხარის ქალთა კოლონია" - წერს გამოცემა.
გამოცემის ცნობით, ქალების თქმით, ზოგ მათგანს გრძელვადიანი პატიმრობა, ან სულაც სამუდამო აქვს მისჯილი და ცხოვრების ციხეში გატარებას, ომში წასვლა ურჩევნია, რადგან თავისუფლების შანსი ეძლევათ.
"იქ არიან ქალები, რომელთაც 10-12 და მეტი დროით აქვთ თავისუფლება შეზღუდული, უმეტესობა ნარკოტიკების შენახვა-რეალიზაციისთვის იხდის სასჯელს. მათ შორის ძალიან ბევრი სამედიცინო პერსონალია, რომელთაც ნარკოტიკზე ხელი მიუწვდებოდათ, დაბალი შემოსავლის გამო, ცდუნებას ვერ გაუძლეს და ნარკოტიკის გაყიდვა დაიწყეს. ახლა კი ირწმუნებიან, რომ ომში თავიანთ სამსახურებრივ გამოცდილებას გამოიყენებენ და დაჭრილებს მოუვლიან" - წერს BBC-ი.
რუსეთში მიიჩნევენ, რომ ეს იდეა "ვაგნერის" მიერ დაწყებული, პატიმრების გადმობირების ტენდენციის გაგრძელებაა.
პატიმარი ქალები ბოლო ხანებში აქტიურად უგზავნიან წერილებს ფონდ Русь сидящая-ს, რომელიც ქალთა უფლებებზე მუშაობს. თავიანთ წერილში ისინი ამბობენ, რომ ფრონტზე წასვლით დანაშაულის გამოსყიდვას ცდილობენ...
მისი დამფუძნებლის ოლგა რომანოვას თქმით, პატიმარი ქალების ომში გადაბირება 2022 წლიდან დაიწყო. რაღაც ნაწილი უკვე ჩაიყვანეს დონეცკის ოლქში. საუბარია 50-ზე მეტ ქალზე, რომლებიც კოლონიიდან სნეჟნოეში, ცხელ წერტილში გადაიყვანეს.
გამოცემის ცნობით, მათ არ შეუძლიათ ამ ინფორმაციის გადამოწმება, რადგან რუსეთი აღნიშნულ საკითხზე კომენტარს არ აკეთებს.
"კოლონიის ქალებს ინტერნეტზე არავითარი წვდომა არ აქვთ, მხოლოდ იმ ინფორმაციას იღებენ, რასაც ტელევიზორში აჩვენებენ და შესაბამისად, იმის სჯერათ... ზოგს ფული უნდა, მაგრამ ზოგი წერს, რომ მზად არის სამშობლოს შეეწიროს და ყოველდღე გზავნის წერილებს, რათა დავეხმაროთ, როგორმე კოლონია დატოვოს და ომში წავიდნენ. მათ უმეტესობას ქმარ-შვილი ან მხოლოდ შვილები ჰყავთ, მაგრამ ეს არ ადარდებთ, ომში წასვლა უნდათ" - ამბობს რომანოვა.
გუგა
ამათ ჩემი მტერი ჩაუვარდა ტყვედ.
ILIA - ძირს რუსეთის დამპალი იმპერია!
რუსეთის "უძლეველი" არმია... )))
ქართველები რომ არა, მეორე მსოფლიო ომშიც სამარცხვინოდ დამარცხდებოდნენ.